Çözüldü Acer laptop i5 1135G7 işlemci çok düşük frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ornstein

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, i5 1135G7 işlemcili Acer Aspire 3 A315-58G isimli laptopa sahibim. İşlemci boştayken 2-3 GHz arası çalışırken oyuna girdiğimde bir anda 800-900 MHz'e kadar düşmeye başlıyor ve normalde almam gerekenden çok daha düşük FPS alıyorum. Sebebi belki windowstur diyerek Linux kurdum fakat burada da sonuç aynı. 2 gündür uğraşıyorum forumdaki birçok konuyu okudum denilenleri yaptım fakat işe yaramadı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradaki işlemleri yapınca çözüldü. Performans 3-4 katına çıktı.

Nasıl yaptınız çok karışık görünüyor bana kısa bir şekilde anlatır mısınız?

Veya aynı laptopu kullanıyorsak bana hazır dosyayı gönderebilir misin?

Bende CPU setup yok nasıl yaptın?

Son düzenleme:
Nasıl yaptınız çok karışık görünüyor bana kısa bir şekilde anlatır mısınız?

Veya aynı laptopu kullanıyorsak bana hazır dosyayı gönderebilir misin?

Bende CPU setup yok nasıl yaptın?
Bende Acer a315-58g var eğer aynı laptopsa 109. Değeri değiştireceksin tavsiyem 32 yapman CPU setup'ı bulmak için alt+ ? Tuşuna basıp oradan seçeceksin

Bende Acer A315-58G var eğer aynı laptopsa 109. değeri değiştireceksin tavsiyem 32 yapman CPU Setup'ı bulmak için alt+? Tuşuna basıp oradan seçeceksin.

Deneyeceğim aynı laptopumuz.

Bende Acer A315-58G var eğer aynı laptopsa 109. değeri değiştireceksin tavsiyem 32 yapman CPU Setup'ı bulmak için alt+? Tuşuna basıp oradan seçeceksin.

Ya bende çıkmıyor bir flaşın içini atsam ekran görüntüsü sana zahmet bakar mısın veya bana kısa bir şekilde anlatırmısn buna çok ihitiyacım var.

Bu flaşım içi içinde ru. EFI var başka ne atacağım buraya.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-30 191147.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-30 191147.png
    181,9 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Deneyeceğim aynı laptopumuz.

Ya bende çıkmıyor bir flaşın içini atsam ekran görüntüsü sana zahmet bakar mısın veya bana kısa bir şekilde anlatırmısn buna çok ihitiyacım var.

Bu flaşım içi içinde ru. EFI var başka ne atacağım buraya.
Attığım linkteki UEFI Shell dosyasını da indirip EFI klasörü oluştur onun da içine boot klasörü onun da içine bootx64.efi dosyasını at boot ekranında gözükür

Attığım linkteki UEFI Shell dosyasını da indirip EFI klasörü oluştur onun da içine boot klasörü onun da içine bootx64.EFI dosyasını at boot ekranında gözükür.

Eksik var mı?
Ekran görüntüsü 2023-09-30 195223.png

Attığım linkteki UEFI Shell dosyasını da indirip EFI klasörü oluştur onun da içine boot klasörü onun da içine bootx64.EFI dosyasını at boot ekranında gözükür.

Kusura bakma rahatsız ediyorum hakkını helal et burada eksik var mı bir bakar mısın?

Senin dediğin gibi alt +? Basıyorum lakin SMBus yazıyor ama CPU setup yok.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-30 195110.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-30 195110.png
    46,1 KB · Görüntüleme: 5
  • Ekran görüntüsü 2023-09-30 195158.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-30 195158.png
    165,3 KB · Görüntüleme: 14
Eksik var mı?Eki Görüntüle 1962923

Kusura bakma rahatsız ediyorum hakkını helal et burada eksik var mı bir bakar mısın?

Senin dediğin gibi alt +? Basıyorum lakin SMBus yazıyor ama CPU setup yok.
olmuş eksik yok usb'den boot ettikten sonra shell ekranına gelince ru yaz ardından gelen ekranda enter'a bas sonra alt+? yap listede aşağılara in cpu setup olması lazım

Olmuş eksik yok USB'den boot ettikten sonra Shell ekranına gelince ru yaz ardından gelen ekranda Enter'a bas sonra alt+? Yap listede aşağılara in CPU setup olması lazım.

Liste yok kafayı yedim.

Olmuş eksik yok USB'den boot ettikten sonra Shell ekranına gelince ru yaz ardından gelen ekranda Enter'a bas sonra alt+? Yap listede aşağılara in CPU setup olması lazım.

Alt+? Yapıyorum hiçbir şey olnuyor.

Liste yok kafayı yedim.

Alt+? Yapıyorum hiçbir şey olnuyor.

Dosya Ekleri

• 20230930_202703.jpg
    20230930_202703.jpg
    220,5 KB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı