A101 ve BİM gibi marketler olmasa ne olurdu?

A101 ve BİM olmasaydı esnaflar batacak duruma gelmezdi, herkes fiyatların ucuz olmasından(?) memnun gibi görünüyor ama oradan alışveriş yapmak bile çıkmazı daha da büyütüyor. BİM'den ben de alışveriş yapıyorum maalesef ama durum bu.
Bim kendi ürünlerini kalitesiz yapıp, ucuza satıyor. Olay o zaten. Yoksa ha Bim ha Migros pek bir fark yok.

Maddi durumum öyle çok iyi değil ama ne Bim'den ne A101'den ne de Şok'tan alışveriş yapıyorum. Ürünleri kalitesiz fiyatları da bence çok uygun değil. Migros fiyat olarak çok pahalı da değil ürünleri de diğer zincir marketlere göre daha kaliteli. Küçük şehirleri bilmiyorum ama ben Adana'da yaşıyorum burada birçok şubesi olan esnaf tarzı market var. Market sayısı çok olduğundan fiyat olarak çok yüksek değiller.

Benim mantığım şu şekilde: 1 kg kalitesiz yoğurt yiyeceğime 500 gr kaliteli yoğurt yiyeyim. Bu zincir marketlere bazen uygun fiyatlı araç gereçler geliyor o zaman alışveriş yapıyorum. Onun dışında beslenme vs. amaçlı herhangi bir ürün almıyorum.

A101 ve BİM olmasaydı esnaflar batacak duruma gelmezdi, herkes fiyatların ucuz olmasından(?) memnun gibi görünüyor ama oradan alışveriş yapmak bile çıkmazı daha da büyütüyor. BİM'den ben de alışveriş yapıyorum maalesef ama durum bu.
Hocam esnafar da bazen kendi kendini bitiriyor ama. Örneğin bir yere girdiğim zaman başımda izbandut gibi birileri hep duruyor. Ne aradınız ? Ne aradınız ? Buyrun böyle yardımcı olayım vs.. Bunaltıyorlar insanları gerçekten.

Yani BİM ve A101 olmasaydı da sanırım yine de Migros 'tan alışveriş yapmayı tercih etmezdim. Alkol satışı yapıldığı için Migros 'tan alışveriş yapmıyorum çünkü. Bu markaların yanında Sakarya'da yaşadığım için ESSEN Marketler Zinciri'ni tercih ediyorum. ESSEN'den alışveriş yapmadığım zamanlar da Hakmar'ı tercih ederim genellikle.

Yani BİM ve A101 olmasaydı da sanırım yine de Migros 'tan alışveriş yapmayı tercih etmezdim. Alkol satışı yapıldığı için Migros 'tan alışveriş yapmıyorum çünkü. Bu markaların yanında Sakarya'da yaşadığım için ESSEN Marketler Zinciri'ni tercih ediyorum. ESSEN'den alışveriş yapmadığım zamanlar da Hakmar'ı tercih ederim genellikle.
Alkol satılıyor diye alışveriş yapmayanı ilk defa duyuyorum.

Alkol satılıyor diye alışveriş yapmayanı ilk defa duyuyorum.
Kapitalizm'de üstün olabilmek için illaki hile veya hurdaya bulaşman gerekiyor. Yoksa ülkedeki her bakkal, market zinciri olurdu. Kısaca alkol satmayan o marketler de alkol satan marketler kadar günahkar. Zaten A101, Bim gibi yerlerde satılan sucuklar falan genelde domuz etinden yapılıyor. Üzerine bir de helal kesim yapıştırıyorlar. Yoksa imkanı yok o fiyata satsın.

Kapitalizm'de üstün olabilmek için illaki hile veya hurdaya bulaşman gerekiyor. Yoksa ülkedeki her bakkal, market zinciri olurdu. Kısaca alkol satmayan o marketler de alkol satan marketler kadar günahkar. Zaten A101, bim gibi yerlerde satılan sucuklar falan genelde domuz etinden yapılıyor. Üzerine bir de helal kesim yapıştırıyorlar. Yoksa imkanı yok o fiyata satsın.

Onların günahından bize ne ki? Kendi alışverişini yapar çıkarsın. Herkesin kendi görüşü saygı duymak gerekir ama kulağa çok saçma geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı