A2 ehliyet sınavı için tavsiyeler

ElviraSC

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba. A2 ehliyet için kursa kaydoldum dün. Hiç motosiklet kullanmadım bugüne kadar. Kursta da 1 haftalık bir eğitim süreci olacak hemen sınav öncesi. Bu yüzden kendime ne kadar sen yaparsın desem de biraz endişeliyim. Sınav anında yapmam gerekenleri kurs elbette öğretecektir. Fakat fazladan bilgi almak benim yararıma.

Sınavdaki püf noktalar, taktikler, şunu yaparsan rahat geçersin, şunu sakın yapma diyebileceğiniz şeyler varsa söylerseniz çok sevinirim.

Ek olarak sınava Apache rtr 200 ile gireceğim muhtemelen. Sele yüksekliği 80 cm. Benim boyum 165. İç bacak ölçüm 74.5 cm. Parmak ucumda 79-80 cm oluyor. Ayakkabıyla birlikte parmak ucumda anca durabilirim motosiklet üstünde diye düşünüyorum. Bu bir sorun teşkil eder mi?

Son düzenleme:
Herkese merhaba. A2 ehliyet için kursa kaydoldum dün. Hiç motosiklet kullanmadım bugüne kadar. Kursta da 1 haftalık bir eğitim süreci olacak hemen sınav öncesi. Bu yüzden kendime ne kadar sen yaparsın desem de biraz endişeliyim. Sınav anında yapmam gerekenleri kurs elbette öğretecektir. Fakat fazladan bilgi almak benim yararıma.

Sınavdaki püf noktalar, taktikler, şunu yaparsan rahat geçersin, şunu sakın yapma diyebileceğiniz şeyler varsa söylerseniz çok sevinirim.

Ek olarak sınava Apache rtr 200 ile gireceğim muhtemelen. SEL'e yüksekliği 80 cm. Benim boyum 165. iç bacak ölçüm 74.5 cm. Parmak ucumda 79-80 cm oluyor. Ayakkabıyla birlikte parmak ucumda anca durabilirim motosiklet üstünde diye düşünüyorum. Bu bir sorun teşkil eder mi?
2016 da A2 aldım. Ayağını yere koyduğun an elenirsin. Kesinlikle internetten 'Motor nasıl kullanılır?' videosu izle. Ben hayatımda motoru dokunmamıştım. Video izlereyerek çözdüm. İlk etap kendine özgüven aşıla,kimseden farkın yok. Sen de başarırsın... Hayatın da sonu değil. Rahat ol ilk başta. Elinde eğer motor yoksa,sana ilk tavsiyem motor ile ilgili bol bol video izle. Nasıl kullanılır? vb. Sonra eğitim üstüne eklenince,rahatlarsın iyice.

Gaz ve debriyajı beraber kullanmayı öğren. Gaz vermekten korkma kalkarken. Dönerken arka freni kullanırsan, döndüğün açı kısalır.

2016 da A2 aldım. Ayağını yere koyduğun an elenirsin. Kesinlikle internetten 'Motor nasıl kullanılır?' videosu izle. Ben hayatımda motoru dokunmamıştım. Video izlereyerek çözdüm. İlk etap kendine özgüven aşıla,kimseden farkın yok. Sen de başarırsın... Hayatın da sonu değil. Rahat ol ilk başta. Elinde eğer motor yoksa,sana ilk tavsiyem motor ile ilgili bol bol video izle. Nasıl kullanılır? vb. Sonra eğitim üstüne eklenince,rahatlarsın iyice.
Ben de video izleyerek öğrenmeye çalışıyorum. Çalışacak motorun olmaması dezavantaj. Anca video izleyerek aklımda kalır gibi. Teşekkür ederim desteğiniz ve bilgilendirdiğiniz için.

Parkurda bol bol 8 pratiği yap, kalanların büyük çoğunluğu 8 yaparken kalıyor.
Anayola çıktıktan sonra içinden sürekli sinyal de, yine kalanların büyük çoğunluğu sinyal vermeyi veya kapatmayı unuttuğundan kalıyor.

Bunlar dışında ışıklara gelmeden şerit değiştireceksen değiştirmen lazım, ışıklardayken şerit değiştirmeye çalışırsan kalırsın.
Sınav günü sınava başlamadan önce 1-2 kez ısınma yapabilirsin.

Sürücü kursunda motor eğitimi veriyorum, aklında kalan soruları sorabilirsin.

Gaz ve debriyajı beraber kullanmayı öğren. Gaz vermekten korkma kalkarken. Dönerken arka freni kullanırsan, döndüğün açı kısalır.
Umarım gaz debriyaj olayını hemen çözebilirim. Teşekkür ederim.

Bu sorduklarınızın hepsini sürüş hocasına sorabilirsiniz. Ayrıca kendiside gösterecek zaten neler yapman gerektiğini. 7 gün sürüş dersi alacaksan bunun en az 4-5 günü sınav parkuru oluyor.
Tabi ki sorabilirim ve tabi ki öğretecekler. Bunu zaten ilk başta belirttim. Fakat bilgilenerek eğitime gitmek bana özgüven verir ve daha rahat kavrarım olayı. Sınavda da keza aynı. 1 haftada ne kadar öğrenebilirim bilemediğimden birilerine danışmak ve bilgilenmek daha mantıklı geliyor yani.

Umarım gaz debriyaj olayını hemen çözebilirim. Teşekkür ederim.

Tabi ki sorabilirim ve tabi ki öğretecekler. Bunu zaten ilk başta belirttim. Fakat bilgilenerek eğitime gitmek bana özgüven verir ve daha rahat kavrarım olayı. Sınavda da keza aynı. 1 haftada ne kadar öğrenebilirim bilemediğimden birilerine danışmak ve bilgilenmek daha mantıklı geliyor yani.
1 hafta sınav için yeterli bir süre. Gidip sizi trafiğe hazırlamaz lakin sınavı rahat geçersiniz.
Gereksiz büyütmeyin gözünüzde ki heyecan yapmayın.

Parkurda bol bol 8 pratiği yap, kalanların büyük çoğunluğu 8 yaparken kalıyor.
Anayola çıktıktan sonra içinden sürekli sinyal de, yine kalanların büyük çoğunluğu sinyal vermeyi veya kapatmayı unuttuğundan kalıyor.

Bunlar dışında ışıklara gelmeden şerit değiştireceksen değiştirmen lazım, ışıklardayken şerit değiştirmeye çalışırsan kalırsın.
Sınav günü sınava başlamadan önce 1-2 kez ısınma yapabilirsin.

Sürücü kursunda motor eğitimi veriyorum, aklında kalan soruları sorabilirsin.
Altımda motor olsa da pratik yapsam keşke dediğiniz gibi. Fakat maalesef dezavantajım olmaması.
Beni de en çok 8 muhabbeti endişelendiriyor. Bir taktiği var mıdır? Bakış diyorlar sürekli sadece. Bakmam gereken nokta tam olarak neresi acaba? Ki istediğim kadar 8 çizdireceklerini sanmıyorum. Zaman çok kısıtlı geliyor bana.
Dediklerinize dikkat edeceğim. Teşekkür ederim.

1 hafta sınav için yeterli bir süre. Gidip sizi trafiğe hazırlamaz lakin sınavı rahat geçersiniz.
Gereksiz büyütmeyin gözünüzde ki heyecan yapmayın.
Umarım dediğiniz gibi olur. Teşekkür ederim.

Ağır bir motorunuz olmasın kustaki motosiklete benzer özellikte bir motosiklet kullanın ki kurstaki motosiklet yabancı gelmesin ben A1 ehliyete 180 kiloluk bir öküz ile hazırlanıyordum çok zorlanmıştım sonra kurstaki motora binince çok hafif geldiği için kendimi rahatsız hissetmiştim gaz debriyaj olayı ise basit ama birkaç deneme istiyor ilk olarak gaz vermeden debriyajın kavrama noktasını anlayın sonrasında hafif hafif gaz vererek motoru kaldırın motor yaklaşık 10 kmh hıza yaklaştığı zaman debriyajı yavaş yavaş Full bırakın motor kendi kendine gidecek siz ufak hareketler yapın alışmak için bir gün sadece buna çalışın sonrasında ise parkura başlayın genellikle arka fren kullanın (ani fren dışında) stres yapmayın trafiğe çıktığınızda normalce aralara girmeden hep sürdüğünüz gibi sürün gerisi zaten çalışmak zor bir şey değiş yaparsınız.

Beni de en çok 8 muhabbeti endişelendiriyor. Bir taktiği var mıdır? Bakış diyorlar sürekli sadece. Bakmam gereken nokta tam olarak neresi acaba? Ki istediğim kadar 8 çizdireceklerini sanmıyorum.

8 basit sizin bakmanız gereken yer o sürekli kaçan kısım (Apex de denir) en çok yapılan hata aşırı içten dönmeye çalışmak aşırı içten değil de birazcık dışarıdan dönmeniz gerek bir de düşeceğiniz zaman ayağınızı yere koymak yerine birazcık gaza basarsanız sınavdan kalma ihtimaliniz azalır.

Geri
Yukarı