Acer Nitro 5 FPS düşmesi

osmanx51

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 hafta önce Gaming laptop aldım fakat aşırı şekilde oyunlarda takılma FPS düşmesi düşük FPS gibi sorunlar yaşıyorum. Ekran kartı kullanımını kontrol ediyorum, harici ekran kartını kullanırken bu sorunları yaşıyorum. Tek slot 8 GB RAM var, garantiye gönderip 8 GB daha RAM eklesem Dual Channel olarak kullanıp ve 16 GB RAM olduğu zaman bu sorunum ortadan kalkar mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Oynadıgım oyunlar, PUBG, Valorant, CS:GO, LoL tarzı FPS oyunlar. I ürün linki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle çift kanal RAM ile geçer ama siz yine de 1. kısım hakkında detaylı bilgi verin.

Haricî monitöre veya televizyona bağlayıp değerleri kontrol edebilir misiniz?

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 hafta önce Gaming laptop aldım fakat aşırı şekilde oyunlarda takılma FPS düşmesi düşük FPS gibi sorunlar yaşıyorum. Ekran kartı kullanımını kontrol ediyorum, harici ekran kartını kullanırken bu sorunları yaşıyorum. Tek slot 8 GB RAM var, garantiye gönderip 8 GB daha RAM eklesem Dual Channel olarak kullanıp ve 16 GB RAM olduğu zaman bu sorunum ortadan kalkar mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Oynadıgım oyunlar, PUBG, Valorant, CS:GO, LoL tarzı FPS oyunlar. I ürün linki.
8 GB RAM eklemek FPS'i bir nebze arttırıp Dropları azaltacaktır. Dual Channel kullanımı diye de geçer.

Ancak kritik seviyede FPS düşüyor ise ilk bakacağımız şey sıcaklıklardır. Bize FPS düşünün nasıl olduğunu anlatır mısınız? Birden 15 FPS lere mi düşüyor mesela? Bunun gibi mi?

FPS düşmesi ve drop varsa bu 8 GB RAM'le alakası yok, bunların olmaması lazım, bozukluk var demek ki garantiye verin ya da iade edin.
FPS düşmesi ve drop varsa bu 8 GB RAM'le alakası yok, bunların olmaması lazım, bozukluk var demek ki garantiye verin ya da iade edin.

Bu Nitro 2020 öncesi, bunlar ısınma sorunlu niye aldınız bunu.

Bu Nitro 2020 öncesi, bunlar ısınma sorunlu niye aldınız bunu.

Ekran kartı için aldım sıcaklık değerleri fazla değil fan hızı maksimum ve ek soğutucu ile aldığım en yüksek değer 90 derece oda bayağı bir yük altında fakat oyun 120FPS sabitken bir savaşta 80 90 Q düşünce sıkıntı oluyor ve 120 FPS sabitken bile kasıyor muş gibi hissettiriyor ping sorunu yok.
Önceki Nitro 5'lerde tek fan oluyordu ve asla yetmiyordu. Bu modelde öyle ise muhtemelen sıcaklık temelli bir sorundur.

Pek bir sıcaklık sorunu yok gibi.
8 GB RAM eklemek FPS'i bir nebze arttırıp dropları azaltacaktır. Dual Channel kullanımı diye de geçer.

Ancak kritik seviyede FPS düşüyor ise ilk bakacağımız şey sıcaklıklardır. Bize FPS düşünün nasıl olduğunu anlatır mısınız? Birden 15 FPS'lere mi düşüyor mesela? Bunun gibi mi?

110 120 FPS iken bir anda 70 80 gibi değere düşüyor genellikle savaşlarda yani böyle bir PC LoL gibi bir oyunda bu performansı verecekse yazık.
İşlemci sıcaklığını ve GHz değerlerinizi merak ediyorum. Paylaşabilir misiniz?

Yük altında iken maksimum 90 gördüm FM 2020 oyununda LoL gibi bir oyunda 75 85 arası 88'e kadar çıkabiliyor ek soğutucu olmadan görev yöneticisinden baktığım zaman işlemci 3400 MHz olması lazımdı.
Büyük ihtimalle çift kanal RAM ile geçer ama siz yine de 1. kısım hakkında detaylı bilgi verin.

Haricî monitöre veya televizyona bağlayıp değerleri kontrol edebilir misiniz?

144 Hz masaüstüm için kullandığım monitörü me laptopumu bağladığım da 120 Hz alabiliyorum ve ekranda takılmalar oluyor o yüzden monitöre bağlayamıyorum.
Ceza yediğim için yanıt veremedim yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Son düzenleme:
110 120 FPS iken bir anda 70 80 gibi değere düşüyor genellikle savaşlarda yani böyle bir PC LoL gibi bir oyunda bu performansı verecekse yazık.
Sisteminiz sıcaklık kaynaklı kendini yavaşlatıyor olabilir. Ya da Power Throttling gibi bir durum da olabilir. ThrottleStop yükleyin. Güzel bir ayarlama yapmaya çalışacağım sizin için.

Sisteminiz sıcaklık kaynaklı kendini yavaşlatıyor olabilir. Ya da Power throttling gibi bir durum da olabilir. ThrottleStop yükleyin. Güzel bir ayarlama yapmaya çalışacağım sizin için.

Çok teşekkür ederim şimdiden tabii yapalım fakat ürünü garantiye göndermeyi düşünüyorum BIOS güncellemesi ek RAM ve genel termal macun değişimi bakım gibi şeyler için sizce gereklimi.

Çok teşekkür ederim şimdiden tabii yapalım fakat ürünü garantiye göndermeyi düşünüyorum BIOS güncellemesi ek RAM ve genel termal macun değişimi bakım gibi şeyler için sizce gereklimi.
Öncelikle şunu belirteyim yapacağımız şey garantiyi bozmaz. Konusu açılmışken söyleyeyim dedim.

Sisteminize bence dediğiniz işlemleri yapmanız yararlı olacaktır. BİOS güncellemeleri aslında hep bana endişe vermiştir. Bazen sistemin bazı yerlerini kilitliyorlar. Kullanıcılar bu ayarı değiştirmesin diye.

Yada bunu sonra zaten açıklayacağım. İşlemlere başlarken daha iyi anlayacaksınız bu sorunuzun cevabını.

Yeni konular

Geri
Yukarı