i7-9750H yüksek sıcaklık

Dr Hannibal

Centipat
Control Center fotoları Mafia 3 oyununda orta grafiklerle tahmini 3-4 dk oynadıktan sonra son fotoğraf ise GTA 5'e ait. Rakamlar yüksek olmasına rağmen oyun gayet akıcı. Bugün laptop bir darbe aldı onla ilişkili mi diye düşünüyorum.

20200518_162609.jpg

Screenshot_20200518-215838_Video Player.jpg

Hocam, cihaz 09/2019 da üretilmiş. Aynı tarihte satın aldım. Termal macun fabrika çıkışlı. 2 kez darbe aldı. Sonuncusu dündü ve çalışır vaziyetteydi. Dönüp baktığımda ekranda 2-3 siyah çizgi vardı. Yeniden başlattım düzeldi. Ondan sonra hata aramaya başladım. Oyunlarda test edeyim dedim ama gördüğüm sıcak değerleri bayağı şaşırttı. Sonra acaba darbeden mi oldu diye kıllandım fakat internettekeki videolarda da işlemci sıcaklığı çok yüksek gözüyüyor. Excalibur destek hattına yazdım 97'ye kadar normal 97'den sonra için cihazı bize gönderin dediler. Control Center'da bir süre sonra sürekli 96 gösteriyor ama başka programlarda kısa süredede 99 kadar çıkıyor. Soğutucu alıp yazı atlatayım diyorum ama işlemci ciddi zarar görür mü o da bir şüphe.

Hocam, tjunctıon değerinden falan bahsetmişsin ben anlamam ama cihaza acil bakılması gerekiyor diyerek beni korkutmayı başardın. Şimdilik eski, tycoon tarzı oyunlarla takılayım daha sonra servisine göndericem. Bunu, şu zamanda göndermek de mesele ama artık yapacağız bir şeyler.

Olsun hocam bu devirde yeni cihaz almak zor :) korkmakta fayda var diyelim. Geçmiş olsun, dikkat edin.

Hocam masadayken fn+1 kombinasyonuyla 5900-5750 RPM' leri havaya kaldırınca ise direk 5450-5350 'RPM'leri görüyor. Sonuç olarak soğutucu bakıyorum :D Çarpmadan kaynaklı bişey değil herhalde normalde de böyle, piyasadaki en iyi mobil işlemci diye almıştık oysa. Stabil olmadıktan sonra değerlerin ne önemi var. Casper kalitesiz termal macun koysa bile 9 ayda kurumaz diye düşünüyorum. Bu arada işlemci Control Center'da 96 dereceye çıkıyor ama 30 dakika daha oyun oynadım yine 96. Bu işte bi terslik var. Salgın sonrası Casper'ın yollarına dökülücez artık. Yardımınız için teşekkürler.
-Fanlarda sorun olmadığı kesin.
-İntel işlemcinin 100 C derecede çalışmasına güvenli diyor. Technopat videolarına göz atarsanız sıfır cihazlarla 100 C derece oynandığını görürsünüz, bu sıcaklıkların sanıldığı kadar zararı yok.
Bu mevsimde 85 - 95 C derece sıcaklıklar normal.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-Fan girişleri tam orta kısımda , yaz için buna göre bir soğutma almak şart.

Bütçeniz varsa en performanslı soğutucu;

Bütçeniz kısıtlı ise;

bu iki ürün hava akışını hızlandıracaktır.
-Cihaz hangi watt değerlerinde bu sıcaklığa çıkıyor? Msi Afterburner ile oyun içi Cpu power değerlerine de bakın.
-Gaming modunda sürekli 95 C derece üstü çalışıyorsa soğutmada sorun var denebilir,servise gönderip bakımını yaptırabilirsiniz.
-Anlık yükselmeler bir sorun değildir. Sadece frekans düşürür bir miktar.
- Son olarak bu işlemciler marka ayırt etmeden ısınıyor ,çözümü işlemci güç yönetimi yapmak.
detaylı bilgi için ;

Hocam boştayken ve yaklaşık 10dk, orta ayarlarda Mafia 3 oynadıktan sonraki değerler bunlar. Acaba darbe sonrası mı yoksa normalde de değerler böyle mi? Galiba aynı işlemciyi kullanan oyun oynayan birileri bakana kadar muamma.

26 Watt işlemci beslemesi ve 99 derece. Benim kendi kullandığım laptop 85 Watt'da 95 derecede çalışıyor: Sizdeki ise çok yüksek bir değer...

Laptop markanız ve modeli nedir?

Geri
Yukarı