İnsanın adaleti adil mi?

Vicdan; en büyük adalettir.
Aslında değil de, ben de onu düşündüm :D
Çok değer verdiğin bir kişi trafik "kaza"sı yaptı. Bu yargılanıp ceza almasına neden olacak, ama sen onu ordan kaçırabilirsin de.
Ben kaçıracak çok kişi tanıyorum, ama bunların hepsi vicdansız da değil?

Aslında değil de, ben de onu düşündüm :D
Çok değer verdiğin bir kişi trafik "kaza"sı yaptı. Bu yargılanıp ceza almasına neden olacak, ama sen onu ordan kaçırabilirsin de.
Ben kaçıracak çok kişi tanıyorum, ama bunların hepsi vicdansız da değil?
Konuya genel olarak bakacak olursak "mutlak" bir doğru adalet bulamayız, zaten "mutlak" olan hiç bir şey yok sadece farklı kategorilerde adaletler var buda onlardan birisi ben vicdanın en büyük adalet olduğunu düşünüyorum ama dediğiniz doğru.

İnsandan insana adalet değişiyor. Kimi suçluyu indirir, kimi kolu indirir (bir nevi dişe diş göze göz) , Kimi hapse atar, kimi de anlamsız biçimde serbest bırakır. Vicdana uysak bence adaleti %100 yerine getiremesek bile %90'ını layıkıyla yerine getirirdik. Bence en iyi adalet vicdandır. İfade edebildim mi bilmiyorum. 😀

O konuda haklısın ama bir robotu da sen yapıyorsun. Senden farklı olmayacaktır.
Pardon ilginç birşey yazmışım sildim :D
Vicdan geçerli bir şey olsaydı Tecavüz, Hırsızlık, Katil olma gibi şeyleri konuşmuyor olacaktık. Vicdan geçerli bir şey olsaydı bunları yapanlar sokakta rahat rahat gezemezdi.
Sildiğim şey şuydu: Hayvani duygular "her zaman" vicdanı bastırıyor çünkü senin hayatta kalmanı sağlıyor ve sen hayatta kalabildiğin için hala yaşıyorsun. Vicdan olmadan da hayatta kalabilirsin. Bir an yazdıklarımı aşırı yanlış olduğunu düşündüm o yüzden sildim. Bu ortam onlara sağlanmazsa, iyi bir eğitim verilir, kültürlü, stressiz bir hayat sağlanırsa onların da olmayacağını ya da azalacağını görürsün.

Geri
Yukarı