ABD neden İsrail'i koruyor?

Asıl onu bu şekilde yapalım =

ABD + İngiltere + NATO destekli İsrail ve İran + Hizbullah + Türkiye destekli Filistin savaşı...
Türkiye Filistin'e yardım paketi haricinde pek bir destek atmaz ama Akdeniz'de tatbikat yapacağız. Gövde gösterisi yapacağız. Lakin fiili bir savaşa girmemiz şuan çok zor.

2- Bana göre asya ülkeleri var.

Asya ülkeleri nere Ortadoğu nere. İsrail yalnız kalırsa tüm bölgeyi cehenneme çevirecek ateş gücüne sahip Amerika neden sayısız petrol yataklarının olduğu ve kontrolünü elinde tuttuğu bir bölgenin cehenneme dönmesini istesin?

Desteği hem bölgedekilere gözdağı vermek hem de İsrail'in kontrollü olarak ortalığı dağıtmasını sağlamak için. Herkes istediğini aldıktan sonra tansiyon düşecektir.

Türkiye Filistin'e yardım paketi haricinde pek bir destek atmaz ama Akdeniz'de tatbikat yapacağız. Gövde gösterisi yapacağız. Lakin fiili bir savaşa girmemiz şuan çok zor.
1- "Türkiye'nin bu savaş ile alakası var" olduğunu diyebilir miyiz?
2- Diyemez miyiz?
3- Ne düşünüyorsunuz?
4- Peki bu tatbikat bir işe yarar mı? Yararsa sonucu ne olur?

Asya ülkeleri nere Ortadoğu nere. İsrail yalnız kalırsa tüm bölgeyi cehenneme çevirecek ateş gücüne sahip Amerika neden sayısız petrol yataklarının olduğu ve kontrolünü elinde tuttuğu bir bölgenin cehenneme dönmesini istesin?

Desteği hem bölgedekilere gözdağı vermek hem de İsrail'in kontrollü olarak ortalığı dağıtmasını sağlamak için. Herkes istediğini aldıktan sonra tansiyon düşecektir.
Zaten dünya, ABD'yi "gözdağı" veren bir ülke olarak görüyor. Gelen geçen, ne kadar ülke var ise gözdağı vermek peşinde. Piyonunu o yönden oynuyor.
Son olarak bir taraflı mısınız? Haklı, haksız? Güçlü, güçsüz? Şu alır, veya şu alır gibi?

Zaten dünya, ABD'yi "gözdağı" veren bir ülke olarak görüyor. Gelen geçen, ne kadar ülke var ise gözdağı vermek peşinde. Piyonunu o yönden oynuyor.
Son olarak bir taraflı mısınız? Haklı, haksız? Güçlü, güçsüz? Şu alır, veya şu alır gibi?

Ben Türkiye'nin çıkarları taraftarıyım. İsrail hem Türkiye hem de Azerbaycan ile çıkar ilişkisine sahip bir müttefiktir. Ayrıca NATO üyesiyiz, yalnızca dini paydalara sahip diye bize hiçbir faydası bulunmayacak aksine Ermeni soykırımı gibi konularda karşımızda olmuş bir ülkenin kaderi beni pek ilgilendirmiyor.

Bu savaşın dini boyutu da bir hayli yüksek. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Filistin müslüman bir ülke sonuçta. Kur'an-ı Kerim'de de çokça geçiyor Filistin ile alakalı ayetler, hadisler. Ne düşünüyorsunuz?

Ben Türkiye'nin çıkarları taraftarıyım. İsrail hem Türkiye hem de Azerbaycan ile çıkar ilişkisine sahip bir müttefiktir. Ayrıca NATO üyesiyiz, yalnızca dini paydaları sahip diye bize hiçbir faydası bulunmayacak aksine Ermeni soykırımı gibi konularda karşımızda olmuş bir ülkenin kaderi beni pek ilgilendirmiyor.
Yani muttefik ama aslinda degil diyelim biz ona. Bu ucagi sabote eden mossad, Turkiye'nin gelecegi o ucagin icinde toz toprak oldu. Bizzat Fetoculerin itirafi. Aslinda Israil Turkiye'nin bu dunya uzerindeki en buyuk dusmani. Filistin tarihi arap ihaneti falan az kalir yaninda.

1- "Türkiye'nin bu savaş ile alakası var" olduğunu diyebilir miyiz?
2- Diyemez miyiz?
3- Ne düşünüyorsunuz?
4- Peki bu tatbikat bir işe yarar mı? Yararsa sonucu ne olur?
Türkiye'nin bu savaşla elbet bir alakası olacak ama şuan itibariyle bu alaka diplomatik olacak. Türkiye şuan tarafsız bir şekilde ilerliyor üstüne ''Demokrasi'nin ve Barışın Babası Abd'ye'' ders veriyor. Tatbikat kısmına gelirsek bir gövde gösterisi. Türkiye ABD'ye Orta Doğu'da ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösterecek , üstüne restini çekecek.

Bu savaşın dini boyutu da bir hayli yüksek. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Filistin müslüman bir ülke sonuçta. Kur'an-ı Kerim'de de çokça geçiyor Filistin ile alakalı ayetler, hadisler. Ne düşünüyorsunuz?

O zaman Allah yardım etsin ne diyelim. Bildiğim kadarıyla Osmanlı Devleti yıkılma dönemine girdiğinde Ortadoğu bölgesindeki müslüman gruplar/ülkelerden bunları pek sallayan olmamıştı, bizim de sallamamıza pek gerek yok.

Yani muttefik ama aslinda degil diyelim biz ona. Bu ucagi sabote eden mossad, Turkiye'nin gelecegi o ucagin icinde toz toprak oldu. Bizzat Fetoculerin itirafi. Aslinda Israil Turkiye'nin bu dunya uzerindeki en buyuk dusmani. Filistin tarihi arap ihaneti falan az kalir yaninda.

Amerika, Rusya, Çin, İsrail zaten alayından böyle tokatlar yemişliğimiz var. Hepsine rest çeksen yalnız kalırsın mecburen sümen altı ediyorsun bazı şeyleri. Bizim de çapımız belli şimdi, bazen ayıya dayı demek gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı