ABD hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kısaca özetliyim: Gerçek olmayan rüya peşinde koşacak ve haritada kendi ülkesini gösteremeyecek kadar cahil bir topluma sahip olan fakat iyi yönetim becerisi olmasa da vizyonu geniş olan kişilerce yönetilen bir devlet.

Önce İngiltere'yi manipüle edip Brexit süreciyle saf dışı bıraktı ve bu da Avrupa Birliğini zayıflattı sonrasında ise Rusya'yı Ukrayna üzerinden kışkırtıp savaşa neden verip Avrupa Birliğini kendisine bağımlı hale getirdi ve bu da NATO'ya 2 üye daha getirdi.

Çok vizyoner bir şekilde yönetilse de iyi yönetilmeyen bir devlet ki topraklarında; ne evsizi biter ne karteli. Aklına gelebilecek her türlü olumsuz şeyden var. Meksika bile daha fazla güven veriyor. :D

Son olarak, ne ABD'yi desteklerim ne Rusya'yı fakat çoğumuz teknolojiyi seviyoruz. Bu nedenle, zevkimizin büyük bir kısmını ABD ve Çin'e borçluyuz.
Burada teknoloji noktasında ABD'yi övenler görüyorum. Arkadaşlar bu ülkenin başarısı değil. Bireysel şirket başarısı. Microsoft merkezini değiştirebilir. Apple merkezini değiştirebilir. Başarılar bireyseldir. Bu topluluktan başarının çıkmama sebepleri sadece ABD'li olmak ya da olmamak değil.
Öncelikle, şirket merkezini gömlek değiştirir gibi değiştiremezsin. ABD ekonomisinde yer alan şirket ABD topraklarını ilgilendiren radikal değişikliğe gidecekse önce senatonun onayını alması gerekiyor...

Ve aslında o dediğiniz şirketller, ne kadar birerysel başarı gibi gözükse de ABD'nin başarısı.
Gerek verdikleri eğitim gerek Dünya Savaşlarında uyguladığı stratejiler ABD'yi bugüne getirdi.

2 Dünya Savaşının da tek kazananı ABD oldu çünkü Avrupa ve Asya yıkılıp harabeye döndü tüm akıllı insanlar, zenginler, elit kesimdekiler hepsi Amerika'ya göçtü. İşte ABD, çoğunlukla bu stratejinin ekmeğini yiyerek bugünlere geldi. Bugün en iyi üniversitelerler, şirketler, kuruluşlar yalnızca ABD'de ise sebebi budur.

Son düzenleme:
Öncelikle, şirket merkezini gömlek değiştirir gibi değiştiremezsin. ABD ekonomisinde yer alan şirket ABD topraklarını ilgilendiren radikal değişikliğe gidecekse önce senatonun onayını alması gerekiyor...

Ve aslında o dediğiniz şirketller, ne kadar birerysel başarı gibi gözükse de ABD'nin başarısı.
Gerek verdikleri eğitim gerek Dünya Savaşlarında uyguladığı stratejiler ABD'yi bugüne getirdi.

2 Dünya Savaşı'nın da tek kazananı ABD oldu çünkü Avrupa ve Asya yıkılıp harabeye döndü tüm akıllı insanlar, zenginler, elit kesimdekiler hepsi Amerika'ya göçtü. İşte ABD, çoğunlukla bu stratejinin ekmeğini yiyerek bugünlere geldi. Bugün en iyi üniversitelerler, şirketler, kuruluşlar yalnızca ABD'de ise sebebi budur.

2. Dünya Savaşını ve dönemini gerçekten çok fazla tartışabiliriz. Sonrasında ABD iyiye gitti bunada okeyim. Ama yaşanabilir ülkeler arasında mutluluk oranlarına ve grafiklere baktığımızda ABD hiçbir zaman üst sıralarda yer almayacak.

Diğer bir şirketin merkezinin değişmesi konusu ise sadece başarıların bireyselliğini vurgulamak istedim. Şu an İHA SİHA satıyoruz diye Türkiye'yi süper güç sanan cahillerin anlaması gereken bir nokta var ki. Satılan her SİHA veya tog bize veya devletimizin kasasına giren bir parayı temsil etmiyor. Evet ülkeye katkısı var ama sanıldığı gibi ülke başarısı değil şirket başarısıdır.

Amerika'da eğitimin iyi olduğunu falanda söylüyorsun, Bazı üniversiteler konusunda haklısın ama ABD dünyada tek değil çok daha iyileri de mevcut. Ki şunu da bil Türkiye'de ki eğitim sisteminin önderi Amerika. Bize ne kadar yardım ediyor değil mi? Zamanında süt tozu vb ne kadar kimsal çöpleri varsa bize sattılar. İttifakımız dostumuz kral ülke değil mi?
Okullar konusunda son olarak Dünya üzerinde okullara silahlı baskın gerçekleşen nadir ve tek ülke olduğunu söyleyebiliriz. Her ay bir okulda silahlı baskın gerçekleşmezse rahat uyuyamıyorlar. Sürdürdükleri eyalet sistemiylede ülkenin her yerinde farklı kurallar ve ideolojik problemler doğuyor.

Ama yaşanabilir ülkeler arasında mutluluk oranlarına ve grafiklere baktığımızda ABD hiçbir zaman üst sıralarda yer almayacak.
Dediğin istatistiklerde ilk 30'dan düşmemiş bir ülke ABD. İlk 30'u üst sıralarda kabul etmediğine göre ya Norveç'te yaşıyorsun ya 200 küsür ülke arasında ilk 150'ye zor girmiş Türkiye'de mutlu olabiliyorsun.

Tamam suç oranı yüksek, evsizi ve çetecisi çok fazla ama bahsettiğimiz yer Afganistan değil.
Diğer bir şirketin merkezinin değişmesi konusu ise sadece başarıların bireyselliğini vurgulamak istedim. Şu an İHA SİHA satıyoruz diye Türkiye'yi süper güç sanan cahillerin anlaması gereken bir nokta var ki. Satılan her SİHA veya tog bize veya devletimizin kasasına giren bir parayı temsil etmiyor. Evet ülkeye katkısı var ama sanıldığı gibi ülke başarısı değil şirket başarısıdır.
İHA, SİHA veya TOGG'un bütün parçaları ABD'den, Kanada'dan, İtalya'dan geliyor yani onlar zaten Türkiye'ye katma değer kazandıracak şeyler değil. Örneğin yanlış.
Amerika'da eğitimin iyi olduğunu falanda söylüyorsun, Bazı üniversiteler konusunda haklısın ama ABD dünyada tek değil çok daha iyileri de mevcut.
Dünyadaki ilk 10'a girebilen üniversitelerin neredeyse hepsi ABD'de. Nasıl daha iyileri mevcut?
Ki şunu da bil Türkiye'de ki eğitim sisteminin önderi Amerika.
Türkiye, eğitim sistemini ABD'den almış olabilir ama bu Amerikan modelini uyguladığı anlamına gelmiyor. Siz hiç ABD'de balıktan ağaca tırmanmasını bekleyen sözde hocaları gördünüz mü? Göremezsiniz fakat Türkiye'de her taşın altından çıkıyorlar...
Bize ne kadar yardım ediyor değil mi? Zamanında süt tozu vb ne kadar kimsal çöpleri varsa bize sattılar. İttifakımız dostumuz kral ülke değil mi?
ABD zaten emperyalist bir devlet. Kimse bunu inkar edemez ki zaten Dünya Savaşlarındaki emperyalizm stratejisini övdüm.
Okullar konusunda son olarak Dünya üzerinde okullara silahlı baskın gerçekleşen nadir ve tek ülke olduğunu söyleyebiliriz. Her ay bir okulda silahlı baskın gerçekleşmezse rahat uyuyamıyorlar. Sürdürdükleri eyalet sistemiylede ülkenin her yerinde farklı kurallar ve ideolojik problemler doğuyor.
Suçun yüksek olması eğitim kalitesini düşürmez ki zaten iyi yönetilmediğini söyledim.

Bkz:
Çok vizyoner bir şekilde yönetilse de iyi yönetilmeyen bir devlet ki topraklarında; ne evsizi biter ne karteli. Aklına gelebilecek her türlü olumsuz şeyden var. Meksika bile daha fazla güven veriyor. :D

Kısaca özetliyim: Gerçek olmayan rüya peşinde koşacak ve haritada kendi ülkesini gösteremeyecek kadar cahil bir topluma sahip olan fakat iyi yönetim becerisi olmasa da vizyonu geniş olan kişilerce yönetilen bir devlet.

Önce İngiltere'yi manipüle edip Brexit süreciyle saf dışı bıraktı ve bu da Avrupa Birliğini zayıflattı sonrasında ise Rusya'yı Ukrayna üzerinden kışkırtıp savaşa neden verip Avrupa Birliğini kendisine bağımlı hale getirdi ve bu da NATO'ya 2 üye daha getirdi.

Son olarak, ne ABD'yi desteklerim ne Rusya'yı fakat çoğumuz teknolojiyi seviyoruz. Bu nedenle, zevkimizin büyük bir kısmını ABD ve Çin'e borçluyuz.

2 Dünya Savaşının da tek kazananı ABD oldu çünkü Avrupa ve Asya yıkılıp harabeye döndü tüm akıllı insanlar, zenginler, elit kesimdekiler hepsi Amerika'ya göçtü. İşte ABD, çoğunlukla bu stratejinin ekmeğini yiyerek bugünlere geldi. Bugün en iyi üniversitelerler, şirketler, kuruluşlar yalnızca ABD'de ise sebebi budur.
imgilterenin abye ihtiyacı bile yok brexiti bende desteklerim paralar full yunanistana ve macaristan romanya slovakya bulgaristan vb. gibi ülkelere gidiyodu

imgilterenin abye ihtiyacı bile yok brexiti bende desteklerim paralar full yunanistana ve macaristan romanya slovakya bulgaristan vb. gibi ülkelere gidiyodu
Emin misiniz hocam? Brexit sürecinden sonra İngiliz ekonomisinde oluşan açıklara bakın bakalım ihtiyaç var mıymış yok muymuş?

Ticaret açığı:
1712152732619.png

Ekonomik büyüme:
1712151654902.png

İngilizlerin Brexit'i desteklemeleri aptal olmalarından kaynaklı. Çok basit bir şekilde ABD'nin konttrolünde olan sosyal medya platformları tarafından manipüle edildiler ve üstelik şöyle saçma istekleri vardı:
1712152013887.png

Brexit süreci tamamen İngiltere'nin zararına oldu. Dediğiniz ülkelere paraların aktığı falan da yoktu zira Avrupa Birliğinde pazar payı karnesi vardır. Ne kadar çok pazar payın varsa o kadar çok para koparırsın. Saydığınız ülkelerin pazar payı %1-2 hatta bazılarının %0.5 civarlarında iken İngiltere'ninki nerden baksanız en az %15'ti. Kaldı ki İngiltere'de AB fonlarıyla yapılan spor merkezi, kültür merkezi binaları var.
İngiltere, Norveç kadar güçlü bir ekonomiye sahip değil. O yüzden AB olmadan idare edemez ki zaten 2 belediyesi çoktan batmış durumda:

Bilmediğiniz konularda yorum yaparsınız, ağzı olan konuşur ama rica ediyorum en azından düzgün yazı yazmaya özen gösterin yada öğrenin.

yıllarca güçlü olmaya devam edecek ülkedir. dünyanın farklı ülkelerinden insanlar göç-eğitim-daha iyi hayat vb sebepler ile abdye gidiyor. bu giden insanlar her alanda çalışıyor. şirket kurup- yenilikci buluşlar yapanlar var. bu sayede yerli abdliler ve diğer ülkelerden gelen insanlar ile ülke gelişmeye devam ediyor. Türkiye-çin-endonezya-rusya -hindistan-avrupa-latin-güney amerika-afrika-asyadan abdye gidip şirket açıp milyoner-milyarder olan insanlar var. en basitinden sergey brin-jensen huang -elon musk bu isimlerin doğum yeri abd değildir.
elon musk beyaz güney afrikalı sonra kanadaya gidiyo muskun dogdugu senslerdd güney afrikayı beyazların yönetmesine ragmen kanada norveç kadar gelişmiş bir ülke değildi halende öyle sonra kanadaya gidiyo ve sonrasıda malum

Garip tutarsız bir ülke. Dostunu da düşmanını da tam belirleyemiyor. Suç oranları çok yüksek, iyi yönetilen bir ülkeleri olduğunu da düşünmüyorum.

Global açıdan ele alırsak avrupayı güzel kullanıyor. Nato zırvalığıyla girmediği ülke kalmadı. Ruslara ukrayna olaylarında ne kadar kızsakta ortada bir gerçek var. Amerikanın o kadar uzak bir bölgeden buralarda askeri üs kurması normal veya kabul edilebilir değil.

Yasaları veya kanunları yok. Örnek vericem kimyasal silah kullanmak suç değip ilk onlar kullanır. Kimseye hesap vermez. Atom bombası atar hesap vermez. Soykırım yapar hesap vermez. Özetle mahallenin ağır abisi gibi gezip herkese karışır.

Burada teknoloji noktasında ABD'yi övenler görüyorum. Arkadaşlar bu ülkenin başarısı değil. Bireysel şirket başarısı. Microsoft merkezini değiştirebilir. Apple merkezini değiştirebilir. Başarılar bireyseldir. Bu topluluktan başarının çıkmama sebepleri sadece ABD'li olmak ya da olmamak değil.

Teknoloji devi olarak anılan bir ülke var. Japonya...
pardus ve yandex kullanın amerikadan nefret edionuz

Son düzenleme:

Geri
Yukarı