Acer Predator Helios 300 PH315-55 CPU sıcaklığı anlık olarak yükselip düşüyor

Keiser11

Hectopat
Merhaba Acer Predator Helios 300 PH315-55 3070 Ti ekran kartı ve i7 12700H işlemcili model laptopa sahibim son zamanlarda CS2 ya da Battlefield 2042 tarzı oyunlarda rakiplerle karşılaştığımda anlık FPS düşüşleri yaşıyorum ve oyunları akıcı oynayamıyorum. Turbo modunda Max 250 FPS alıyorum ve bu stabil olmuyor. Anlık olarak 180'lere hatta 100'lere düştüğü oluyor ve bu takılmaları hissediyorum. Geçenlerde CPU'nun arka taraftaki sıcak hava tahliye kısmından az hava geldiğini fark ederek laptopu açıp CPU ve GPU fanlarını temizledim. Hava çıkışı ve soğutması iyileşti laptopun üstüne dokunduğumda fan hızları maksimumdayken aşırı sıcaklık hissetmiyorum. Neredeyse soğuk kalıyor. Ancak işlemci sıcaklığı boşta 55-60 derecelerde seyrediyor ve oyunlarda 95 dereceleri görüyor. Ortalama olarak program(PredatorSense) 86 derece olduğunu söylese de anlık sıcaklık yükselişinin sebebini anlayamadım. GPU sıcaklığı gayet stabil görünüyor. Oyunlarda bile 70 dereceyi geçtiğini görmedim laptop fabrikadan sıvı metal uygulanmış olarak geliyor ve sıvı metalin kullanım ömrünü de tam olarak bilmiyorum. Laptopu alalı 1,5 yıl oldu bu kadar kısa sürede eskiyeceğini düşünmüyorum. Sorunu bulmak ve çözmek konusunda yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Hocam iyi günler bende Nitro 5 modeli var ilk başta aldığımda gerçekten serin bir şekilde oyun oynuyordum ancak şimdi oyunlardaki sıcaklıklar laptop boştayken görüyor.
Acer'in termal macunları ya kalitesiz ya da sık sık değiştirmekte fayda var.
(6 Aydır kullanıyorum)

Hocam iyi günler bende Nitro 5 modeli var ilk başta aldığımda gerçekten serin bir şekilde oyun oynuyordum ancak şimdi oyunlardaki sıcaklıklar laptop boştayken görüyor.
(6 Aydır kullanıyorum)

Ekstra olarak ekran kartı driverinız güncel mi? 4 gün önce yeni bir güncelleme geldi.

Havalar ısınınca bakımı gelmiş laptoplar kendisini belli ediyor. Forumda bir arkadaş daha yazmış.

Bende aynı sorunu yaşıyorum fakat sizinkinden farklı olarak fan temizliği işimi gördü.

CPU fanında hava akışı normal mi test edebilir misiniz, iki fanı da Full seviyeye çıkarıp elinizle hava akışlarını kıyaslayabilirsiniz.

Havalar ısınınca bakımı gelmiş laptoplar kendisini belli ediyor. Forumda bir arkadaş daha yazmış.

Bende aynı sorunu yaşıyorum fakat sizinkinden farklı olarak fan temizliği işimi gördü.

CPU fanında hava akışı normal mi test edebilir misiniz, iki fanı da Full seviyeye çıkarıp elinizle hava akışlarını kıyaslayabilirsiniz.

Son fan temizliğimi yaparken biraz minik 4050'ye ve işlemciye bakıyordum soğutmayı komple sökmedim hiç ama termal macunun taşdığını gördüm fan testinde ise az hava gelme vs. söz konusu değil.

(6 aydır kullanıyorum)

Ekstra olarak ekran kartı driverinız güncel mi? 4 gün önce yeni bir güncelleme geldi.

Merhaba öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Benim laptopumda termal macun yerine sıvı metal kullanılmış termal macunun aksine daha etkili ve uzun ömürlü oluyor. Yeni sıvı metal sipariş ettim fakat uygulaması riskli olduğundan dolayı bu seçeneği en sona saklamak istiyorum. İnternette sıvı metalin kullanım ömrünün en az 2-3 yıl olduğu yönünde paylaşımlar mevcut buna dayanarak sıvı metali değiştirmekten kaçınıyorum ve laptopumu her zaman temiz kullandım. Bahsettiğiniz driver güncellemesini çıktığı gün yapmıştım, benim sorunum GPU ile değil CPU ile fakat bahsettiğiniz driver mevzusunun CPU sıcaklığı ile ilgisi var ise bilmiyorum.

Merhaba öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Benim laptopumda termal macun yerine sıvı metal kullanılmış termal macunun aksine daha etkili ve uzun ömürlü oluyor. Yeni sıvı metal sipariş ettim fakat uygulaması riskli olduğundan dolayı bu seçeneği en sona saklamak istiyorum. İnternette sıvı metalin kullanım ömrünün en az 2-3 yıl olduğu yönünde paylaşımlar mevcut buna dayanarak sıvı metali değiştirmekten kaçınıyorum ve laptopumu her zaman temiz kullandım. Bahsettiğiniz driver güncellemesini çıktığı gün yapmıştım, benim sorunum GPU ile değil CPU ile fakat bahsettiğiniz driver mevzusunun CPU sıcaklığı ile ilgisi var ise bilmiyorum.

Hocam driver sorunu FPS ile alakası var.
Stock sıvı metalin kalitesi belki kötü olabilir veya doğru şekilde uygulanmamış olabilir mesela benim kullandığım Acer de macun resmen anakarta akmış.

Evet ben de bakım yapmanın zamanı geldiğini düşünerek kasa içerisini ve fanlarını temizledim hava tahliyesi daha düzgün hale geldi. Bahsettiğim gibi ben sorunun doğrudan sıcaklıktan kaynaklandığından emin değilim çünkü laptopumun kasası çok fazla ısınmıyor. Benim şüphelerim hiç açmamış olmama rağmen sıvı metalin işlemci ile temasının azalmış olabileceği ya da yazılımsal olarak bir sorundan kaynaklanabilecek olması yönünde. Çünkü her ne kadar işlemci sıcaklık değerlerim yükseliyor olsa da sabit bir sıcaklık seviyesinde kalmıyor yani ne sürekli 90-95 derece ne de 75-80 yük altındaki değerleri böyleyken boşta 45-65 arasında gidip geliyor ben bunun sebebini merak ediyorum. Belki de sıcaklık yüzünden kaynaklanıyordur ve sıvı metali değiştirmem gerekiyordur bilgi sahibi kişiler problemimi çözmek konusunda yardımcı olursa benzer problemi yaşayan kişiler adına da bir rehber olabilir.

Hocam driver sorunu FPS ile alakası var.
Stock sıvı metalin kalitesi belki kötü olabilir veya doğru şekilde uygulanmamış olabilir mesela benim kullandığım Acer de macun resmen anakarta akmış.

Evet bahsettiğiniz driver problemini daha önce yaşadım, benzer ani FPS droplar ve takılmalar olmuştu. O zamanki sorun GPU güncellenemesinden hemen sonra yaşandığı için problemi tespit edip driver sürümünü bir önceki sürüme döndürerek sorunu çözmüştüm fakat bu sefer böyle bir izlenimim olmadı farklı oyunlarda da test ettim stabil olmayan işlemci sıcaklığı.

Geri
Yukarı