Adobe Neden Bu Kadar Pahalı?

Hocam ama kullanan öğrenciler de var. Onlara çok değil mi bu fiyat?
Türkiye Cumhuriyeti burası, öğrencinin yüzü güler mi?

3D Animatör olmayı hedefliyorum. Maya yıllık 15 bin Türk Lirası. Blender ve Source Filmmaker olmasa animasyon ne bilemeyeceğim.

Merhabalar, ben Adobe'nin bazı programlarını almak istiyordum fakat sitesine girdiğimde fiyatların çok fazla olduğunu gördüm. Örneğin Photoshop'a aylık ₺132,16 istemişler. Öncelikle bu programlar neden bu kadar pahalı? Ayrıca daha ucuza edinebileceğim güvenilir bir yer var mı?

(Buradan bakabilirsiniz fiyatlara: Creative Cloud fiyatlandırma ve üyelik planları | Adobe Creative Cloud)
Programların internette zaten birçok crack dosyası var fakat orjinal programlarını genelde şirketler ve tasarımcılar kullanıyor. Yani Adobe'den para kazanan insanlar. Onlar için de verilebilecek bir miktar zaten.

Dolar kurundan dolayı bize biraz daha pahalı geliyor. Ayrıca Adobe bu konuda çok başarılı After Effects şuan rakipsiz gibi bir şey. Birkaç yıl sonra şuan çıkan programlar gelişebilir ama şuan durum böyle.

Pahalı olmasının nedenini söyleyeyim sana. Grafik tasarım konusunda hiçbir muadil programı bu programın sunduğu ayrıcalıkları sunamıyor. O kadar fazla özellik var ki açık yazılım da paralısı da yanına yaklaşamıyor.

En basitinden Photoshop'taki 3D kısmı veya Illustrator'deki effects kısmı daha sayılacak dolu şey var dolu en basiti bu ki pluginleri saymıyorum bile.

InDesing mesela mizanpaj e publishing ağırlıklı olsa da çizimden tut tasarım sesli görüntülü PDF kitaba kadar yapabileceğin çok şey var ki.

Muadillerinde yapmak o kadar uğraştırıcı ki. Mesela bir Corel Draw'da çizim tasarım yapmak Illustrator'e göre zulüm ki Corel'i de gayet çok iyi biliyorum.

Ha vfx, video edit konusunda mesela aynı şeyi demem. DaVinci Resolve mesela Premier'e on basar. After Effects'den çok daha iyileri var en basitinden Blender'ın video edit vfx kısmı veya Nuke.

Ama grafik tasarım konusunda Adobe tartışmasız bir numara ve verdiğin parayı sonuna kadar hak ediyor. Düzenli bir gelirim olsa bu işi yapmasam bile her ay hak ettiklerinden çok daha fazlasını vermek isterdim.

Sundukları özellikler o kadar muazzam ki işin derinliğine girip belli bir seviyeye geldiğinizde ve diğer programları kullandığınızda anlıyorsunuz.

Grafik tasarımda profesyonel olmak istiyorsanız Adobe'den başkasıyla boşa kürek çekersiniz. Gerçekleri söylüyorum fanlıkta yapmıyorum o kadar çok muadil program kullandım ki hani belki Adobe'ye ihtiyacımız kalmaz diye ama imkanı yok.

Üniversitedeyken arayüz tasarımına merak sardım Photoshop, Illustrator kullanmak için gidip 125 liraya öğrenci paketini almıştım bence öğrenci için birazcık pahalı ama parasına sonuna kadar değer ikinci yıl ücret artı 186 lira olmuştu yanlış hatırlamıyorsam ondan sonra çok pahalı geldi iptal ettim zaten daha sonra muadil programları kullandım GIMP gibi ınkspace gibi ama hiçbiri Adobe programları kadar başarılı değil kullanması çok uğraştırıcı, bir şey yaptığın zaman Adobe programları kadar kaliteli olmuyor, arayüzü karman çorman vs. vallaha çekilecek çile değil o zaman anladım ki Adobe gerçekten işini iyi yapıyor diyeceğim o ki evet Türkiye için birazcık pahalı ama bu işlerle uğraşıyorsan parasına sonuna kadar değer.

Edit: Soruya cevap vermeyi unutmuşum :) programların neden pahalı olduğunu anlatmaya gerek yok malum ülke ekonomisi ortada yine idare eder bir fiyat uygulanıyor onun dışında programlara parayı verenler de belli onlarda zaten rahat bir şekilde alabiliyor bu programları Adobe da pek umursuyormuş gibi gelmedi. Bu programları eğer okulunuz karşılamıyorsa başka bir yerden daha ucuza alamazsınız crack kullanmak zorundasınız ama hiç bulaşma derim.

Son düzenleme:
Orjinal alanlar genelde şirketler, ajanslar ve profesyonel kullanıcılar oluyor. Onlar da iyi kazandığı için bu fiyatları verebiliyorlar. O yüzden yüksek. Bunların haricinde neredeyse herkes ilaçlı kullanıyor. Adobe da bunu pek umursamıyor.

Geri
Yukarı