Acer Nitro 16 AN16-41-R08S Benchmark ve Test Sonuçları

İyi bir macunla arasında maksimum 5 derece vardır. Düz macunla 157W da 92 derece alan Intel vardı Monster'ın sanırım. @bilmemem bizi bilgilendirir.

Türkiye'de satılan herhangi bir termal macun yaklaşamaz sıvı metale ama şunun gibi macunlar ile aralarında 10-15 derece gibi farklar olacağını pek sanmam.

Fakat sıvı metallerde tek kat, çift kat gibi olaylar var. O konulara pek hakim olmadığımdan yorum yapmam pek doğru olmaz.

Türkiye'de satılan herhangi bir termal macun yaklaşamaz sıvı metale ama şunun gibi macunlar ile aralarında 10-15 derece gibi farklar olacağını pek sanmam.

Fakat sıvı metallerde tek kat, çift kat gibi olaylar var. O konulara pek hakim olmadığımdan yorum yapmam pek doğru olmaz.

Bu termal pad'e benzeri faz değiştiren şeylerde oldukça iyi performans sağlıyor ama yine de sıvı metale yaklaşamıyor.

Tek kat çift kat olayı nedir tam olarak? Sürme olarak hem CPU'ya GPU'ya hem de pamukta kalan artanını karşılığına denk gelen bloktaki kısma sürme mi acaba?

Ya da sürdükten birkaç ay sonra bakır bloğu hafif temizleyip (sıvı metali emiyor çünkü) gri kalacak şekilde yeniden uygulama yapmak mı?

Yani tüm modlarda yapılmadı testler oyun/turbo fanlar Max olarak yaptırıyorum testlerini 100W 88-92 derece arası ve 1700-17500 arası puanlar aldı herkes ( tek render da)
Aklıma takılan bir konu var. Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın. Yapılan testlerle genel olarak 88-92 derece arasında sıcaklık değerleri alındığını belirtmiştiniz. Test sırasında bildiğiniz anlık güç değerlerindeki düşüşlere bağlı olarak yine anlık sıcaklık ve hız değerlerinde düşüşler yaşanıyor muydu ?

Bu termal Pad'e benzeri faz değiştiren şeylerde oldukça iyi performans sağlıyor ama yine de sıvı metale yaklaşamıyor.

Tek kat çift kat olayı nedir tam olarak? Sürme olarak hem CPU'ya GPU'ya hem de pamukta kalan artanını karşılığına denk gelen bloktaki kısma sürme mi acaba?

Ya da sürdükten birkaç ay sonra bakır bloğu hafif temizleyip (sıvı metali emiyor çünkü) gri kalacak şekilde yeniden uygulama yapmak mı?

Dediğim gibi o çift kat tek kat olayının nasıl olduğunu bende bilemiyorum fakat bunun hakkında yabancı kaynaklardan birçok konu vardı. Tam olarak nasıl yapınca çift kat olmuş oluyor bende bilmiyorum. Biraz araştırmak lazım.

Aklıma takılan bir konu var. Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın. Yapılan testlerle genel olarak 88-92 derece arasında sıcaklık değerleri alındığını belirtmiştiniz. Test sırasında bildiğiniz anlık güç değerlerindeki düşüşlere bağlı olarak yine anlık sıcaklık ve hız değerlerinde düşüşler yaşanıyor muydu?

Tabii. 100W sabit kalmıyor uzun testte 85-90Wlara düşüyor test sonuna doğru değer ve GHz değerleri de 4.3'lere geriliyor

Tabii. 100W sabit kalmıyor uzun testte 85-90Wlara düşüyor test sonuna doğru değer ve GHz değerleri de 4.3'lere geriliyor
Anladığım kadarıyla sıcaklığa bağlı olarak işlemcinin çektiği güç değerlerinde ve hız değerlerinde bir düşüş yaşanıyor ama benimki gibi anlık düşüşler yaşanmıyor. Benim testlerimde hız değerleri anlık olarak 3.6 GHz'e kadar geriliyordu ve genel olarak 4.3-4.5 GHz değerleri okunuyordu. Genel durum bilgisayarımda yolunca gitmeyen bir şeyler olduğuna işaret ediyor. AMD ve Acer'dan geri dönüş beklemekten başka çarem yok.

Anladığım kadarıyla sıcaklığa bağlı olarak işlemcinin çektiği güç değerlerinde ve hız değerlerinde bir düşüş yaşanıyor ama benimki gibi anlık düşüşler yaşanmıyor. Benim testlerimde hız değerleri anlık olarak 3.6 GHz'e kadar geriliyordu ve genel olarak 4.3-4.5 GHz değerleri okunuyordu. Genel durum bilgisayarımda yolunca gitmeyen bir şeyler olduğuna işaret ediyor. AMD ve Acer'dan geri dönüş beklemekten başka çarem yok.
Acer'dan beklediğim gibi bir dönüş aldım. Ürünü kontrol etmeleri için servise bırakmam gerektiğini söylüyorlar. Özellikle değişim süresi içinde olduğumu ve ürünü teknik servise bırakmak istemediğimi de belirtmiştim. AMD'den dönüş bekliyorum.

AMD'den aldığım geri dönüş beni şaşırttı. İşlemcinin maksimum çalışma sıcaklığının 100 derece olduğunu belirterek "Normal çalışıyor gibi görünüyor" şeklinde bir cevap verdiler.

Son düzenleme:
Merhaba.
İlk aldığım ürünü yazılımsal problemlerden dolayı değişime göndermiştim. Yeni gelen üründe yazılımsal olarak bir problemle karşılaşmadım. Tam olarak gerekli programları ve istediğim oyunları indirip ürünü tam anlamıyla kullanmaya başlamadan önce benchmark ve test sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

Cinebench 2024 testleri.

- Çoklu çekirdek testleri (Cpu-monkey.com üzerinde çoklu çekirdek skoru 866 olarak belirtilmiş.)

Eki Görüntüle 2099244

(Dengeli mod) (749 puan) ilk yaptığım bu testte büyük oranda sapma var. İşlemcinin test sırasında ortalama 3.5 GHz hızlarında gezdiğiniz söyleyebilirim. Diğer testlerden farklı olarak işlemci hızı kısıtlı bir şekilde test gerçekleşti. Genel olarak diğer testlerin daha stabil olduğunu düşünürsek bu test özelinde bir hata olabilir.

Eki Görüntüle 2099245

(Dengeli mod) (849 puan) ilk testten tatmin olmadığın için ikincil olarak bu testi yapıtım. İlk testten farklı olarak işlemci ortalama 4.5 GHz hızlarında seyretti. İlk testten daha fazla güç çekti. (ortalama 60W)

Eki Görüntüle 2099251

(Turbo mod) (880 puan) işlemcinin test sırasında ortalama 4.5 GHz hızlarında gezdiğini ve ortalama 80W güç çektiğini söyleyebilirim. Ekrandaki maksimum değerler bu teste ait.

HWiNFO64'ün sensörle ilgili olan ana bilgi sayfası bu testlerin ekran görüntülerinde olmadığı için dengeli mod özelinde ekstra test yaptım.

Eki Görüntüle 2099248

(847 puan) işlemcinin test sırasında ortalama 4.5 GHz hızlarında gezdiğin ve yanlış hatırlamıyorsam ortalama 65 W güç çektiğini söyleyebilirim. Ekrandaki maksimum değerler bu teste ait.

- Tekli çekirdek testleri (Cpu-monkey.com üzerinde tekli çekirdek skoru 102 olarak belirtilmiş.)

Eki Görüntüle 2099252

(Dengeli mod) (100 puan) ilk yaptığım tekli çekirdek testi. İşlemcinin test sırasında ortalama 4.5 GHz hızlarında gezdiğin ve ortalama 22 W güç çektiğini söyleyebilirim.

Eki Görüntüle 2099255

(Turbo mod) (101 puan) işlemcinin test sırasında ortalama 4.5 GHz hızlarında gezdiğini ve ortalama 22 W güç çektiğini söyleyebilirim. Çoklu çekirdek testinde ortalama değeri geçerek dengeli mod ile kıyaslandığında gözle görülür bir fark oluşmuştu fakat tekli çekirdek için bu durumun gerçekleşmediğini söyleyebiliriz.

HWiNFO64'ün sensörle ilgili olan ana bilgi sayfası bu testlerin ekran görüntülerinde olmadığı için dengeli mod özelinde ekstra test yaptım.

Eki Görüntüle 2099254

İşlemcinin test sırasında ortalama 4.5 GHz hızlarında gezdiğini ve ortalama 22 W güç çektiğini söyleyebilirim.

FurMark 1.37.2.0 testleri.

- Stres testleri.

Eki Görüntüle 2099258

(Dengeli mod) ekran kartının test sırasında ortalama 97 W güç çektiğini söyleyebilirim. Ekrandaki maksimum değerler bu teste ait.

Eki Görüntüle 2099260

(Turbo mod)
Ekran kartının test sırasında ortalama 91 W güç çektiğini söyleyebilirim. Ekrandaki maksimum değerler bu teste ait.

- Benchmark (gpuscore. Top üzerinde skor 11685 olarak belirtilmiş.)

Eki Görüntüle 2099261

(Dengeli mod) (11111 puan) ekran kartının test sırasında ortalama 140W güç çektiğini söyleyebilirim. (sıcaklık için benchmark özelinde olan değerler grafiğin sağında kalan değerler.)

Eki Görüntüle 2099262

(Turbo mod) (12646 puan) ekran kartının test sırasında ortalama 140W güç çektiğini söyleyebilirim. Ekrandaki maksimum değerler bu teste ait.

Genel olarak test sonuçları bu şekilde. @Xevanior @LittleWarlocc @Artoria Pendragon @revivality diğer benchmark konusunda sizin yorumlarınızı gördüğüm için benim aldığım sonuçlar hakkında yorum yapmanız beni sevindirir. Teşekkür ederim.

Hocam merhaba, aynı laptoptan ben de aldım. Çok test yapmadan oyun oynayayım dedim. Mount and Blade 2 de high ayarlarda 90 dereceyi gördü CPU ve GPU. Sonra fumark testi yapayım dedim şöyle bir şey karşıma çıktı sizce bu değerler normal mi, herkes 80 civarında seyrettiğini söylüyor.

Dosya Ekleri

• IMG_5493.jpeg
    IMG_5493.jpeg
    315,9 KB · Görüntüleme: 25
Hocam merhaba, aynı laptoptan ben de aldım. Çok test yapmadan oyun oynayayım dedim. Mount and Blade 2 de high ayarlarda 90 dereceyi gördü CPU ve GPU. Sonra fumark testi yapayım dedim şöyle bir şey karşıma çıktı sizce bu değerler normal mi, herkes 80 civarında seyrettiğini söylüyor.

Test yaparken Oyun/performans alıp fanları maksimuma çekip, cihazı 3-4 cm arkasını yukarı kaldırıyor musun?

Test yaparken Oyun/performans alıp fanları maksimuma çekip, cihazı 3-4 cm arkasını yukarı kaldırıyor musu.

Oyun ve performans moduna alıyorum ama 3 4 cm kaldırmıyorum fanlarda oto da.

Cihaz TV canlı yayınında aynı şeyleri yapmasına rağmen 60 veya 70 civarında seyrediyor. Benim laptopta CPU yine aynı şekilde 90'lara dayandı, GPU 80 de.

Geri
Yukarı