Çözüldü Acer Nitro 5 LCD Overdrive Nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ahmet412

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, Acer Nitro 5 AN515-54 model bir laptopa sahibim. Acer'ın kendi yazılımı olan Nitro Sense yazılımında LCD Overdrive diye bir seçenek var. Bu nedir? Açmam iyi mi olur?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (168).png
    Ekran Görüntüsü (168).png
    163,8 KB · Görüntüleme: 358
Çözüm
Kısaca piksel geçişlerinde, pikseller üzerinde daha yüksek voltaj uygulayarak geçişleri hızlandırır. Bu da gölgelenme etkisini azaltır.

Bu rehber daha detaylı yardımcı olur.

Arkadaşlar, Acer Nitro 5 AN515-54 model bir laptopa sahibim. Acer'ın kendi yazılımı olan Nitro Sense yazılımında LCD OverDrive diye bir seçenek var. Bu nedir? Açmam iyi mi olur?

Bende de aynı laptop var. Ekran panda panel olduğu için pixel bekleme süresi 4-7 ms arası değişiyor. Renkler üst üste işlenmeden daha hızlı yenileme sağlamak için kullanılıyor. Gerçekten işlevsel. 144 Hz panellerde renk bozulmasını önlüyor.

Kısaca piksel geçişlerinde, pikseller üzerinde daha yüksek voltaj uygulayarak geçişleri hızlandırır. Bu da gölgelenme etkisini azaltır.

Bu rehber daha detaylı yardımcı olur.

Bunları okudum ama şimdi şunu anlamadımi benim buradaki seçeneği açmam yeterli mi?
Bende de aynı laptop var. Ekran panda panel olduğu için pixel bekleme süresi 4-7 ms arası değişiyor. Renkler üst üste işlenmeden daha hızlı yenileme sağlamak için kullanılıyor. Gerçekten işlevsel. 144 Hz panellerde renk bozulmasını önlüyor.
Benim 120Hz sizce açık mı kullanmalıyım? Gölgelenme azalır mı? Birde uzun vadede herhangi bir zararı olur mu?

Bunları okudum ama şimdi şunu anlamadımi benim buradaki seçeneği açmam yeterli mi?

Benim 120Hz sizce açık mı kullanmalıyım? Gölgelenme azalır mı? Bir de uzun vadede herhangi bir zararı olur mu?

Değişken değerli panellerde pixel tepkimelerini yükseltmen gerçek Hz değerini almanıza yardımcı olur. 1000/7 gerçek yenileme değerini 1000/4 yenileme değerine kadar pixel yenilemesi yapılması çok daha iyi olur. Ekranın yenileme hızının altında renklendirme yapmak o pixelin daha fazla zaman aydınlık kalması demek. Yani uzun vade için sorun teşkil etmediği gibi. Ghosting gibi durumlardan da sizi kurtarır. Açmanızı öneririm.

Değişken değerli panellerde pixel tepkimelerini yükseltmen gerçek Hz değerini almanıza yardımcı olur. 1000/7 gerçek yenileme değerini 1000/4 yenileme değerine kadar pixel yenilemesi yapılması çok daha iyi olur. Ekranın yenileme hızının altında renklendirme yapmak o pixelin daha fazla zaman aydınlık kalması demek. Yani uzun vade için sorun teşkil etmediği gibi. Ghosting gibi durumlardan da sizi kurtarır. Açmanızı öneririm.
@ahmet412

Evet açman yeterli. Ghosting i önlüyor.
Tamamdır teşekkürler konu kilitlenebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı