Acer Nitro AN515-58-55rh sıcaklık değerleri normal mi?

Ya islemcinizi yavaslatacaksaniz ne anlami kaldi verdiginiz paranin sanki bir cozummus gibi sunu sagda solda yazip durmayin.
Kalıcı değil zaten istersen güç planı değiştirirsin. Ekranın 144hz ise 144'den fazla alarak bilgisayarı ısındırmaya, gereksiz fan sesi çekmeye ne gerek var ?

1664446795296.png

1664446817110.png

1664446830215.png

Intel'in son nesil mobil serisi işlemcileri oldukça sıcak çalışıyor. Zaten işlemci 105 dereceye kadar thermal throttle yemiyor. Bu yüzden üreticiler buna göre fanı fazla ses çıkarmasın diye fan ayarını otomatikteyken biraz daha yavaş çalıştırıyor. Bunun sonucunda istenmeyecek kadar yüksek sıcaklıklar elde edilebiliyor. Masaüstündeki sıcaklıkları latoplarda görememek canınızı sıkabilir ancak yeni teknolojiler beraberinde birçok şeyi getirdikleri gibi birçok şey de götürebilir.

12.nesil mobil işlemci ailesi rakiplerine göre gayet serin ve performanslı çalışıyor bu bilgiyi nereden hangi testlerden çıkardınız? Kendim bizzat bu bahsedilen işlemcileri farklı cihazlarda test ettim ve en ağır yükte bile 12500h ile 90 dereceyi zor geçtim.

Kalıcı değil zaten istersen güç planı değiştirirsin. Ekranın 144hz ise 144'den fazla alarak bilgisayarı ısındırmaya, gereksiz fan sesi çekmeye ne gerek var ?

Bunu bende merak ediyordum. Multi oynayanlar 144Hz ekranda 200lü FPSleri hedefliyorlar monitör göstermese bile. Hatta bu sebepten 720de falan oynayanlar var. Online olduğu için farkediyormuş saniyenin bilmemde kaçı :)

Beyler uğraşmayın laptop bu. Bırakın takılsın 90'a kadar yolu var. İşkencede 100leri bile görür.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\be337238-0d82-4146-a960-4f3749d470c7
Bunu Regedit üst kısmına yapıştır ve enter. Çıkan yerde attributes kısmını 0 yap.

Güç seçeneklerinden işlemci Boost agresif kısmındaysa devre dışına al. 5-10 FPS kayıp ile 10 derece azaltırsın.
Hocam aynı olayı yaptım. Yalnız ayarlardan İşlemci Boost ayarı Devre Dışı yerine Etkin yaptım. Böyle daha iyi oldu. Yüksek MHz lere aşırı çıkmıyor. Yaptığım testlerde en mantıklı ısınmadan ve aşırı performans kaybı olmadan bu değeri buldum. Yoksa orada 6 tane ayrı seçenek var. Verimli falan bile çok işe yaramadı.

12.nesil mobil işlemci ailesi rakiplerine göre gayet serin ve performanslı çalışıyor bu bilgiyi nereden hangi testlerden çıkardınız? Kendim bizzat bu bahsedilen işlemcileri farklı cihazlarda test ettim ve en ağır yükte bile 12500h ile 90 dereceyi zor geçtim.

Marka modele göre dereceler değişkenlik göstermekle birlikte yükte 95 watt tüketen bir mobil işlemcinin 90 derecede stabil olarak Boost frekansta kalabilmesi ütopik geldi. Test sonuçlarınızı görmek isterim. Prime95 testine sokun 90 dereceyi bizler de net bir şekilde görelim sizler ile birlikte.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı