A2 ehliyet sınavından geçebilir miyim?

Alfirk

Kilopat
Öncelikle 28 yaşındayım ve hiç motosiklet tecrübem yok. B sınıfı ehliyetim var usta araba şoförüyüm manuel vites ile. Yaklaşık 7 yıldır.

Ama artık motosiklete geçmek istiyorum. Direk a sınıfı almak istedim fakat sınavda Yamaha MT07 kullanılıyormuş. Ve o benim için imkansız.
Bende A2'ye yazıldım mecburen 600CC'ye kadar yeterli. Sınavda da 125CC'lik motor kullanılıyormuş nispeten daha iyi.

Uzun yıllar bisiklet tecrübem var. Arada sırada da cup sürüyorum senede bir o da en son geçen yıl cup sürmüştüm.

Yazılı sınava girmeyeceğim sadece uygulama sınavı olacak. O da yaklaşık 3-4 ay sonra. Sürüşlere katılamayacağım işimden dolayı sadece sınavdan bir gün önce sürebilirmişim.

Araba ehliyeti alırken paralel park l park yokuş kalkış gibi zorlu parkurlar vardı.
Şimdi bu sınavda da aynıları olacak mı?

Hani bir korku endişe hali basmadı değil. Biraz tırsıyorum geçemezsem diye.

Sürüş yapacağım motor yok geçebilir miyim bilmiyorum. Ne yapabilirim? İncelikleri nedir neler yapmalıyım püf noktaları nedir önemli şeyler nedir yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce duba aralarından geçiyorsunuz ardından 8 çiziyorsunuz. Denge çizgisi ve dubadan kaçış ile bitiriyorsunuz. Ardından akan trafikte sürüyorsunuz arkanızda komisyon üyeleri araçla takip eder. Sıkıntı noktalar 8 ve dubadan kaçma bence. Dubadan arasından geçme vesaire yaparsınız, 8 çizerken 1. viteste kullanabilirsiniz. Ben neredeyse rölantide geçmiştim. Dubadan kaçma yani manevrada biraz hızlanıp debriyaja basarak manevra yaparsanız bisiklet gibi kolayca süzülecektir motosiklet. Youtube'da sınav videolarını izleyin.

600CC'ye kadar yeterli.
A2 sınıfında cc limiti yoktur dostum 35kw'ya kadar her motoru kullanırsın.
Bilgi kirliliği sağolsun her yerde 600cc yazıyor.

A2 ehliyetle R6 kullanamazsın mesela 600cc den düşük olmasına rağmen.

Sınavda da 125CC'lik motor kullanılıyormuş nispeten daha iyi.
Bu da yanlış 125cc'den daha yüksek bir motor olmak zorunda.
125cc A1 sınavında kullanılır.

Sürüşlere katılamayacağım işimden dolayı
Bir şekilde izin al derslere git yoksa yüksek ihtimalle kalacaksın.

Şimdi bu sınavda da aynıları olacak mı?
Kısa bir parkur var sonra çevre yoluna çıkıp dolaşıp geliyorsun. Ayrıntıları anlatırlar zaten.

İncelikleri nedir neler yapmalıyım püf noktaları nedir önemli şeyler nedir yapabilir miyim?
Parkurda bol bol pratik ve çevre yoluna çıkınca sinyali unutma, düz çizgilerde şerit değiştirme.

Son düzenleme:
A2 sınıfında cc limiti yoktur dostum 35kw'ya kadar her motoru kullanırsın.
Bilgi kirliliği sağolsun her yerde 600cc yazıyor.

A2 ehliyetle R6 kullanamazsın mesela 600cc den düşük olmasına rağmen.

Bu da yanlış 125cc'den daha yüksek bir motor olmak zorunda.
125cc A1 sınavında kullanılır.

Bir şekilde izin al derslere git yoksa yüksek ihtimalle kalacaksın.

Kısa bir parkur var sonra çevre yoluna çıkıp dolaşıp geliyorsun. Ayrıntıları anlatırlar zaten.

Parkurda bol bol pratik ve çevre yoluna çıkınca sinyali unutma, düz çizgilerde şerit değiştirme.
Yüksek ihtimalle kalacağım yani :(

Geçemezseniz ölmeyeceksiniz ya hocam. Youtube'dan videoları izlemeye bakın. Bazıları kamera takıp sınav anını paylaşıyor. Hem heyecan atılır hem de hata payınız düşer.
Teşekkürler hocam.

Yüksek ihtimalle kalacağım yani :(
Gereksiz yere olumlu olmaya gerek yok.

Çok ders verdim " ne olacak ya geçeriz " diyenlerin çoğu kaldı.

Gözünde büyüt diye demiyorum ama pratik yapman lazım.

Birkaç kere pratik yapsan yüzde 95 geçersin, o yüzden izin al git derslere.

Gereksiz yere olumlu olmaya gerek yok.

Çok ders verdim " ne olacak ya geçeriz " diyenlerin çoğu kaldı.

Gözünde büyüt diye demiyorum ama pratik yapman lazım.

Birkaç kere pratik yapsan yüzde 95 geçersin, o yüzden izin al git derslere.
Ne olacak geçerim ya diye modum yok zaten. Maalesef şu aralar izin alamam. Sınavdan belki bir gün önce gidip sürebilirim.

Bakalım o zaman artık ne olacaksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı