Adalet mi, eşitlik mi?

• Konuyu başlatan GCN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 2B
Tercihiniz nedir?

Ben adaleti tercih ederim. Çünkü hak ettiği şeyi hak edene verendir.
Vaktim olmadığı için yazamayacağım fakat kısaca; adalet çünkü adaletin olduğu yerde zaten eşitlik olur. Örneğin zorunlu bir para toplanacak. Güçsüz bir aile ve maddi yönden güçlü toplam 2 ailemiz var. Güçsüz aileden 5 TL alınırsa güçlü aileden de 5 TL almamız gerekir (Bu güçlü ailenin işine gelir fakat para toplayan kişinin işine gelmez). Güçlü aileden 50 TL alınırsa güçsüz aileden de 50 TL almamız gerekir (Bu güçsüz aileyi zorlar fakat para toplayan kişinin işine gelir). Bu nedenle adil bir şekilde gelirlere vs. bağlı olarak alınırsa para en mantıklısı olur. Dediğim gibi vaktim olmadığı için pek düşünerek yazamadım umarım açıklayıcı olmuştur. 😀

Allah adaletli olun der her zaman. Örnek vereyim senin iki oğlun var, birisi sağlıklı birisi engelli. Sende artık yaşlandın, engelli oğluna bakacak para lazım. Sen iki oğluna eşit mi verirsin yoksa engelli oğluna biraz fazla verip onun senin yokluğunda rahat mı etmesini istersin?

Vaktim olmadığı için yazamayacağım fakat kısaca; adalet çünkü adaletin olduğu yerde zaten eşitlik olur. Örneğin zorunlu bir para toplanacak. Güçsüz bir aile ve maddi yönden güçlü toplam 2 ailemiz var. Güçsüz aileden 5 TL alınırsa güçlü aileden de 5 TL almamız gerekir (Bu güçlü ailenin işine gelir fakat para toplayan kişinin işine gelmez). Güçlü aileden 50 TL alınırsa güçsüz aileden de 50 TL almamız gerekir (Bu güçsüz aileyi zorlar fakat para toplayan kişinin işine gelir). Bu nedenle adil bir şekilde gelirlere vs. bağlı olarak alınırsa para en mantıklısı olur. Dediğim gibi vaktim olmadığı için pek düşünerek yazamadım umarım açıklayıcı olmuştur. 😀
Fakirin gözünden hoş görünüyor ama bir de zenginin gözünden incelemek lazım. Zengin hak ettiği için zengin. Neden paylaşmak istesin ki? Paylaşmadığı için suçlanamaz çünkü bu zenginliği hak etmiş. Sonuçta fakirler de o fakirliği hak etmiş. Suç işlemiş de fakir kalmış bağlamında değil. Becerememiş, çalışmamış, yırtınmamış, risk almamış, korkmuş, sabır göstermemiş...

Bu çıkmazı çözemeyen fakirler kolay yol olarak eşitliği uydurur. Bir gün hepimiz eşit olacağız diye hayal kurar. Zenginlerin canı cehenneme der. O paralar benim de hakkım der. Bir gün hepimize eşit dağıtılacak der ve dahası bunu ister. Çünkü bu kolay olandır.

Adalet. Eşitlik denilen şeyi savunun insanlar saçmaladıklarını fark etmezler. Adalet sağlandığı sürece toplum huzur içinde olur.

"Eşitlik" diye bağıranların işine gelmeyen bir eşitliği söylediğinizde itiraz edeceklerdir.

Örnek vereyim senin iki oğlun var, birisi sağlıklı birisi engelli. Sende artık yaşlandın, engelli oğluna bakacak para lazım. Sen iki oğluna eşit mi verirsin yoksa engelli oğluna biraz fazla verip onun senin yokluğunda rahat mı etmesini istersin?
Bu özünde adalet değildir, aynı zamanda fırsat eşitliği de değildir, hatta eşitlik de değildir. Sağlam olması onun daha fazla kaynağı hak ettiği anlamına gelmez. Sakat olması da daha az kaynak hak ettiği anlamına gelmez.

Kaynakları her ikisine de eşit dağıtırım. (Bu fırsat eşitliğidir.)

Aklını kullanan parayı ikiye katlar. Eğer sağlam oğlan başarılır olur da parayı katlar ve sakat oğlan başarısız olursa, sağlam oğlan sakat oğlanın bakımını üstlenebilir.

Sağlam oğlan sonsuza dek sağlam mı kalacak? Belki o da sakat kalacak günün birinde. O yüzden fırsat eşitliğini tanımalısın. Belki sakat oğlan aklını kullanarak başarılı olacak ve parasını ikiye katlayacak. Daha sonra sağlam oğlan da başarısız olacak ve hatta belki sakat kalacak, bakıma muhtaç kalacak. Bu durumda sakat oğlan, sağlam oğlanın bakımını üstlenecek ve bakıma ihtiyaç duymayacak kadar zengin olacak.

Geri
Yukarı