AA/AAA tipi pilleri şarj eden cihaz ile 14500 pili şarj etme

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Elimde AA ve AAA tipi piller için şarj eden cihaz var. Voltajı yüksek olduğu için 14500 tipi pil almayı düşünüyorum fakat ekstradan şarj aletini almak istemiyorum. Bahsettiğim şarj aletinin çıkış gerilimi 2.8 V, 350 mAh. 14500 tipi pilleri şarj eden cihazın çıkış gerilimi 4.2 V 500 mAh. Daha yavaş şarj edeceği belli. Bu benim için önemli değil sadece pilde şişme ya da patlama gibi bir tehlikesi var mı? Daha düşük gerilimde şarj edilecek ben olacağını zannetmiyorum ama bu işi bilenin bir kanıya varması daha garanti olacaktır.

Şarj etmesi için en basitinden gerilimin pilin geriliminden daha yüksek olması gerekir yani yaptığın kabul doğru değil. Lityum pilleri gerilimi yeterli olsa bile farklı kimyadaki pillerin şarj cihazıyla şarj etmeye de kalkma.

Ek olarak; pil orijinal ise fiyatı yüksektir, onun yerine marka powerbanklerden al, içlerinde 4 tane 18650 pil olur bazılarının.

Lion 14500 Aa Şarjlı Pil 2800mah 3.7v Kalem Pil - n11.com
Alacağım pil bu. 2800 mAh diyor fakat biri bu pili test etmiş ve fotoğraf yollamış 2300 mAh çıkmış. Şahsen 14500 pil için 2300 mAh yeterli geliyor. El fenerinde kullanacağım AA veya 14500 tip pillerde çalışıyor. 18650'de çalışır mı? Fenerin gerilim aralığı 1.2 volt ile 4.2 volt.

Lityum pillerin deşarj koruması olmazsa pili bozar ve duruma göre yanmasına sebep olursun. El fenerinde koruma devresi var mı? Yoksa pilin var mı? Çünkü hem korumalı hem korumasız olarak satılır bu piller.

14500-prot-board.jpg

Şu anda VARTA 2700 mAh AA pil kullanıyorum. Pilde deşarj koruması mevcut. Fakat el fenerinde koruma devresi var mı yok mu, bilmiyorum. Voltaj arttıkça fenerin ışık gücü de artar değil mi? 14500 pili alma sebebim, sırf voltajı AA pile göre daha yüksek olduğu içindir.

Fenerinin üzerindeki değerden fazlasını verirsen yakarsın. Ek olarak; baktığın 14500 markasız bir ürün. Kapasitesi de balon. Marka ürünler maks. 900leri görüyor. Yani 2300 diyen ya bilmiyor ya satıcıyla ortak. Ürün markasız olduğundan o kapasiteleri dahi sağlamayacaktır.

Elinde eski laptop bataryası varsa içinde korumasız 18650 piller olur, içinde kapasitesinden fazla kaybetmemiş olanlar olabilir.

Fener almak istersen de Convoy S2+ 1000LM Cree XM L2 T6 - 4C 3 / 5 Modes LED Flashlight Torch ( 1 x 18650 Battery ) T6-4C-$12.99 Online Shopping| GearBest.com

Efsane bir modeldir.

Fenerimin çalışma aralığı 1.2 voltaj ile 4.2 voltaj arası. 14500 pil ile kullanırsam ışık gücünde bir artış olacak mı, AA pile nazaran? Ve bahsettiğim fener 18650 ile çalışır mı? 14500 ile çalışıyorsa 18650 ile de çalışabilir mi yani?

Verdiğiniz link açılmıyor. VPN ile bağlandığımda da 10 saniye sonra başka bir siteye yönlendiriyor.

Erişim Türkiye üzerinden kaldırılmış. Bu ürünü satın aldığımda umarım sıkıntı çıkmaz. :D

Fenerin 4.2V'da çalışıyorsa yani pildeki gibi bir yalan atmadılarsa ve sen şu an 1.5Vluk kalem pil kullanıyorsan, şarjlı ise 1.2V dur, ki bu kuşkulanmanı gerektirecek bir fark, evet o zaman daha parlak olur. Ama bilgilerde hata varsa yakarsın, hemen olmazsa da bir süre sonra.
18650 çapı 18mm, boyu 65mm, sığmaz zaten.

TVbox bana ulaştı Gearbest'den. Yasak elektronik sigara için konulmuştu.

Bu arada şunu da belirteyim; kapasitesi konusunda "hata" varken koruması hakkında emin olamazsın baktığın pilin.

Ürün o kadar pahalı ya da güzel bir ürün değil ama kullanılabilen pillerde AA ve 14500 diye belirtilmiş. Pildeki yalan evet yani daha iyi gösterilmek için kandırmaca yapmış olabilirler ama voltaj için birazcık abes kaçıyor.

Bu arada şunu da belirteyim; kapasitesi konusunda "hata" varken koruması hakkında emin olamazsın baktığın pilin.
Şu anda kullandığım pil için demiştim onu. VARTA 2700 mAh. Bunda koruma yok mu şimdi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı