Acer Nitro 5 AN517-54-55FA ekran kartı çalışması gerektiği kadar çalışmıyor

Hı ım Trianon

Kilopat
Merhaba, bundan ortalama 6-7 ay önce Acer Nitro 5 AN517-54-55FA laptopu satın aldım ve bu laptopta RTX 3060 ekran kartı bulunmakta. Ekran kartım ve işlemcim rahatça oynadığım tüm oyunları destekliyor olmasına rağmen düşük FPS alıyorum ve bunu sebebinin oyunlarda ekran kartı kulanımını inceledikten sonra ekran kartımın kullanım yüzdesinin azlığı sebebi ile olduğunu anladım. Bilgisayarımda hiçbir oyunda %35-40 civarlarını geçmiyor ekran kartı kullanımım.

İşlemci sıcaklığım maksimum 85 dereceleri, ekran kartı sıcaklığım da maksimum 65-70 dereceleri görüyor. NVIDIA Denetim Masası'ndan bütün oyunlardaki tercihimi işlemcinin sahip olduğu dahili ekran kartı değil de 3060 ekran kartı olarak seçtim. Ayrıca ekran kartı driverlarımı da NVIDIA GeForce NOW üzerinden güncelledim. Aklıma gelen tek sorun RAM'imin 16x1 olması ve eğer sorunu çözecekse 16 GB daha RAM almaya da razıyım. Nasıl çözebilirim sorunu mu?

Laptop: Acer Nitro 5 11.Nesil Core i5 11400H-16Gb-512Gb Ssd-17.3inc-Rtx3060 6Gb-Freedos fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

1688154731977.png

1688154836062.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@338466 Harici monitör sorunu çözer mi? Cevap evetse de aydınlatabilir misin bu konuda beni?
Harici monitör sorununu çözecektir. Benimde sahip olduğum Acer Nitro modellerinde ramler single channel olduğu için ana ekranımızda dahili gpu kaynaklı performansı tam alamayız. Harici bir ekrana bağlayıp sadece ikinci ekran olarak seçersek dahili gpu hiçbir türlü çalışmaz ve bu durum cihazı masaüstünden farksız konuma getirir. Bu duruma güvenip masraf yapacaksanız bence ilk televizyonunuz varsa ona bağlayıp deneyin ve haklı olup olmadığıma bakın. Bağladıktan sonra Nvidia Denetim Masasını biraz gözden geçirmeyi de unutmayın. Hem garanti durumlarından hem de o zamanlar ram alamadığım için harici monitörüme bağlamış ve almam gereken performansı almıştım. Bende 8 GB Single olduğundan son zamanlarda artık stutter olmadan oyun oynayamaz hale gelince yükseltme kararı aldım ki ana ekranımda harici ekranımdaki performansının halini alabilsin. Sizin 16 olduğu için monitör alabilirsiniz dedim. Bir 16 daha alırsanız kendi ekranınız da performans olması gerektiği gibi olur.

Geri
Yukarı