ABD neden İsrail'i koruyor?

O zaman Allah yardım etsin ne diyelim. Bildiğim kadarıyla Osmanlı Devleti yıkılma dönemine girdiğinde Ortadoğu bölgesindeki müslüman gruplar/ülkelerden bunları pek sallayan olmamıştı, bizim de sallamamıza pek gerek yok.

Amerika, Rusya, Çin, İsrail zaten alayından böyle tokatlar yemişliğimiz var. Hepsine rest çeksen yalnız kalırsın mecburen sümen altı ediyorsun bazı şeyleri. Bizim de çapımız belli şimdi, bazen ayıya dayı demek gerekiyor.
Şunu hatırlatmak isterim Atam'ız rahmetli Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ve silah arkadaşları ile Türkiye olarak geçirdiğimiz savaşlar;
1- 31 Mart Vakası 13 Nisan 1909
2- Arnavutluk İsyanı 15 Ocak 1911
3- Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911
4- İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913
5- Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915
6- Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917
7- Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918
8- Kurtuluş Savaşı 1919 - 1923
9- Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921
10- Büyük Taarruz 4 Mart 1922.
Türkiye bu savaşları atlattı. Ve ben de bir müslüman olarak (elhamdülillah) hiçbir türlü girdiğimiz olaydan, savaştan olsun galip gelebileceğimizin inancındayım.

Şunu hatırlatmak isterim Atam'ız rahmetli Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ve silah arkadaşları ile Türkiye olarak geçirdiğimiz savaşlar;
1- 31 Mart Vakası 13 Nisan 1909
2- Arnavutluk İsyanı 15 Ocak 1911
3- Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911
4- İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913
5- Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915
6- Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917
7- Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918
8- Kurtuluş Savaşı 1919 - 1923
9- Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921
10- Büyük Taarruz 4 Mart 1922.
Türkiye bu savaşları atlattı. Ve ben de bir müslüman olarak (elhamdülillah) hiçbir türlü girdiğimiz olaydan, savaştan olsun galip gelebileceğimizin inancındayım.

100 sene öncesi ile bugün bir değil, nükleer güç tüm dengeleri sonsuza kadar değiştirdi. Bu sebeple politika ve çıkar ilişkileri en önemli unsurdur günümüzde.

Tabii ki "kafamıza nükleer atarlar sesimizi çıkarmayalım" diye bir durum söz konusu olamaz ama bize zerre faydası olmayacak durumlarda da jandarmalığa soyunmaya gerek yok. Ukrayna'ya drone verirsin, İsrail Filistin olayında da bolca kınama ve sağduyu yaparsın olması gereken budur. Ne şiş yansın ne kebap.

100 sene öncesi ile bugün bir değil, nükleer güç tüm dengeleri sonsuza kadar değiştirdi. Bu sebeple politika ve çıkar ilişkileri en önemli unsurdur günümüzde.

Tabii ki "kafamıza nükleer atarlar sesimizi çıkarmayalım" diye bir durum söz konusu olamaz ama bize zerre faydası olmayacak durumlarda da jandarmalığa soyunmaya gerek yok. Ukrayna'ya drone verirsin, İsrail Filistin olayında da bolca kınama ve sağduyu yaparsın olması gereken budur. Ne şiş yansın ne kebap.
Son sözünüz ne olurdu?

Oturup tarafsız şekilde izleyelim bu kadar. Türkiye için Filistin duygusal, İsrail ise mantıksal konumdadır. Bizim kendimize yetecek derdimiz var zaten.
Peki hiç mi tarafınız yok? Bu kadar tarafsız olmak ne bileyim. Orta da sonuçta şiddetli işgal altında olan bir Filistin var. Tabii elinden bir şey gelemeyen bir Türkiye'de var maalesef.

Peki hiç mi tarafınız yok? Bu kadar tarafsız olmak ne bileyim. Orta da sonuçta şiddetli işgal altında olan bir Filistin var. Tabii elinden bir şey gelemeyen bir Türkiye de var maalesef.

İlla taraf seçmem gerekecekse bu İsrail olurdu. Hem İsrail karasularındaki doğalgaz, hem de Akdeniz'deki doğalgaz aramaları için Mısır ve Yunanistan devamlı birbirini yoklarken İsrail'i de oraya kaptırmamak lazım. 2022 sonunda normalleşme sürecinden sonra bayağı pozitif adım atıldı İsrail ile aramızda.

Bunların hepsi Türkiye'nin lehine ve uzun vadede çıkarına olacak şeylerdir. Filistin'in varlığı bize ne fayda sağlıyor? Hiçbir şey. Evet devamlı masum insanlar, çocuklar vb. muhabbeti yapılıyor ama ne yapalım bizde de deprem oldu kaç katı insan öldü senesi dolmadı. Affedersin Ortadoğu'nun göbeğindeki bir bölgede kaç kişi yaşıyor, kaç kişi ölüyor bizi ne ilgilendiriyor.

İlla taraf seçmem gerekecekse bu İsrail olurdu. Hem İsrail karasularındaki doğalgaz, hem de Akdeniz'deki doğalgaz aramaları için Mısır ve Yunanistan devamlı birbirini yoklarken İsrail'i de oraya kaptırmamak lazım. 2022 sonunda normalleşme sürecinden sonra bayağı pozitif adım atıldı İsrail ile aramızda.

Bunların hepsi Türkiye'nin lehine ve uzun vadede çıkarına olacak şeylerdir. Filistin'in varlığı bize ne fayda sağlıyor? Hiçbir şey. Evet devamlı masum insanlar, çocuklar vb. muhabbeti yapılıyor ama ne yapalım bizde de deprem oldu kaç katı insan öldü senesi dolmadı. Affedersin Ortadoğu'nun göbeğindeki bir bölgede kaç kişi yaşıyor, kaç kişi ölüyor bizi ne ilgilendiriyor.
Bahse girerim Filistin'e olanlar yarın bir gün Türkiye'nin başına gelse destek bekleyeceğimiz en son ülke olur "İsrail." Ben bu kadar düşünüyorum. İsrail'in ise destek çıkmak istediği en son ülke Türkiye olur. Ne Türkiye'nin İsrail'e menfaati olduğunu, ne de İsrail'in Türkiye'ye menfaati olduğu söylenebilir. İsrail'in etnik grubuna bakacak olur isek; %74,2 Yahudi, %20,9 Arap nüfusu olan bir ülkenin, kardeş ülke sayılacağı Filistine yaptığı bu savaş ile İsrail'in nasıl bir ülke olduğunu tüm dünya (zaten biliyordu, tekrar öğrenmiş oldu.) Benim fikirlerim bu yönde, sizin fikirleriniz o yön de. Fikir saygınlığım ise son derece makul seviyededir. Teşekkürler tüm sorular için cevaplarınıza.

Son düzenleme:
Bahse girerim Filistin'e olanlar yarın bir gün Türkiye'nin başına gelse destek bekleyeceğimiz en son ülke olur "İsrail." Ben bu kadar düşünüyorum. İsrail'in ise destek çıkmak istediği en son ülke Türkiye olur. Ne Türkiye'nin İsrail'e menfaati olduğunu, ne de İsrail'in Türkiye'ye menfaati olduğu söylenebilir. İsrail'in etnik grubuna bakacak olur isek; %74, 2 Yahudi, %20, 9 Arap nüfusu olan bir ülkenin, kardeş ülke sayılacağı Filistine yaptığı bu savaş ile İsrail'in nasıl bir ülke olduğunu tüm dünya (zaten biliyordu, tekrar öğrenmiş oldu.) Benim fikirlerim bu yönde, sizin fikirleriniz o yön de. Fikir saygınlığım ise son derece makul seviyededir. Teşekkürler tüm sorular için cevaplarınıza.

Filistin ne zaman kardesimiz olmus ya, gidip bir kendilerine sormak lazim Turkleri kardesiniz olarak goruyor musunuz diye.

Filistin ne zaman kardesimiz olmus ya, gidip bir kendilerine sormak lazim Turkleri kardesiniz olarak goruyor musunuz diye.
Soralım hocam. Eminim homojen bir cevap alamazsınız. Eminim Ermeni soykırımı için de homojen bir cevap gelmez, Uygur Turkleri meselesi için de vs.

Yani birileri bir seyler beyan etti diye tüm ülke suclanir mi, suclanirsa nasıl suclanir benim aklim pek ermiyor. Yani herhalde düzgün düşünme sanatı icra edemiyorum.

1- Filistin'in kardeş yapısı İsrail ile alakalı, Türkiye-Filistin kardeşliğinden söz eden yok! Elbbete müslüman ülke olarak, müslüman bir ülkeye manevi desteğimiz var.

2- Kimse kimseyi, hiçbir ülke (eğer sağlam bir menfaati yok ise aralarında) kardeş olacak diye bir kaide yok. Kaldı ki bu savaşta ağırlıklı destekçi taraf ülke Filistin'e karşı. Kaynaklarım son dakika haberler. Haberler de o kadar çok denk geldim ki Filistin'e karşı destek çıkan ülkeleri.

3- "Gidip bir kendilerine sormak lazım, Türkleri kardeşiniz olarak görüyor musunuz? diye" demişsin ama bence bu çok saçma. Sonuçta Filistin Orta Doğu ülkesi Türkiye gibi. Ve böyle bir soruyu haketmiyor kendisi lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı