Acer Nitro 16 test aşamaları

• Konuyu başlatan ttez
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 623
2K konusunu pek bilmiyorum ama Fortnite oyununda 2K da bütün ayarlar ultrada DLSS açık 85 civarı FPS veriyor ve işlemci sıcaklığı 78-79 oluyor. Ekran kartı da 70 derecelerde performans modunda. Turbo moda alınca aşa yukarı 8-9 FPS artıyor sıcaklıkta 7-8 derece kadar düşüyor ama fan sesi çok fazla. (şu an 16 GB tek kanal RAM takılı)
Kasa kalitesi bana göre çok çok iyi. ASUS'u görmedim ama şu an hiç merak dahi etmiyorum. Monster'in kasa kalitesinden sonra torostan Mercedes'e geçmiş gibiyim :D
Bu klavyede ısı bile olmuyor oyun falan oynarken.

Peki ölü pixel çıksa iade de sorun yaşar mıyım internetten isteyeceğim ve SSD taksam garanti bozulur mu?

Peki ölü pixel çıksa iade de sorun yaşar mıyım internetten isteyeceğim ve SSD taksam garanti bozulur mu?

Ölü pixel konusu hakkında vatan mağazasındaki temsilci inisiyatif alarak ben ürünü satın aldıktan sonra mağazada Windows kurup ölü pixel kamera touchpad ışık vs. kontrol ederiz eğer problemli çıkarsa ürünün direkt değişimini yaparız dedi. Bende buna istinaden orada satın aldım koşulsuz iade hakkımı göz ardı ederek sırf bu forumdaki tavsiyeler üzerine. Problem çıkmayınca değişim olmadı. Mağazada ürün sattıkça prim denen bir şey var sanırsam o yüzden inisiyatif aldılar prim alabilmek için. Ama her temsilci inisiyatif alacak diye bir şey yok.
Bir de kampanya kapsamında bu fiyattan her mağazaya galiba 1 adet gönderiyorlar. Şimdi kontrol ettim satın aldığım mağaza stok bitik gözüküyor.

Ölü pixel konusu hakkında vatan mağazasındaki temsilci inisiyatif alarak ben ürünü satın aldıktan sonra mağazada Windows kurup ölü pixel kamera touchpad ışık vs. kontrol ederiz eğer problemli çıkarsa ürünün direkt değişimini yaparız dedi. Bende buna istinaden orada satın aldım koşulsuz iade hakkımı göz ardı ederek sırf bu forumdaki tavsiyeler üzerine. Problem çıkmayınca değişim olmadı. Mağazada ürün sattıkça prim denen bir şey var sanırsam o yüzden inisiyatif aldılar prim alabilmek için. Ama her temsilci inisiyatif alacak diye bir şey yok.
Bir de kampanya kapsamında bu fiyattan her mağazaya galiba 1 adet gönderiyorlar. Şimdi kontrol ettim satın aldığım mağaza stok bitik gözüküyor.

Vatan uygulamasında halen stok var olarak gözüküyor alabiliyorken almaya karar verdim laptop özelliklerine göre çok ucuza geliyor yardımınız için teşekkür ederim.

Bir problem oluştu. Her şey problemsiz çalışırken bütün Update'ler bitmişken BIOS'u 1.2 sürümüne güncelledim. Güncellemeden sonra problem yoktu fakat Windows Update tıkladıktan az sonra mavi ekran ile kapandı "SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED" diye bir hata verdi. PC tekrar açıldıktan sonra masaüstüne geldikten kısa süre sonra direkt aynı mavi ekran hatasına geçiyor. BIOS Update'yi BitLocker açıkken yaptım bilmeden. Bundan dolayı mı oluşmuş olabilir problem yoksa başka bir şey mi? Şu an da PC tekrar mavi ekran vermeden son 3 Update'yi kaldırdım problem çözüldü ama Windows Update tekrar açınca yine yükleyecek yine aynı problem oluşacak sanırım. Bu aşamada BIOS'u tekrar yükletme var mı acaba? Ben eski BIOS sürümü indirip onu yükleyip sonra tekrar günceli yüklerim diye düşündüm de eski sürümü yükleyemiyorum aynı güncelide yükleyemiyorum şöyle bir hata veriyor "this BIOS file is not allow to flash. The Flash process will be terminated"
Ne yapayım ne önerirsin?

1-2 saat önce laptopu tamamen formatlayıp tekrardan W11 kurulumu yaptım. BIOS formatta eski sürümüne düşmüyormuş sanırım çünkü güncel sürüm numarası yazıyordu tekrar W11 kurulumu yaparken.
W11'i kurdum bütün driver, program yüklemelerini ve Windows Update'lerini yaptırdım. Şu anda mavi ekran hatasını hiç almadım düzelmiş gözüküyor.
Galiba problem BitLocker'i kapatmadan BIOS güncellememden kaynaklandı. Bilen var mı bu konuyu?

Az önce herkesin yaptığı bu testi de yaptım. Anormal bir durum yok sanırım. Puan diğerleriyle aynı gibi. Testi GPU 4070 de iken ve performans modunda yaptım. Test başlarken HWiNFO açtım ve ekran görüntüsünü testten 10 sn sonra aldım. Ben ekran görüntüsü alanı kadar sıcaklıklar 40'lara düşmüş :D
Bu arada yazılımsal mı donanımsal mı bilmiyorum bu ekran kartını seçerken sadece NVIDIA kartını seçmediğimizde çok nadir arada sırada küçük takılmalar oluyor genelde ayarlar kısmına girdiğimde fark ettim. Ekran kartında NVIDIA seçince hiçbir donma takılma vs. olmuyor. Full NVIDIA kartında kullanacağımdan dolayı problem etmiyorum.

Cihazın boş RAM slotuna 16 GB'lik aynı model RAM alıp taktım. CS gibi oyunlarda çok fazla fark ettiği söyleniyordu. Ben Fortnite oyununda denedim yaklaşık 55-60 FPS artışı oldu. Testi aynı konumlarda 5dk süre ile denedim ortalama FPS değer farkını yazdım. Bunların dışında 2. RAM'i takınca ekran kartı sıcaklığı yaklaşık 2-3 derece arttı aynı şekilde 77-78 derecede çalışan işlemci 80 dereceye çıktı fakat 81 olmuyor ve frekansı sabit düşmüyor. RAM kullanımı 12500 MB'den 13500 MB'lere çıktı. Bir de ekran kartı güç kullanımı 78-80W'den yaklaşık 90-100W değerlerine çıktı.
Özetle tek RAM olduğunda herkesin de söylediği gibi cihaz performansı genel olarak kısıtlanıyor. Tam performansını alabilmek için çift RAM çok faydalı.

RAM'i kontrol etmek için CPU-Z uygulamasını kurdum baktım GPU sekmesinde TDP 80W yazmakta. NVIDIA denetim masasında 140W yazmakta. Bu CPU-Z uygulamasında bir problem mi var acaba? Oyunda da 80W değerini geçti yani 140W değerlerine çıkmadı tabii ama 100W gördüm. Nedir bilen var mıdır?

Dosya Ekleri

• 111.jpg
    111.jpg
    241,4 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı