A350 Uçağının Kokpitten Yaklaşma ve İnişi

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese merhaba arkadaşlar,

Yolcu koltuğunda otururken yaklaşma ve iniş anında ne oluyor pek anlamaz insan. Bir sağa döner bir sola döner durduk yere sesler gelir vs. Fakat bunların hepsi kontrollü bir hava sahasına girerken gereken manevra ve rotaya oturmak için gereken müdahalelerdir. Çünkü uçak daha pisti göremezken bile rotaya oturması gerekir. Aşağıdaki videoda Airbus A350 uçağının inişi ve yaklaşması ile ilgili güzel bir açıklama ve kokpit çekimi yapılmış İlginizi çekebileceğini düşündüm. Ayrıca kanalda farklı uçakların da kokpit videoları bulunmakta. Umarım beğenirsiniz. İyi sosyaller herkese:)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her zaman merak etmisimdir. Farkli acilardan gelen ucaklar, nasil sert manevra yapmadan donebiliyor. 15 dakika onceden ayarliyorlarmis megersem.
Aynen. Uçuş bilgisayarı sinyal vermeye başlıyor "5-4-3-2-1 Now" diye sana dönmeye başlamak için ideal zamanı veriyor. Bu sayede koordineli bir dönüşle sarsmadan yaklaşıyor uçak:)

@painkiller hocam size uçakların serbest cisim diyagramıyla alakalı bir soru sormak istiyorum. Aklıma haftalardır takılıyor ama cevap geliştiremedim.

Hava direncinin oluşturduğu kuvvet vektörü, değişen süratle beraber hem etki noktası, hem şiddeti hem de doğrultusu değişmek zorunda. Yalnız bu hava direnci kuvvet vektörü, ağırlık merkezine göre moment oluşturmaya başlayacak.

Acaba momenti dengelemek için uçak yazılımsal olarak kanatçıkları kullanarak mı dengeliyor yoksa zaten baştan, uçağın tasarımı bu vektörün moment ortaya çıkarmaması üzerine mi geliştiriliyor?

@painkiller hocam size uçakların serbest cisim diyagramıyla alakalı bir soru sormak istiyorum. Aklıma haftalardır takılıyor ama cevap geliştiremedim.

Hava direncinin oluşturduğu kuvvet vektörü, değişen süratle beraber hem etki noktası, hem şiddeti hem de doğrultusu değişmek zorunda. Yalnız bu hava direnci kuvvet vektörü, ağırlık merkezine göre moment oluşturmaya başlayacak.

Acaba momenti dengelemek için uçak yazılımsal olarak kanatçıkları kullanarak mı dengeliyor yoksa zaten baştan, uçağın tasarımı bu vektörün moment ortaya çıkarmaması üzerine mi geliştiriliyor?
Uçakların o momente karşı gelebileceği sınırı vardır. Bu sınıra takılmaması için yükleme hesaplanarak yapılır. Yolcu, yük ve yakıt en küçük detayına kadar hesaplanır.

@Pythgoras allahım göz yaşları içinde okudum sorunu çok sağol😍

Aslında değişimden kaynaklanan etki noktası rüzgar yüzünden değil uçağın pozisyon değiştirmesi yüzünden değişir. Yani havanın hızı veya direnci arttıkça kanat üstünden ve altından geçen havanın hızı da değişir. Bu sayede uçak istemsizce kendini yukarı çekmeye çalışır. Yani yükselmek için hafifçe burnunu kaldırmasına sebep olur.

Bu oluşan dengesizliği gidermek için uçak, denge noktasından (Center of Gravity) uçağı sıfır pozisyonuna getirmek için kuyruk stabilizatörünü hareket ettirir. Yani burunun kalktığını hissettikçe stabilizatör aşağı hareket eder ve burnu aşağıya çeker. Uçak bunu otomatik yapabilir. Ayrıca düşük süratte uçmayı gerektiren bölgelerde pilot bunu manuel olarak da ayarlayarak dengeyi kurabilir.

Yani denge, kanatçık ile değil kuyruk stabilizatörü ile sağlanır:) Umarım karmaşık anlatmamışımdır:)
Uçakların o momente karşı gelebileceği sınırı vardır. Bu sınıra takılmaması için yükleme hesaplanarak yapılır. Yolcu, yük ve yakıt en küçük detayına kadar hesaplanır.
O da var ama eğer her şey standart ise değişen sadece rüzgarsa dediğim şekilde olur. Ama senin dediğin gibi ağırlık noktası değişirse, pilot bunu kalkmadan önce yerde ayarlar ve uçuşa o şekilde başlar:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı