2. Abdülhamid hakkında ne düşünüyorsunuz?

LAN zaten olamaz engel olamaz hangi padişah o yılda engel olabilirdi (sana sorsak Fatih dersin)ordunun içinde siyaset var bir kere teknolojide gerideyiz bak zaten Berlin konferansından sonra ermeni olaylar hız kazandı o konun içinden çıkılmaz hale geldi yüzeysel yorum yapma.

Peki bu engel olamamış, diğerleri de engel olamamış bunu diğerlerinden ayıran özellik ne peki, mesela 2. mahmud da bir sürü toprak kaybetmiş ama bir sürü reform yapmış. İstihbarat teşkilatı diyorsunuz, öyle bir teşkilat ki İtalya'nın trablusgarbı işgalini işgalden sonra heber alıyoruz. Bu işgalden önce birkaç tüccar İtalya ordu hazırlıyor falan diye haber taşıyor bizim teşkilat yok onlar tatbikat yapacak bir sorun yok bilgisi veriyor.

Ha bir de borçları iki yüz elli milyon tutan osmanlı Devleti'nin borçlarını yüz altı milyona indiren osmanlı padişahıdır kendisi.

Duyuni umumi kurulup iç işlerimize Avrupa'nın karışmasına müsaade ederek ayrıca Kıbrıs'ı İngiliz'lere vererek.

Neyse arkadaşlar, fazla duygusalsınız, gerçekleri göremiyorsunuz, osmanlı tarihinde gerçekten başarılı çok padişah vardır fakat abdulhmait II. Bunlardan birisi değildir(1. Murat, çelebi Mehmet, 2. mahmut gibi padişahlar da pek parlak dönemde gelmese de gayet güzel işler başarmışlardır), devleti 33 yıl yaşatma konusuna gelince bu zaten abdulhamitten önce st petersburgda Rus'ların elimizde hasta adam var demesi üzerine avrupalıların onu öldürmek yerine yaşatalım kararından ötürüdür. Yukarıda bahsettim işe yarar tüm topraklarımızı zaten işgal ettiler bizi yıkmanın bir olayı kalmamıştı zaten, ne zaman petrol kıymete bindi elimizde kalan petrollü toprakları da aldılar. Yani osmanlını 40-50 yıl hayatta kalma sebebi çöllerin bir işe yaramadığını düşünen Avrupa'lı devletlerdi, ne zaman aa bu çöllerde petroller bulundu o zaman osmanlının ölüm fermanı imzalandı.

Seyid onbaşının topu ateşleyip Çanakkale zaferini kazanmamıza vesile olan hamidiye tabyası başta olmak üzere birçok tabyayı savaştan önce yaptıran siyasi dehadır. İlber hocanın konu hakkındaki görüşlerini dinleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
O ateşlenecek topları savaştan önce yurdumuza almanlardan alıp getirendir kendisi.

İyi ki yaşamış dediğim bir padişah. Eğer olmasaydı bu efsaneyi kaçırmış olacaktık:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

😀

Hayır turkun yuz karası dıyen arkadasa dedım hiç arastırma yapmadan Türk un yuz karası dıyebılıyor :D komık yanı bu kadar cok ust duzey bır padısah değildi Fatih'le falan selımle falan yarısamaz donemı sıkıntılı mesrutıyetcıler yanı Türk olmayan genelde ermeni yahudı arnavut vb kımselerın hak arayıp yonetım seklıne mudehale ettıklerı donemdedır osmanlı gucsuz padısahın yetkılerı kısıtlı hatta bu kısıtlama ıle ındırdıler sonra savasa soktular osmanlıyı savas Rus'lara karsı kaybedılınce sorumlulugu almak gene kendısıne dusmustur sonrası zaten İngiliz'ler cagrılarak Kıbrıs verılmesıdir anlasılsın diye yazdım.
IQ ortalamasının 89 olduğu ülkede senin gibilerle bir şeyler tartışmak benlik değil. Yolun açık olsun ✋

Kesınlıkle katılıyorum sizinde yolunuz acık olsun :D ama kronolojık olarak olayları ıncelersenız belki biraz gelisim saglarsınız tarıh konusunda naçizane.

Peki bu engel olamamış, diğerleri de engel olamamış bunu diğerlerinden ayıran özellik ne peki, mesela 2. mahmud da bir sürü toprak kaybetmiş ama bir sürü reform yapmış. İstihbarat teşkilatı diyorsunuz, öyle bir teşkilat ki İtalya'nın trablusgarbı işgalini işgalden sonra heber alıyoruz. Bu işgalden önce birkaç tüccar İtalya ordu hazırlıyor falan diye haber taşıyor bizim teşkilat yok onlar tatbikat yapacak bir sorun yok bilgisi veriyor.

Duyuni umumi kurulup iç işlerimize Avrupa'nın karışmasına müsaade ederek ayrıca Kıbrıs'ı İngiliz'lere vererek.

Neyse arkadaşlar, fazla duygusalsınız, gerçekleri göremiyorsunuz, osmanlı tarihinde gerçekten başarılı çok padişah vardır fakat abdulhmait II. Bunlardan birisi değildir(1. Murat, çelebi Mehmet, 2. mahmut gibi padişahlar da pek parlak dönemde gelmese de gayet güzel işler başarmışlardır), devleti 33 yıl yaşatma konusuna gelince bu zaten abdulhamitten önce st petersburgda Rus'ların elimizde hasta adam var demesi üzerine avrupalıların onu öldürmek yerine yaşatalım kararından ötürüdür. Yukarıda bahsettim işe yarar tüm topraklarımızı zaten işgal ettiler bizi yıkmanın bir olayı kalmamıştı zaten, ne zaman petrol kıymete bindi elimizde kalan petrollü toprakları da aldılar. Yani osmanlını 40-50 yıl hayatta kalma sebebi çöllerin bir işe yaramadığını düşünen Avrupa'lı devletlerdi, ne zaman aa bu çöllerde petroller bulundu o zaman osmanlının ölüm fermanı imzalandı.

Bir delil ile kırk alimi yendim, kırk delil ile bir cahili yenemedim. Senle olan tartışmanın kısasıdır bu laf tamam sen daha kendini yorma zaten bir şey bildiğin yok nereden tarih öğrendin merak ediyorum pardon öğrendin dedim.

Bir delil ile kırk alimi yendim, kırk delil ile bir cahili yenemedim. Senle olan tartışmanın kısasıdır bu laf tamam sen daha kendini yorma zaten bir şey bildiğin yok nereden tarih öğrendin merak ediyorum pardon öğrendin dedim.

Allah aşkına ne delilinden bahsediyorsun, ben ortada delil falan göremiyorum varsa kaynağın koy okuyup öğreneyim, iki de bir ama zeki ama zeki, hayrı zeki falan değil dümdüz başarısızdı. Bu romantikliği bırakın, diplomasi dehası denen adam kazandığı savaşta toprak vermez düşmana. Bana de ki şu şu şu konualrda başarılı hamleler yapmış tamam deyim, gidip gelip devleti yıkılmaktan korumuş, nereye korumuş Avrupa'lı Ruslar osmanlıyı işgal edip Akdeniz'e inmesin diye osmanlının arkasında durmuş ne zaman petrol için arkamızdan çekilmişler devlet yıkılmış. Öyle senin düşündüğün gibi diplomatik başarı yok yani ortada. Ama birbirimizi ikna edemeyeceğimiz konusunda sonuna kadar haklısın. O yüzden en güzeli bırakalım tartışmayı.

Kıbrıs'in verilmesi Rusya'ya karsi savasin mesrutiyetciler tarafindan kaybedilmesi sonucudur Rusya'ya karsi İngiliz'lere verilmistir digerlri konusunda haklilik payin var.

Yeni konular

Geri
Yukarı