Acer Nitro 5 FPS düşmesi yapıyor

İdris GNN

Femtopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
İmam-Hatip
Selam.
Arkadaşlar yaşadığım olayları sırasıyla anlatıyorum. Belirtilen laptopu 2 yıldır yoğun şekilde oyun oynayarak kullanmaktayım ve fazlasıyla memnunum. İşlemcim i5 10300H 4 çekirdek 8 threads Turbo Boost frekansı 4.50 GHz. Ve normal olarak bu kadar yüksek frekanslarda 92-95 derece aralığında oluyor laptop. İlk aldığım zamanlarda da bu değerler böyleydi. Ve 98 dereceyi hiçbir zaman görmedim anlaşılacağı üzere soğutma sistemi görevini hakkıyla yapıyor. GPU sıcaklığı da 70 dereceyi en yoğun kullanımda dahi geçmiyor. Şimdi son 1 aya kadar FPS düşmesi yaşamıyordum artık droplar yaşamaya başladım. 5-10 saniyeliğine mesela CS:GO'da 180 FPS'den 90-75 FPS'lere düşmeye başladım. Uzatmayacağım laptopu bakıma yolladım bakımı fan temizliği termal macunu her şeyi yapıldı üstüne format çekildi. Fakat hala 1 saniyeden az da olsa bu dropları yiyorum. Turbo Boost kapattım işlemci temel frekansında yani 2.50 GHz frekansında gayet serin şekilde çalışıyor tabii ki FPS kaybım oldu fakat serin çalışsın drop yemeyeyim dedim. Ama işlemci sıcaklığı 65i geçmemesine rağmen yine de 1 saniyeden az da olsa bu dropları yemeye devam ediyorum. Kusura bakmayın kıymetli vaktinizi aldım. Tecrübeli arkadaşların bana tecrübelerini aktararak bu sorunu üstesinden nasıl geleceğimi anlatabilirse çok ama çok memnun kalacağım.

Intel® Core™ i5-10300H (4.50 GHz Turbo Boost)
NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB 128bit GDDR6 (DX12)
16 GB 3000MHz DDR4 RAM.
512 GB SSD M.2 NVMe.
144 Hz FHD IPS panel.
Intel® Wi-Fi 6 AX201 160MHz.
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı