Acer Nitro 5 thermal throttle

Taha_SAHIN

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Oyun oynarken bilgisayar garip bir şekilde aşırı ısınıyor ve throttle yapıyor. Termal macun yeniledim, tozları falan temizledim yine aynı. 100 FPS falan alırken birden 5 saniyeliğine 15 FPS'e düşüyor ve bunu sürekli bir şekilde yapıyor. Oynadığım oyunlarda bu sistemi aman aman zorlayacak oyunlar da değil. LoL de bile 95 derecelere çıkıyor laptop. AIDA64'den CPU'ya test yaptığımda ise işlemci 85 dereceyi geçmiyor ve frekans da iyi seviyelerde. Bir türlü çözemedim bu sorunu.
Laptop özellikleri:
Model numarası: Acer Nitro 5 AN515-43 NH. Q6ZEY. 002
Ryzen 7 3750H
GeForce GTX1650
16 GB Single Channel 2400 MHz
M.2 SSD 500GB

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 72
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 64
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 56
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 69
Herkese merhabalar. Oyun oynarken bilgisayar garip bir şekilde aşırı ısınıyor ve throttle yapıyor. Termal macun yeniledim, tozları falan temizledim yine aynı. 100 FPS falan alırken birden 5 saniyeliğine 15 FPS'e düşüyor ve bunu sürekli bir şekilde yapıyor. Oynadığım oyunlarda bu sistemi aman aman zorlayacak oyunlar da değil. LoL de bile 95 derecelere çıkıyor laptop. AIDA64'ten CPU'ya test yaptığımda ise işlemci 85 dereceyi geçmiyor ve frekans da iyi seviyelerde. Bir türlü çözemedim bu sorunu.
Laptop özellikleri:
Model numarası: Acer Nitro 5 AN515-43 NH. Q6ZEY. 002.
Ryzen 7 3750H.
GeForce GTX1650.
16 GB Single Channel 2400 MHz.
M.2 SSD 500GB.

Bu kasa Acer Nitro'larda ısınma sorunu var. R7 3750H işlemcide biraz fazla ısınan bir işlemci. İşlemci için undervolt deneyin ve PC'nin her taraftan hava almasını sağlayın.

Bu kasa Acer Nitro'larda ısınma sorunu var. R7 3750H işlemcide biraz fazla ısınan bir işlemci. İşlemci için undervolt deneyin ve PC'nin her taraftan hava almasını sağlayın.
Teşekkürler yanıtınız için. Undervolt işlemini sadece sıcaklığı sabitlemekle denedim Ryzen Controller ile ama o zamanda programdan dolayı ya da işlemden dolayı takılmalar oluyor sık sık ve işlemci ghz i baya düşüyor. Yani zamanında baya para vererek aldım bu sıkıntıları yaşayınca insanın canı sıkılıyor. Laptop soğutucusu da kullanıyorum onu eklemeyi unutmuşum.

Herkese merhabalar. Oyun oynarken bilgisayar garip bir şekilde aşırı ısınıyor ve throttle yapıyor. Termal macun yeniledim, tozları falan temizledim yine aynı. 100 FPS falan alırken birden 5 saniyeliğine 15 FPS'e düşüyor ve bunu sürekli bir şekilde yapıyor. Oynadığım oyunlarda bu sistemi aman aman zorlayacak oyunlar da değil. LoL de bile 95 derecelere çıkıyor laptop. AIDA64'den CPU'ya test yaptığımda ise işlemci 85 dereceyi geçmiyor ve frekans da iyi seviyelerde. Bir türlü çözemedim bu sorunu.
Laptop özellikleri:
Model numarası: Acer Nitro 5 AN515-43 NH. Q6ZEY. 002
Ryzen 7 3750H
GeForce GTX1650
16 GB Single Channel 2400 MHz
M.2 SSD 500GB
Hocam eski kasa Nitro5 bu ve bu kasalarda kronik ısınma mevcuttur. Hatta @egeoz316 hocamın da sanırım bu konuda hiç hoş olmayan tecrübeleri vardı. Yani U.V dışında pek bir çare yok, çünkü kasa tasarımsal olarak hatalı zaten.

Hocam eski kasa Nitro5 bu ve bu kasalarda kronik ısınma mevcuttur. Hatta @egeoz316 hocamın da sanırım bu konuda hiç hoş olmayan tecrübeleri vardı. Yani U.V dışında pek bir çare yok, çünkü kasa tasarımsal olarak hatalı zaten.
Etiketlediğiniz için teşekkürler. Hocamın dediği gibi 2019 ve öncesi Acer Nitro'lar ciddi manada sorunlu. Benim eskiden 2017 model Acer Nitro 5'im vardı, ısınma sorunundan kaynaklı anakartım yandı. Undervolt şuanda en iyi seçenek, kullandığım zamanlarda da ısınmadan kaynaklı ciddi Fps düşüşleri yaşamıştım.

Sadece LoL oynarken bu kadar ısınması normal değil. Termal macun yenilemede bir sorun var veya bakır soğutma sistemi tam oturmamış olabilir. Kontrol edin. Macunu az sürün ve soğutma bloğunu eşit şekilde vidalayınız.

Yine bu fiyatların deli gibi oynadığı dönemde bize vurdu yani loto. Teşekkür ederim yapacak bir şey yok demek ki idare edeceğiz bir süreliğine.
Etiketlediğiniz için teşekkürler. Hocamın dediği gibi 2019 ve öncesi Acer Nitro'lar ciddi manada sorunlu. Benim eskiden 2017 model Acer Nitro 5'im vardı, ısınma sorunundan kaynaklı anakartım yandı. Undervolt şuanda en iyi seçenek, kullandığım zamanlarda da ısınmadan kaynaklı ciddi Fps düşüşleri yaşamıştım.
Hocam ciddi bir şekilde insana kafayı yedirttirir keşke önceden birileri uyarsaydı zamanında oysaki güzel gözüküyordu özellikleri falan.

Sadece LoL oynarken bu kadar ısınması normal değil. Termal macun yenilemede bir sorun var veya bakır soğutma sistemi tam oturmamış olabilir. Kontrol edin. Macunu az sürün ve soğutma bloğunu eşit şekilde vidalayınız.
Hocam termal macun uygulamasını titizlikle yaptım zaten. Değişen bir şey olmadı. Stock termal macunuyla şimdiki değerler aynı. Teşekkür ederim yine de.
Peki bu Undervoltu hangi programla nasıl yapabilirim performansla ısı arasında denge kurarak bilginiz var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı