Adalet mi, eşitlik mi?

• Konuyu başlatan GCN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 3B
Hak verilmez, alınır. Bakın kim olursanız olun bu değişmez bir kuraldır, kimseye hak götürülmez sizin hakkın peşinden koşmanız gerekir. Hak arayan insanlara bakın (atanamayan öğretmenler, gazi sayılmayanlar, doktorlara ve polislere az maaş verilmesi vesaire) bu insanlar seslerini çıkarmasalardı kimse onlara yardım etmezdi veya hak vermezlerdi. Eğer birileri size hak vereceğini söylüyorsa kesinlikle bu işten bir çıkarı vardır ve sizin haklarınız umurlarında değildir.

Eşitlik sadece ütopyalarda geçerlidir, bizim gibi duyguları olan organizmalar için objektif bir eşitlik mümkün değildir. Kadın ve Erkek en basitinden biyolojik olarak eşit değil, biyolojik olarak bile farklıyız. Adalet bizim için hakka en yakın olgudur.

Her ikisinin de kullanılarak bir karma sistem oluşturulmasının gerektiğine inanıyorum. Kanun önünde herkes eşit olmalı , imkanlara eşit şartlarda ulaşmalıyız fakat eşitlik adı altında bir balığa koş bir karıncaya uç dememeliyiz.

İnancı olanlar için konuşuyorum. Peki Allah'ın adaleti bizim bildiğimiz gibi midir? Yoksa farklı mıdır? Şu dünyada en çok Allah'a yakın olanlar sıkıntı çekiyor. Belki Allah'tan çok uzak olanlar çok rahat ediyor. Allah asıl adaletini ahirete saklamış olmasın. Burada ne kadar sıkıntıya sabreder ve sevap işlerse insan ahirette o kadar rahat edecek asıl adalet ahirette tecelli edeceğine inanıyorum. Bizim anladığımız adeleti dünyada düşünürsek yanılacağımıza inanıyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı