AC'yi DC'ye çevirme nasıl yapılır?

Servet cn

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Peltier ile klima deneyi yapmak istiyorum ve buna uygun adaptör bulamıyorum bulursam da bütçemi aşıyor.
3 adet 12706 peltier kullanmayı düşünüyorum veya 2-3 adet 12710.
12v olması gerekiyormuş 12706 kullanırsam 180W olacak yani.
Bunun için adaptörü kendim yapmayı düşünüyorum.
Yapmayı düşündüğüm malzemeler.
-Köprü diyot.
-Kapasitör
-Potansiyometre

Köprü diyot 1000v 50a gücünde.
Kapasitörü kaç volt ve farat alacağımı bilmiyorum. Biraz araştırdım 35v 2200 mikrofarat bence yetebilirmiş gibi ama yanlış olabilir.
DC gücü fazla çıkıcağı için potansiyometre ile 12v a sabitlemeyi düşünüyorum.
Peltierler fazla amper çekiceği için potansiyometre o kadar amperi verebilir mi?

Bu 3 malzeme dışında gerekli olan başka malzeme var mı?

Düzeltme: Bir videoda izledim potansiyometre ile MOSFET kullanarak 12v 10a ayarlı yapabiliyor, ama ben AC'den DC'ye çevireceğim ilk önce.
MOSFET de gerekli midir?

Kapasitör yeterli olur sanırım.
"1K" ifadesi, bir potansiyometrenin direnç değerini temsil eder ve bu durumda 1 kiloohm (Kiloohm) değerine sahip olduğunu gösterir.

Kapasitörün değerleri kaç olmalı?
Potansiyometre de k ne demek anlatır mısınız?

Merhaba. Kapasitör seçiminde 1 A için = 1000 mF elektrolitik kondansatörün sığa hesabı üzerinden redresörle DC doğrultmadan sonraki DC dalgalanmayı (ripılları) düzgün olarak filtre edebilmek amaçlıdır. 10 A DC akım alınacaksa volt değeri çıkan voltajın 1.414 katı fazlası ve 10 000 mF sığa değerinde elektrolitik kondansatör seçimi şeklinde olmalıdır. Örneğin 20 A DC akım değeri AC>DC redresörden alınacaksa eğer 2 adet 10 000 mF 'lık elektrolitik kondansatör çıkışta paralel olarak lehimlenip 25-35 volt, 20 000 mF değerli olarak bağlanmalıdır.

"k" 1000 çarpanının kısaltılmışıdır. 20k 'lık bir potansiyometre 20 000 ohm dğerinde demektir, yani 3 sıfırı yazmamak adına "k" yazıp kısaltmayı tercih ediyoruz uzun yazılarda, o da yazılarda çok fazla yer kaplamaması içindir. Peltierleri DC ile beslemede (DC ile ısı pompalamada) küçük çaptaki uygulamalarda içten seri bağlı peltier elemanlarıyla genellikle 12 volt DC değeri kullanılır. Başarılar. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Güç kaynağı yapmam için trafo köprü diyot ve kondansatör gerekiyormuş yeni araştırdım.
Trafoyu nereden satın alabilirim giriş 220v AC çıkış 12v.
Trafolara baktım ve hep güç kaynağı çıktı.
Resimdeki gibi trafoyu nereden satın alabilirim.

Dosya Ekleri

• resim_2024-04-14_135556693.png
    resim_2024-04-14_135556693.png
    674,4 KB · Görüntüleme: 9
Dolap, Letgo, Sahibinden gibi yerlere bakabilirsiniz.

Direkt 12 V SPMS güç kaynağı da alabilirsiniz. Hem DC çıkış verecegi için de dogrultmak ile ugrasmazsiniz.

Elektronik malzeme satışı yapılan dükkanlardan besleme trafosu şeklinde uygun size gereken uygun VA güçlerinde 150-200-250 VA, vb. 12 volt AC sekonder çıkışlı olarak istenip satın alınabilir. 12 volttaki amper çıkışı VA gücü 220 volta bölünüp (AC akımda I=P/V den güç faktörü 0.95-0.98 yerine yaklaşık 1 olarak alınıp) VA değerini bu şekliyle yaklaşık olarak belirleyerek satın alırsınız.

Büyük UPS trafolarının 12 volt AC çıkışı bulunanlarının gereken amper değerini verebildiği hesaplandığında onların trafoları da devre kartları yanmış UPS' lerden alınıp kullanılabilir.

Elinize sağlık @Yeni Teknik Sembol
Kapasitör beni asiyormuş.
Estafurullah hocam; kapasitör konusundaki sığa seçimim ders kitaplarında veya bilimsel yazılarda net olarak yazmıyor. Sadece çocukluğumdan beri küçük ve büyük tüm redresör, adaptörlerde fabrikaca (elektronik projesine göre) seçilmiş elektrolitik kondansatörleri çok yakından izleyerek bu oranı (amper/sığa oranı seçimini) kendimce bulmuştum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı