Ryzen 7 3700U laptop çok düşük frekansta çalışıyor

Abdullah7

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Hp db1096nt
Ryzen 7 3700u
16gb RAM
512gb SSD
85EA Anakart
CPU 2GHz, GPU ise 660MHz gibi çalışıyor. TDP kurcalayınca ani FPS çakılması oluyor @25w/30w ( bir anda hem GPU hem CPU 400MHz oluyor )

Hocam dediğim gibi güç üniteleriyle sorun yaşamıyorsanız sorununuz ısıdır yüksek ihtimalle kendi kendine düşük frekanslara geçmesi daha fazla ısınmayı engellemek içindir. Temiz windows kurulumu ve bir yılı geçtiyse şiddetle termal macun ve hava kanallarını temizleyin.
kac kere formatladim. fanlari temizledim. termal macun degisimi de yapalim bakalim nasil olacak.
not: windows ve msi afterburner 70°C gosteriyordu. hatta tdp falan ayarladim, oynadim baya sonra mhz cakilmasi basladi. termal macun degisimi düşünüyordum, bahanesi oldu :)

Hocam denetim masası güç ayarlarınızdan yüksek performansa alınız, cihazı şarjda kullanın ve son olarak klavyenizde turbo modu tarzında bir mod var mı bakınız. Ariyetten bunların hepsini yapınca bile sorun devam ediyorsa laptobun ısı değerlerini kontrol edin, çok ısındığı zaman otomatik olarak hız ve kullanım düşer ısınmanın önüne geçmek için.
hocam sorun yazilimsal. duzenli olarak drop oluyor.

Hocam dediğim gibi güç üniteleriyle sorun yaşamıyorsanız sorununuz ısıdır yüksek ihtimalle kendi kendine düşük frekanslara geçmesi daha fazla ısınmayı engellemek içindir. Temiz windows kurulumu ve bir yılı geçtiyse şiddetle termal macun ve hava kanallarını temizleyin.
ryzen controller ile sorun olmuyor. AATU muydu neydi onunla sorun yapıyor. ama arada performans farki var.
Forza Horizon 4 25w 900p orta - Ryzen Controller 50fps civarı
Forza Horizon 4 35-40w 1080p Ultra 40fps - AATU

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı