Ablam kekeme ve bağırıyor

TraderFall

Hectopat
Ablam 19 yaşında, kendisi başlıktan da anlayabildiğiniz gibi bir kekeme. Kendisi ancak sesini bağırma derecesinde yükselterek kısmen akıcı konuşabilmekte.
Artık bağırmasından rahatsız olmaya başladım ve bağırırken bağırma diye uyarmaya başladım.
Babam tabiri caiz ise klasik ege köylüsü diyebiliriz.
Babam kimseyi dinlemiyor ve yaptığımın yanlış olduğunu falan falan söylüyor.
Şimdi size soruyorum sizce ne yapmam gerek? Ablamın hayali tıp fakültesini kazanmak ki zaten denemelerden anladığımız üzere kazanacak, ancak hadi ben ve babamlar bağırmasına katlanıyoruz ama şehir dışında ki hiç tanımadığı profesör neden onun bağırmasına katlansın.
Ne yapmamız lazım? Nasıl çözeriz ablamın konuşmasını?

Ablam 19 yaşında, kendisi başlıktan da anlayabildiğiniz gibi bir kekeme. Kendisi ancak sesini bağırma derecesinde yükselterek kısmen akıcı konuşabilmekte.
Artık bağırmasından rahatsız olmaya başladım ve bağırırken bağırma diye uyarmaya başladım.
Babam tabiri caiz ise klasik ege köylüsü diyebiliriz.
Babam kimseyi dinlemiyor ve yaptığımın yanlış olduğunu falan falan söylüyor.
Şimdi size soruyorum sizce ne yapmam gerek? Ablamın hayali tıp fakültesini kazanmak ki zaten denemelerden anladığımız üzere kazanacak, ancak hadi ben ve babamlar bağırmasına katlanıyoruz ama şehir dışında ki hiç tanımadığı profesör neden onun bağırmasına katlansın.
Ne yapmamız lazım? Nasıl çözeriz ablamın konuşmasını?

Ablana bir kitap(uzun konulu) vermeli ve onu içinden okumasını iste bende işe yaramıştı.

Müzik ritmi ile konuşunca kekemeliğinin azaldığını biliyorum. Çoğu kekeme rap müzik yapanlara bakarsan, normal hayatlarında kekeliyorlar. Ancak, rap yapınca kekemeleri birden gidiyor. Çoğu kişide böyle. Geçmiş olsun.

Rap yapmak şart değil. Müzik ritmi olsun yeterli.

Terapiste gitmeyi denediniz mi?

Çok, hatta babam ablam 8-9 yaşlarındayken neredeyse her gün götürüyordu, hatta tarlayı bile satmıştı.
Nefes egzersizleri tarzında bir şeyler yaptırıyorlar ama yine de etkisi olmadı.
Açıkçası babamlar küçükken sürekli ileride kendiliğinden düzelir derlerdi ama anlaşılan düzelecek gibi değil

Evet bende de konuşmalarımda sıkıntı oluyordu. Terapiste giderseniz geçecektir hepsi geçmeyebilir ama konuşmasına büyük katlı sağlar terapistin yaptıkları.

Yeni konular

Geri
Yukarı