Gösteri Uçağının Suya Mecburi İnişi

2. Dünya savaşından kalma bir uçak ile nasıl böyle işlere kalkışabiliyorlar ki?

Cocoa Beach Air Show'a katılan...
2. dünya savaşından kalmış bile olsa bakımı yapıldıktan sonra sorun olmaz bence.

Motoru arıza yapandı değil mi? Pilotun söylediğine göre jeneratör arızası. Yani motordaki bir arızadan dolayı Malatya'ya iniş yapmışlar. Tek motorla da uçabilecek kabiliyete sahip oldukları için tehlikeli bir durum olmamış Allah'tan.

Hocam bakan gazı açsın demiş ya ona takıldım ben.
Doğru bir şey mi bu?

Bence insanlar ilk başta gösteri tarzı bir olay sandı galiba. Benim kafamın üstünden o uçak geçecek öyle sakin kalamam.
Büyük ihtimal. Alçak geçiş yapacak sandılar ama işin rengi değişti:)
Hocam bakan gazı açsın demiş ya ona takıldım ben.
Ben de yedek jeneratör yok muymuş demesine güldüm baya:) "He var, şimdi yerden kablo uzatacaklar bekle" diyesi geliyor insanın:)
Bu detaya aşırı şaşırdım. O uçağın hala aktif kullanılması mucize . Keşke benim olsa 😋
Aynen orada hala uçanlar var:) Aktif tutuyorlar böyle gösteriler için.

ama ben denizde yunus sevdim üstüne bindim. Bence yunus sevmek uçağın suya inişinden daha iyidir.
Ya onu ben de isterdim ama ısırır falan totomuzdan şimdi diye çekindim hep:) Biraz da uçak manyağı olduğum için herhalde benim daha çok ilgimi çekiyor böyle şeyler:)
Çok garip değil mi bu kadar yumuşak bir şekilde inmesi.
Eğitimini almış sonuçta bu durumun:)
Doğru bir şey mi bu?
Çalışmayan bir şeyi nasıl açacak? Ne yazık ki havacılık bilgisi yok anlaşıldığı üzere. Ver gazı gitsin demiştir düz mantık:) Elektrik sistemindeki bir arızayı o şekilde çözemezsin.
Abi peki pilotun işine karışması doğru mu?
Bence yanlış. Çünkü uçak o sıra uçuyor. Bürokrasi yüzünden sana mı laf yetiştirmesi lazım yoksa o uçağı uçurması mı lazım ilk önce.

Havacılıkta ve pilotlukta acil durumlarda bir sıralama vardır arkadaşlar. "Aviate - Navigate - Communicate" Yani önce uçağı sağ salim kontrol altına al ve uçur "Aviate". Sonra uçağın doğru irtifada ve yönde olmasını sağla "Navigate". En son iletişim kurmayı dene "Communicate". "Sonra" kelimelerini özellikle vurguluyorum. Yani Aviate'i tam anlamıyla başarmadan Navigate'e geçersen bir süre sonra uçağın kontrolünü kaybedip düşürebilirsin bile.

Son düzenleme:
Videonun öncesinde neler yaşandı göremiyoruz ama hızı düşük olduğu için bu kadar yumuşak iniş yapabilmiş. Yüksek hızda su üstüne bu kadar yumuşak inilmesi zor, emin olabilirsiniz.

Ayrıca akrobasi pilotları genelde deneyimli pilotlardan seçilir. Normal pilotlara göre bazı konularda yetenekleri birkaç tik yüksek olabiliyor... :D

Sahil. Hızı acaba düşük muydu yoksa sorun yasayinca mi düşürdü bilmiyoruz.

Önce derken "Cocoa Beach Air Show" kasttettim ama dediğiniz de önemli bir detay😄
Peki uçakta yedek jeneratör arayan bakan hakkında ne demek istersiniz? Bkz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı