Adalet mi yoksa eşitlik mi?

Eşitlik mi, adalet mi?

• Eşitlik

• Adalet

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Bende haklar konusunda üstün olacağız diye bir yargıdan bahsetmemişim, ilk cümlemde bu konuda yorum yapmadığımı da belirttim hatta.
Bu özelliklerimiz yüzünden kadınlardan daha üstün haklara sahip olmamız gerekmiyor ki.

Gerçi ben mesajımda hak kelimesini kullanmamışım. 🙁

Bende haklar konusunda üstün olacağız diye bir yargıdan bahsetmemişim, ilk cümlemde bu konuda yorum yapmadığımı da belirttim hatta.
Attığınız Wikipedia tanımı feminizmi doğru tanımlayıp haklar üstünden gittiği için böyle düşünmüştüm kusura bakmayın.

Feminizm zaten tamamen hak eşitliği hareketidir. Başka şeyler yapanlar feminist değil.

Attığınız Wikipedia tanımı feminizmi doğru tanımlayıp haklar üstünden gittiği için böyle düşünmüştüm kusura bakmayın.

Feminizm zaten tamamen hak eşitliği hareketidir. Başka şeyler yapanlar feminist değil.
Feminizm algısı sözlük anlamından çıktı artık, kadınlar fiziksel olarakta erkeklere eşit olduklarını düşünüyorlar.
Bu "yeni nesil feministler" konusunda oluşan nefret maalesef düzeltilemez bence.

Feminizm algısı sözlük anlamından çıktı artık, kadınlar fiziksel olarakta erkeklere eşit olduklarını düşünüyorlar.
Bu "yeni nesil feministler" konusunda oluşan nefret maalesef düzeltilemez bence.
Ben eski nesil feminist olarak kalmaya devam edeceğim ama dediğiniz doğru.

Ayrıca yeni nesil feministlerin aktivitelerinin yarısı feminizme ters.

images.jpeg.jpg

Soru göreceli bir soru en basitinden adalette ve ekonomide eşitlik olmamalı yarattığı yıkım komünist ülkelerde bariz şekilde görülüyor. Hiyerarşi nefret ettiğim bir şey ve bu yüzden hayatım boyunca başkasının boyundurluğu altında kalmadım ve her zaman kendi işimi yaptım. Bu tarz durumlarda sınıf ayrımlarının ortadan kalkması eşitliğe bağlıdır. Aynı şekilde de eğer eşitlik olmazsa Türkiye gibi içinde çok fazla milleti barındıran bir ülkede adalet işlemez ve sınıf ayrımları olur. Yani bu soru hem adalet hem eşitlik şeklinde yorumlanabilir fakat her şeyin doğru işlemesi için bu ikisinin ortasının yakalanması gereklidir yani ne fazla eşit ne de fazla adaletli bu benim görüşümdür.

Mutlak adalet de eşitlik de mümkün değildir.

Eşit varlıklar değiliz ancak bunu İslamcıların "Kadın, erkekle eşit olamaz cart curt sadece adalet" düşünceleri olarak algılamamalıyız.

Yeni konular

Geri
Yukarı