Abim beni çok sahipleniyor

bir insan ne yönden kısıtlanırsa o yöne daha çok ilgi duyarmış ve merak edermiş benimki o hesap
Seni kısıtlıyor iyiliğin için. O zaman git iç gizlice, serserilik yap, okuma. Kısıtlanma ve ilgi arasında da bir bağlantı yok. Eğer sen istiyorsan kısıtlanırsın zaten. Daha önce bir olay yaşadın mı sigara ile alakalı?

Abin, bu ülkenin durumunu açıkça görüyor ve geçmişte yaptığı hataları senin yapmanı istemiyor. Bunları şu an anlıyor olsan böyle bir konu açıp zaten sitem etmezdin ama umarım abini dinlersin de, 5-10 sene sonra keşke abimi dinleseydim demek zorunda değilsin. Abin, her abinin / ablanın yapması gereken davranışı yapmış, tabii ki evire çevire dövmek gibi belki mecaz da olsa şiddet içererek korkutmaya çalışması dışında.
Edit : Abinin geçmişte yaptığı hatalar varsa da, onları 5-6 sene önce telafi edebilirdin fakat şuan ülkenin durumu çok vahim ve telafi etme şansın kalmayacak.
benim abimde örnek aldığım şeyler Aşırı özgüven, cesur ,komik ve aşırı büyük bir çevresinin olması hem çok fazla arkadaşı var hem de her işini kısa sürede halledebiliyor. Bende bunlardan hiçbiri yok sadece ortam değişikliğine göre komik olabiliyorum

benim abimde örnek aldığım şeyler Aşırı özgüven, cesur ,komik ve aşırı büyük bir çevresinin olması hem çok fazla arkadaşı var hem de her işini kısa sürede halledebiliyor. Bende bunlardan hiçbiri yok sadece ortam değişikliğine göre komik olabiliyorum
Dostum kim ne derse desin aşırı özgüven ve cesurluk iyi değildir. Ayrıca büyük çevrede iyi değildir. Sonuçta ne demişler nerde çokluk orda b*kluk.

Dostum kim ne derse desin aşırı özgüven ve cesurluk iyi değildir. Ayrıca büyük çevrede iyi değildir. Sonuçta ne demişler nerde çokluk orda b*kluk.
peki açıklayabilir misiniz saydıklarım neden iyi değil? hem hiç özgüvensiz ve korkak olmaktan iyidir bence. Yanlış anlamayın tartışmıyorum merak ettim soruyorum

Diğer arkadaşlarda yazmış zaten, kötü bir durum yoktur ortada ama eğer çok fazla üzerine söylüyorsa ve sizi bunaltma seviyesine geldiyse abin ile konuşup orta yolu bulun. Mesela beni sevdiğin için iyiliğimi istediğini ve kötü işler yapmamı istediğini biliyorum ama bende bunları yapmamaya çalışacağım fakat sende benim için fazla endişelenmene ve söylemene gerek yok gibi olabilir.

peki açıklayabilir misiniz saydıklarım neden iyi değil? hem hiç özgüvensiz ve korkak olmaktan iyidir bence. Yanlış anlamayın tartışmıyorum merak ettim soruyorum
Tartışma da bir sorun yok tartışabilirsin. Hatta tartışmaktan korkma tartışmak iyidir (kavga dışında) çünkü tartışma da karşındaki kişinin düşüncelerini öğrenirsin. Ayrıca hiç özgüvensiz ve korkak ol demedim çok özgüvenli olma dedim. Bunu açıklamama gelirsek ÇOK fazla cesur olursan çok komik bir halde olursun. Bizim sınıfta bir çocuk var ondan örnek vereyim. Kendisi çok şişman ve bazen bununla dalga geçiyorlar. O da gelin lan vs falan diyor, kendini kaslı sanıyor ama kaslı değil ve şişman. Bu sefer dayak yiyor ve daha çok hırslanıyor. Çünkü korkmuyor, karşısındakini dövebileceğini sanıyor. Bu da onun gibi. Örnek biraz kötü oldu ama umarım anlayabilirsin.

Diğer arkadaşlarda yazmış zaten, kötü bir durum yoktur ortada ama eğer çok fazla üzerine söylüyorsa ve sizi bunaltma seviyesine geldiyse abin ile konuşup orta yolu bulun. Mesela beni sevdiğin için iyiliğimi istediğini ve kötü işler yapmamı istediğini biliyorum ama bende bunları yapmamaya çalışacağım fakat sende benim için fazla endişelenmene ve söylemene gerek yok gibi olabilir.
Hocam aynı durumu 2-3 yıl önce ben yaşıyordum. Abim beni çok baskılıyordu sigara falan içme, derslerine iyi çalış ki meslek lisesine gitme falan diye. Ve baskılamasında çok haklıymış, ilk başta fazla sıkıştırıyor gibi geliyordu ama büyüdükçe anlıyorsun az bile baskı yapıyor.

Abim beni kendi anne babamdan daha çok sahipleniyor. Sigara, alkol veya serserilik gibi şeylere bulaştığını duyarsam seni evire çevire döverim diyor (o lafı burada söyleyemiyorum maalesef). Ben okumadım sen okuyacaksın veya ben serseri oldum sen olmayacaksın gibi şeylerle hep beni kollamaya çalışıyor ama bana bu çok gereksiz geliyor. Hatta öyle bir raddedeyimki babamdan korkucağıma, utanacağıma abimden korkuyorum.

Sen okuyacaksın lafını duyunca kafam eskilere gitti eğlendirme dairesindeki şu skeçler aklıma geldi :)

Geri
Yukarı