Acer Nitro 5 AN515-58 çok ısınıyor

Aynı cihazın i712700H RTX 3070 Ti versiyonu mevcut, laptop henüz birkaç aylık. Alır almaz oynadığım oyunda direkt işlemci sıcaklıklarının 85-99 aralığına ulaşarak(laptop stant mevcut halde) çalışması ve 100 derecelere pik yapması çok rahatsız ediyordu. (RPM yaklaşık 5500-5800 aralığında) Laptop henüz 1 aylık olmasına rağmen mevcutta kullanılan fabrikasyon termal macunun bir şekilde buna sebep olacağı düşüncesiyle macunu yenileyerek deneme yapmak istedim. Araştırma sonucu Thermal Grizzly Kryonaut Extreme'de karar kıldım. Fiyat olarak ne yazık ki çok yüksek fakat uygulama sonrası aynı oyundaki dereceler 73-80 aralığına geriledi (RPM yaklaşık 4918..) Havaların ısınmasıyla tabii ki bazen bir tık daha yukarı çıktığı oluyor fakat macun değişimi sonrası ciddi bir fark oluştu. CPU-Z'de Bench CPU yaptığımda orijinal termal macun ile 92-93 dereceleri görürken, macun değişimi sonrası aynı koşullardaki ısı sonucu 82-84'e geriledi... Bu arada macunu uygularken aza daha yakın olacak şekilde kararında uygulamak çok önemli, en ufak bir fazlalıkta dereceyi olumsuz etkilediğini bizzat gördüm. GPU sıcaklığındaysa macun değişimi sonrası işlemci kadar fark büyük olmasa da yine olumlu bir etki sağladı. (70-75 derece) Umarım aynı cihaza sahip kullanıcılar için yardımcı olur :)

Macun değişmek kazım yani ama sıfır laptop yani.

Macun değişmek kazım yani ama sıfır laptop yani.
paylaştığım gibi ben adını belirttiğim macunda böyle bir sonuç aldım.. fakat dediğiniz gibi laptop sıfır, ve garanti vs. durumları da var.., uygulama yapılacaksa öncesi mutlaka bu riskleri de göze almak gerekiyor.., ben şahsen bu riskleri göze alarak bu işlemi yaptım.

Acaba sorun Intel işlemcilerdemi merak etmeye başladım. Ryzen 5 6600H'lı Acer Nitro var ve Chrome, film tarzı şeyler için kullanırken fan tamamen kapalı ortalama 34 derecede çalışıyor laptop. Daha önce Intel modelini almıştım ve sürekli fan açıyordu bilgisayar.

@kazee @Mexbjk laptobu gönderdim servise dedilerki sıkıntı yok 98 dereceye kadar ısınabilir tamam dedim laptobu geri gönderiyorlar öyle 95 derecelerde zorlayarak kullanacam bişe olacak mı? Olursa da sıkıntı olmayacak.

16 sekme açık chromeda, 45 derece nitro 5 i5-11400H. Fanlar 12XX'e 15XXrpm. Fakat oyunda coşuyor tabi. 92lerin üstüne çıkıyor CPU. Çare sıvı metal. Yakın zamanda yapıp paylaşıcam sonuçlarını.

Paylaştığım gibi ben adını belirttiğim macunda böyle bir sonuç aldım. Fakat dediğiniz gibi laptop sıfır, ve garanti vs. durumları da var. Uygulama yapılacaksa öncesi mutlaka bu riskleri de göze almak gerekiyor. Ben şahsen bu riskleri göze alarak bu işlemi yaptım.

Hocam ben direk sıvı metal denedim sonuçlar harika. Serin çalışıyor cihaz 1 aylık yeni laptopa sıvı metali sürdüm garanti falan umurumda değil. En fazla 32 binlik oluruz.

Hocam ben direk sıvı metal denedim sonuçlar harika. Serin çalışıyor cihaz 1 aylık yeni laptopa sıvı metali sürdüm garanti falan umurumda değil. En fazla 32 binlik oluruz.
İşe yaradığına sevindim açıkçası, sıvı metali bende düşünmüştüm aslında fakat akma vs. gibi söylentilerden pek güvenememiştim, o yüzden sıvı metale en yakın olarak gördüğüm konuda yazdığım macun ile ilerlemiştim.

Bu arada cihazdaki pembe renkli viskozitesi yüksek macuna da kafama takılmıştı ve onu da komple temizleyerek "K5 pro" olarak geçen yine aynı tarzdaki macunla değiştirmiştim.

İşe yaradığına sevindim açıkçası, sıvı metali bende düşünmüştüm aslında fakat akma vs. gibi söylentilerden pek güvenememiştim, o yüzden sıvı metale en yakın olarak gördüğüm konuda yazdığım macun ile ilerlemiştim.

Bu arada cihazdaki pembe renkli viskozitesi yüksek macuna da kafama takılmıştı ve onu da komple temizleyerek "K5 Pro" olarak geçen yine aynı tarzdaki macunla değiştirmiştim.

Bende onu soracaktım. O pembe kıvamlı şey nedir? Onu yenileyemedim ne sürmem gerekiyor. K5 Pro hangisi oluyor üzerindekinden iyi mi?

Geri
Yukarı