ADSL hat değeri ve VDSL'e geçiş

CrossBench

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,
Şu an TürkNet'te ADSL altyapısında hizmet alıyorum. Evimin önünde 2 araba mesafede saha dolabı var. Tabi uzaklığım 84-85 metre çıkıyor. Yinede gayet yakın mesafe.
ADSL'de bu değerlere sahibim. TürkNet'ten port sıkıntısı sebebiyle ayrılıp VDSL için Türk Telekom'a başvuru yaptık. En yüksek 81 megabit destekliyor hattım.
Sizce nasıl bir hat değerine sahip olabilirim VDSL altyapısında?

hatdegerleri.png

Hat zayıflaması epey düşük. Hatta indirme yönünde gözükmüyor bile. Bu durum mesafenin kısalığını ve kabloların sağlamlığını doğruluyor. En önemli kısım budur ve değerler oldukça iyi.

SNR marjı indirme yönünde biraz düşük. Şu anki haliyle bile 2 mbps kayba sebep olmuş gözüküyor. (Belki paketin 16 mbps hız sınırından da olabilir.) Türk Telekom'un söylediği 81 mbps hız değeri muhtemelen bu değişken göz önüne alınarak söylenmiştir. Bu SNR aralık değerinin düşmesi, bölgede fazla abonenin olması ve/veya hat üstünde sinyalde gürültüye sebep olan kaynaklardan dolayı olabilir. Bunu telafi etmek için iyi bir modem kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Yine de bu haliyle çok fazla kayıp olacağını sanmam. Gün içerisinde yoğunluğun yaşandığı saatlerde biraz hız kaybı yaşanabilir.

Hat zayıflaması epey düşük. Hatta indirme yönünde gözükmüyor bile. Bu durum mesafenin kısalığını ve kabloların sağlamlığını doğruluyor. En önemli kısım budur ve değerler oldukça iyi.

SNR marjı indirme yönünde biraz düşük. Şu anki haliyle bile 2 mbps kayba sebep olmuş gözüküyor. (Belki paketin 16 mbps hız sınırından da olabilir.) Türk Telekom'un söylediği 81 mbps hız değeri muhtemelen bu değişken göz önüne alınarak söylenmiştir. Bu SNR aralık değerinin düşmesi, bölgede fazla abonenin olması ve/veya hat üstünde sinyalde gürültüye sebep olan kaynaklardan dolayı olabilir. Bunu telafi etmek için iyi bir modem kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Yine de bu haliyle çok fazla kayıp olacağını sanmam. Gün içerisinde yoğunluğun yaşandığı saatlerde biraz hız kaybı yaşanabilir.

Teşekkür ederim yanıtınız için.
Modemim ASUS AC750. TürkNet'in verdiği AC51 ile aynı fakat nedense 2 farklı modeli var bu şekilde.

50 megabit paketi aldım. Bu hat değerleri ile kayıpsız interneti alırım sanırım. Zaten 81 deniyor. Yani bunu diyen TT ekipleri değil, Millenicom-TürkNet gibi firmalar. TT'de direkt 50 verelim dediler. Bizde bir şey demedik. Zaten yükseltebiliyoruz istersek.

Peki ben altyapı sorgulaması yaptığımda adresimde maksimum hız 81 megabit gözükürken, bu hat değerleri ile 100 megabitlik pakete geçersem bu değeri aşmam mümkün olabilir mi?

Sanıyorum turk.net üzerinden yaptığınız sorgulama size yakın dolaptan itibaren yapılmış bir teste göre sonuç veriyor. Türknet'in bilgi verdiği o sistem, benim farklı adreslerde yaptığım denemelerde gerçekten hemen hemen ulaşılabilen değerleri söylemişti. Dolap ile sizin eviniz arası mesafe fazla olmadığından dolayı fazla bir kayıp olmayacaktır. En kötü ihtimalle dolaba bağlı cihaz sayısı fazlaysa ve yoğun bir kullanım söz konusu ise o sebeple belki biraz düşebilir.

50 veya 75 mbps gibi hıza sahip paket seçimi mantıklı. 100 mbps görülemez.

Sanıyorum turk.net üzerinden yaptığınız sorgulama size yakın dolaptan itibaren yapılmış bir teste göre sonuç veriyor. TürkNet'in bilgi verdiği o sistem, benim farklı adreslerde yaptığım denemelerde gerçekten hemen hemen ulaşılabilen değerleri söylemişti. Dolap ile sizin eviniz arası mesafe fazla olmadığından dolayı fazla bir kayıp olmayacaktır. En kötü ihtimalle dolaba bağlı cihaz sayısı fazlaysa ve yoğun bir kullanım söz konusu ise o sebeple belki biraz düşebilir.

50 veya 75 Mbps gibi hıza sahip paket seçimi mantıklı. 100 Mbps görülemez.

Az önce internetim aktif oldu. Hat değerlerimi göndermek istedim. Sanıyorum ki bu değerler ile 100 megabit rahat alınır.

1586678755212.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı