Çözüldü Abra A5 v12.1 sistemle Valorant'ta takılmalar oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Yago

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Front End Developer / Profosyonel Powerlifting Sporcusu
Merhaba arkadaşlar. Benim şöyle bir sorunum var.

Valorant'ı betasından beridir oynuyorum ve son 3 ay hariç hiçbir sorun yoktu. Son 3 aydır oyunu 60 FPS'ye sabitleyip en düşük çözünürlük olan 1024x860'ta oynamama rağmen input lag yiyorum. En azından ben input lag olduğunu düşünüyorum. Mesela FPS düşmesi yemiyorum %100 eminim FPS değerine bakıyorum hep. Ama mesela sağda adam var mouse'u ona çevirirken takılıyor.

Öyle büyük bir takılma değil 1 FPS'ye düşüyor gibi olmuyor ama yine de anlık reflekslerin önemli olduğu bir oyunda zevkimin içine ediyor. FPS kısıtlamasını kaldırıyorum, 190-200 FPS görünüyor ama Mouse'umu 1cm yukarı kaldırabilmek için uğraş veriyorum ki aşağıya bir örneğin videosunu bırakıyorum.

Video: FPS Video

Videoda mouse kullanışımı da göstermeye çalıştım. Gördüğünüz üzere mouse'u 3 kere falan yukarı yaptığımda 1 cm oynuyor. Sensim ile alakalı bir durum değil. 1000 DPI 0.43 oyun içi hassasiyet ile oynuyorum. Bu tarz input lag yaşamadığımda sıkıntı yok. Tek seferde çok zorlarsam arkama bile tek hamlede dönebiliyorum.

3 aydır çıldırmak üzereyim. 1.5 ay önce termal macun yeniledim, içini temizledim. İlk 1 hafta 1080p'de bile efsane oynattı 0 lag. Sonra çok çok hafiften başladı böyle aşırı nadir. Ben 4:3 alıştığım için en düşük çözünürlüğe geçtim. 1.5 ay sıfır sıkıntı oynadım. Ama son 1 haftadır tekrar başladı. Yani tamam bilgisayarım yeni değil ama en azından 4:3 de 60 FPS sabit oynamayı hak ettiğimi düşünüyorum ki oynatıyor ama sorun nereden oluyor anlamadım.

Sistemim: Monster Abra A5 v12.1

• 7.nesil kaby Lake ıntel® core™ i5-7300HQ,
  • 16 GB (2x8GB) DDR4l 1.2v 2400MHz,
  • 4 GB GDDR5 nvıdıa® geforce® GTX1050 128-BIT DX12,
  • Samsung 256 GB PM961 M.2 SATA PCI-e 3.0 X4 (okuma: 2800 MB/s - yazma: 1100 MB/s),
  • Windows 10 Pro 64 Bit kurulu ve lisanslı.

Çözüm
Selam seni çok iyi anlıyorum. Aynı sorunu ben de yaşadım. Ayni bilgisayarda çok kez format attım driverları tek tek yükleyip test ettim. Sanırım Control Center programından kaynaklanıyor. Şu an bilgisayardan kaldırdım ve öyle kullanıyorum. Ne zaman geri yüklesem aynı sorun devam ediyor. Konuyu görünce yazmak istedim. Çünkü çok sinir bozucu bir durum. Ben bu şekil çözdüm işe yarar mı bilmem.
Selam seni çok iyi anlıyorum. Aynı sorunu ben de yaşadım. Ayni bilgisayarda çok kez format attım driverları tek tek yükleyip test ettim. Sanırım Control Center programından kaynaklanıyor. Şu an bilgisayardan kaldırdım ve öyle kullanıyorum. Ne zaman geri yüklesem aynı sorun devam ediyor. Konuyu görünce yazmak istedim. Çünkü çok sinir bozucu bir durum. Ben bu şekil çözdüm işe yarar mı bilmem.

Çözüm

Hiç denememiştim bunu. Hatta bugün daha yeni tekrardan format atmıştım. Control Center programını kaldırarak deneyeyim o zaman. Sonucu yazarım buraya.

Edit: Şimdi bakıyorum da Control Center'ı nereden kaldırabileceğimi bulamadım nasıl kaldırdın sen?

Edit 2: Program ekle kaldırdan buldum. Ben aygıt yöneticisine bakıyordum. Sadece buradan kaldırmam yeterli mi?

Son düzenleme:
Yeterli orda yoksa denetim masasından kaldırabilirsin.Bende bu işe yaradı tabi başka bir şeyde sebep olmuş olabilir.
Kaldırdım dün test yaptım. 1080P de sorun çıkarmadı sadece çok skill kombosu olduğunda biraz kastı o da öncekinin %5 i kadar bile değildi.

Garantiye almak için 1600x900 yaptım oyun içinden. Herhangi bir sorun yok gibi. Bugün bir kere daha test edeceğim.

1-2 Ay içerisinde de Monster'a götürüp en azından bir temizlik ile genel bir kontrol yaptırmayı düşünüyorum. Ben temizledim,termal macun da yeniledim de belki başka yerde sıkıntı olmuştur.

Bugün de test ettikten sonra akşam tekrar son durumu yazarım. Cevabınız için çok teşekkür ederim size de.

Rica ederim ben Monster teknik servise gönderdiğim zaman bu hata için bana hatalı Windows 10 kurulmuş dediler bunuda belirtmek istedim. İyi forumlar 🤗
Teşekkür ederim. Bu arada bir süredir deniyorum arada halen sorun oluyor ama azalma oldu.
Hatalı Windows 10 konusunda da bu forumda araştırırken benim gibi konu açan başkasını gördüm. O da mesela Windows'u başka yerden kurarak çözmüştü.

Ben de acaba ondan mı dedim ama ben Windows USB'si hazırlamak için Microsoft'un kendi Media Creation Tool kullanıyorum. Herhalde Windows kurulumunda bu yüzden bir hata olacağını düşünmüyorum. Yine sayın @Recep Baltaş 'ın yorumunu merak ediyorum bu Windows kurulumu hakkında.

Control Center'ı sildikten sonra sorunda azalma oldu ama tamamen kesilmedi. Başka ne sebep olabilir diyorum ama bulamıyorum. Driver'ları Monster'ın kendi sitesinden yüklüyorum. Windows'um orjinal ve güncellemelerini yapıyorum.

1.5 Ay önce iç temizlik ve termal macun yenilemesi yaptım. En azından en düşük çözünürlük ve ayarlarda 60 FPS de oynarken sıkıntı yaşamam gerektiğini düşünüyorum.

Selam sana birkaç çözüm önerisinde bulunacağım. Sorun birçok şeyden kaynaklanıyor olabilir.
Bende şu an:
1-Sound Blaster cinema 3 yüklü değil.
2-Realtek ses driveri yüklü değil.
3-Touchpad driveri yüklü.

Touchpad yazılımını ben fn+F1 ile devre dışı bıraktım belki işe yarayabilir.
Realtek yüklediğim zamanda sorun olmuştu diye hatırlıyorum o yüzden bende yüklü değil.

Ek olarak:

*Chipset yazılımının güncel olmasına dikkat et bu konuda @Recep Baltaş'ın rehberi mevcut.
(Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility)

*Nvidia ve Intel sürücülerini güncel tutmaya çalış.
- Intel için kendi yazılımı mevcut Intel Driver Support Assistant yazılımını kullanabilirsin.
-NVIDIA için kendi sitesi veya GeForce Experience yazılımını kullanabilirsin.

*Nvidia Denetim Masası ayarlarını değiştirebilirsin. Ben bu şekilde kullanıyorum yapmak senin tercihin.

nvıda 1.pngnvıda 2.png

*Valorant içinde ayarlarda NVIDIA reflex olması lazım onu açık+takviye yaparsan hem en düşük gecikme hem de en iyi performans vermeye çalışır.

Teşekkür ederim. Bu arada bir süredir deniyorum arada halen sorun oluyor ama azalma oldu.
Hatalı Windows 10 konusunda da bu forumda araştırırken benim gibi konu açan başkasını gördüm. O da mesela Windows'u başka yerden kurarak çözmüştü.

Ben de acaba ondan mı dedim ama ben Windows USB'si hazırlamak için Microsoft'un kendi Media Creation Tool kullanıyorum. Herhalde Windows kurulumunda bu yüzden bir hata olacağını düşünmüyorum. Yine sayın @Recep Baltaş 'ın yorumunu merak ediyorum bu Windows kurulumu hakkında.

Control Center'ı sildikten sonra sorunda azalma oldu ama tamamen kesilmedi. Başka ne sebep olabilir diyorum ama bulamıyorum. Driver'ları Monster'ın kendi sitesinden yüklüyorum. Windows'um orjinal ve güncellemelerini yapıyorum.

1.5 Ay önce iç temizlik ve termal macun yenilemesi yaptım. En azından en düşük çözünürlük ve ayarlarda 60 FPS de oynarken sıkıntı yaşamam gerektiğini düşünüyorum.
Ne yaptınız sorunu tam olarak nasıl çözdünüz aynı durumu yaşıyorum.

Geri
Yukarı