Çözüldü Acer Nitro 5 AN515-46 R7 6800H RTX 3070 Ti oyunlarda ani FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Neşet123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 2 ay önce Nitro 5 AN515-46 model numaralı laptopu satın aldım.
  • Ryzen 7 6800H
  • NVIDIA RTX 3070 Ti ekran kartı
  • 32 GB RAM
  • 1TB SSD
Hala çözemediğim ve her yolu denediğim halde sonu hep hüsran ile biten bir problemim var.

Oyun türü fark etmeksizin sistemde sürekli FPS düşüyor. Örnek verecek olursak FPS 130 bantlarında gezerken saniyelik olarak 100 FPS'ye 90 FPS'ye düşüyor ve takılıyor. Bu beni aşırı rahatsız etmeye başladı. Hadi tamam sabitleyeyim diyorum, V-Sync ON yapıyorum ve 60'a sabitliyorum bu sefer de 40-50'ye anlık düşüyor yine takılıyor. Normal Windows işlemlerimi yaparken de takılıyor. Her yolu denedim ama hayır olmuyor, düzelmiyor. Sanki oyunda kaplamalar geç yüklenir ani olarak takılır ya bu tarz bir problemi de var gibi görünüyor. Oyun zevki dahi bırakmadı...

Sıcaklık değerlerim 85-90 arasında değişiyor. Bu problem için servise gönderdim. Servis sorun yok deyip, termal macunu değiştirip, Acer yazılımı kurup geri gönderdi.
  • DDU ile sürücüleri sıfırdan kurdum.
  • BIOS son sürüm güncelledim.
  • Defalarca baştan sistem kurdum
  • Chipset sürücülerini en son sürüm kurdum
  • Yüksek performans ayarlarını yaptım.
  • Ayrık GPU aktifleştirdim.

Her ne yaparsam yapayım yine aynı değişen bir şey olmuyor
Bu konuda başka bir şey aklıma gelmiyor...

Çözüm
Ne yazik ki kontrol ettim. Herhangi bir problem görünmedi...

Windows ayarlarından Çekirdek Yalıtım ayarını kapatıp deneyebilir misiniz? Bir de Windows sürümünü değiştirip farkı gözlemlemiş miydiniz?

Bir de aşağıdaki resimdeki ayarlar sizde nasıl?

1710454732003.png

Oynayacağınız oyunu seçip yüksek performansa atayın yaptığım gibi. Diğer ayarlar açıksa da kapatın.
Ne desem, ne kadar teşekkür etsem ne yapsam bilemedim. Ama çok çok çok teşekkür ederim. Normal Windows'taki saniyelik donmalar devam ediyor. Ama genel donmalar ss. deki ayarları yaptıktan sonra %95 azaldı...

Sorun tamamen çözülmediyse şey yapalım. Windows güncelleme sürümlerini düşürmek faydalı olabilir. Windows bazen yazılım yüzünden sistemi bozabiliyor. Başıma geldiğinden biliyorum.

Bir çözüm daha biliyorum. CMD'ye gelip şu kodu oraya yapıştırır mısınız?

Kod:
powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 -ATTRIB_HIDE

Bir de zamanında bir FPS arttırma rehberim vardı. Genel olarak bilgisayarı hızlandıracak yöntemleri derlemiştim. Konuma bakabilirsiniz:

Sorun tamamen çözülmediyse şey yapalım. Windows güncelleme sürümlerini düşürmek faydalı olabilir. Windows bazen yazılım yüzünden sistemi bozabiliyor. Başıma geldiğinden biliyorum.

Bir çözüm daha biliyorum. CMD'ye gelip şu kodu oraya yapıştırır mısınız?

Kod:
powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 -ATTRIB_HIDE

Bir de zamanında bir FPS arttırma rehberim vardı. Genel olarak bilgisayarı hızlandıracak yöntemleri derlemiştim. Konuma bakabilirsiniz:

Şunu da söyleyeyim bazıları voltaj değerlerinde değişiklik yaparak sorun çözmüş. Ryzen 7 6800H işlemcide voltaj değişikliği yapılabilir mi? Bir bilginiz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bende de aynı PC var, FPS düşmesi yine var sizin ayarları yaptım Windows 11 Pro var acaba sürüm mü değiştirsem sorun ondan anlamadım. Bir tam performans alamadım. 3070 Ti bu kadar takılma olmaması lazım lütfen destek olabilir misiniz?

Hocam bende de aynı PC var, FPS düşmesi yine var sizin ayarları yaptım Windows 11 Pro var acaba sürüm mü değiştirsem sorun ondan anlamadım. Bir tam performans alamadım. 3070 Ti bu kadar takılma olmaması lazım lütfen destek olabilir misiniz?

Merhaba. Home Edition kurunuz. Xbox Game Bar CMD üstünden kaldırınız. Temiz bir format atın ve Windows Update driver güncellemelerini kesinlikle kapatınız. NitroSense üstünden ayrık GPU aktif ediniz. NVIDIA Denetim Masası'ndan güç ayarlarını maksimum güçe getiriniz. Laptopu pil ayarlarından yüksek performansa getiriniz. Windows donanım hızlandırmalı GPU ayarını kapatın mutlaka.

Hocam dediğiniz tüm hepsini yaptım Home Edition falan hepsini kurdum ancak örnek gerekirse FC24 oynarken 120 FPS 140 FPS alırken gol sevinci sırasında ara yüklemede FPS düşmesi devam ediyor yani 20-30 FPS kadar düşüyor ben anlamadım Ultra ayarlarda orta ayarlara alınca gidiyor ancak bu kadar FPS düşmesi normal mı?

Hocam dediğiniz tüm hepsini yaptım Home Edition falan hepsini kurdum ancak örnek gerekirse FC24 oynarken 120 FPS 140 FPS alırken gol sevinci sırasında ara yüklemede FPS düşmesi devam ediyor yani 20-30 FPS kadar düşüyor ben anlamadım Ultra ayarlarda orta ayarlara alınca gidiyor ancak bu kadar FPS düşmesi normal mı?

Normal değil benim de aynı problemler vardı. BIOS sürümünüz güncel mi?

Güncelleme yaptım 1.12 sürüm yaptım neşet bey driver sitesinden yükledim başka bir yerden var mı yükleme yapacağım bir yer?

Güncelleme yaptım 1.12 sürüm yaptım neşet bey driver sitesinden yükledim başka bir yerden var mı yükleme yapacağım bir yer?
Acer sitesinden yüklemeyiniz. Display driver uninstaller uygulamasını indirip bilgisayarınızı güvenli modda açın. Bu uygulama ile önce nvidia sonra da amd ekran kartı driverini siliniz. Nvidia'nın ve Amd'nin sitesinden auto-detect uygulamalarını indirip önce amd sonra nvidia auto-detect uygulamasını çalıştırın. En sağlıklı böyle olur

yok reis valla yani yine dediğini yaptım olmadı kurdum tüm driverları olmuyor yani kafayı yemek üzereyim anlamadım windows 10 mu kursam işe yarar mı acaba ?

yok abi windows 10 yükledim yine fıfa 24 de aynı sorun bios yeni güncellemesini de yaptım anlamadım oyun ara yüklemede ve gol sevinçlerinde fps drop oluyor ve sıkıntı ben anlamadım yani kafayı yemek üzereyim pc veresim geliyor bu kadar olurmu 32 gb ram ekstrra 16 ram de aldım hdd aldım ancak ben anlamadım yani fps düşüşünü

Son düzenleme:

Geri
Yukarı