ADSL'den VDSL'e geçebilir miyim?

• Konuyu başlatan khd
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 39
  • Görüntüleme 1B
Arkadaşlar konuya bir güncelleme yapmak istiyorum. Yaklaşık 2 haftalık bir süreç sonunda birkaç gün önce TurkNet ekipleri kuruluma geldi. Kurulum tamamlandı verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptım. Paketim özgür iletişim 100 VDSL paketi olmasına rağmen ekipler tekrardan ADSL kurulumu gerçekleştirmiş. Modem ara yüzünde de ADSL portuna bağlı olduğum gözüküyor. Şu anda hızım 16 Mbps. TurkNet'i arayıp bilgi verdim. Türk Telekom saha ekibinin bilgilendirildiği sorunun gün içinde çözüleceği söylendi ama kaç gündür henüz bir gelişme yok. Sanırım eski attığım mesajlarda da belirttiğim gibi altyapı sorgulama sitelerinde ve servis sağlayıcısında gözüken değerler yanlış 83 Mbps alabileceğim söyleniyordu ama sanırım bölgemde bir VDSL altyapısı mevcut değil ya da saha ekipleri yanlış kurulum gerçekleştirdiler. Tekrar tekrar aradığımda her seferinde sorunun Türk Telekom saha ekibine bildirildiği söyleniyor. Şimdilik sadece bekliyorum ama bekle bekle nereye kadar. Herhangi bir gelişmede tekrardan post atacağım.

Aslın işlem şöyle ilerliyor.
Siz abone olduğunuzda ilk başta ADSL olarak abonelendirilirsiniz.
Sonra VDSL paket için ekstradan bildirmeniz gerekiyorlar ve boş VDSL portu varsa sizi VDSL yükseltiyorlar.(Her kurulumda işlemi nedense böyle yapıyor. ISS'ler.)
Bölgenizde ya Boş VDSL port yok.(Birisi VDSL hattını kapatırsa sizinkini bağlayacaklar.) Ya da Türk Telekom Kendi VDSL portunu başka ISS vermek istemiyor ve sizi lüzumsuz yere bekletiyor.

Son düzenleme:
Sonra VDSL paket için ekstradan bildirmeniz gerekiyorlar ve boş VDSL portu varsa sizi VDSL yükseltiyorlar.(her kuburlumda işlemi nedense böyle yapıyor. ISS'ler.)
Bölgenizde ya boş VDSL portu yok.(birisi VDSL hattını kapatırsa sizinkini bağlayacaklar.) Ya da Türk Telekom kendi VDSL portunu başka ISS vermek istemiyor ve sizi lüzumsuz yere bekletiyor.

TurkNet destek hattı geçiş esnasında boş VDSL portu olduğunu söylemişti özellikle sormuştum sanırım dediğiniz gibi Türk Telekom'un saçma işleri...

Sonra VDSL paket için ekstradan bildirmeniz gerekiyorlar ve boş VDSL portu varsa sizi VDSL yükseltiyorlar.(her kurulumda işlemi nedense böyle yapıyor. ISS'ler.)
Bölgenizde ya boş VDSL port yok.(birisi VDSL hattını kapatırsa sizinkini bağlayacaklar.) Ya da Türk Telekom kendi VDSL portunu başka ISS vermek istemiyor ve sizi lüzumsuz yere bekletiyor.

Şu anda ADSL'ye bağlı haldeyken aldığım hat değerlerim bu şekilde. SNR margin değerim 8 dB seviyelerinde oldukça düşük bir değer. VDSL hizmetine geçiş yapıldığı zaman bu değer sizce yükselir mi? Ve hat uzaklığım 34dB bu sizce iyi bir değer mi? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1658076551971.png
    1658076551971.png
    20,3 KB · Görüntüleme: 17
Şu anda ADSL'ye bağlı haldeyken aldığım hat değerlerim bu şekilde. SNR margin değerim 8 dB seviyelerinde oldukça düşük bir değer. VDSL hizmetine geçiş yapıldığı zaman bu değer sizce yükselir mi? Ve hat uzaklığım 34dB bu sizce iyi bir değer mi? Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.
VDSL sinyaline alacağınız zayıflama ve hat gürültüsü değişkenlik gösterir hocam. VDSL geçtiğinizde umarım düşük SNR ile uğraşmazsınız. Umarım hızın tamamını alabilirsiniz.

VDSL sinyaline alacağınız zayıflama ve hat gürültüsü değişkenlik gösterir hocam. VDSL geçtiğinizde umarım düşük SNR ile uğraşmazsınız. Umarım hızın tamamını alabilirsiniz.

Umarım, gerçekten kaç aydır uğraşıyorum. Sorgulama ekranlarına da güvenemiyorum artık. Tüm sorgulamalarda 50 metre uzaklıkta santral gözüküyor fakat ortada santral yok kendi gözlemlerim gereği en yakını 300-400 metre civarında FTTN ya da FTTC santrali.

Umarım, gerçekten kaç aydır uğraşıyorum. Sorgulama ekranlarına da güvenemiyorum artık. Tüm sorgulamalarda 50 metre uzaklıkta santral gözüküyor fakat ortada santral yok kendi gözlemlerim gereği en yakını 300-400 metre civarında FTTN ya da FTTC santrali.
Yakınınızda herhangi bir altyapı çalışması oldu mu hocam hiç? Türk Telekom arabalarını ya da ne bileyim bir yere fiber kablo döşeyen herhangi birilerini falan. Altyapı çalışması tam bitmeden de bazen böyle sonuçlar verebiliyor. Ya da sizin göremediğiniz bir noktada erişim kabini mevcut.

Yakınınızda herhangi bir altyapı çalışması oldu mu hocam hiç? Türk Telekom arabalarını ya da ne bileyim bir yere fiber kablo döşeyen herhangi birilerini falan. Altyapı çalışması tam bitmeden de bazen böyle sonuçlar verebiliyor. Ya da sizin göremediğiniz bir noktada erişim kabini mevcut.

Bahsettiğim kabin yapılalı 1 ay oluyor. TT ekipleri çalışma yapıyordu. Üstünde Türk Telekom fiber yazılı onu görerek başvuru yapmıştım zaten. Oraya uzaklığımsa taş çatlasa 350-400. göremediğim var mı bilmiyorum ama eminim yani 50 metre çok yakın mutlaka görürdüm.

Bahsettiğim kabin yapılalı 1 ay oluyor. TT ekipleri çalışma yapıyordu. Üstünde Türk Telekom fiber yazılı onu görerek başvuru yapmıştım zaten. Oraya uzaklığımsa taş çatlasa 350-400. göremediğim var mı bilmiyorum ama eminim yani 50 metre çok yakın mutlaka görürdüm.
Herhangi bir binanın içinde de olabilir hocam.

Herhangi bir binanın içinde de olabilir hocam.

Bulunduğum yerde cogunlukla müstakil evler var sanmıyorum ama yarın ekiplerin geleceği söylendi öğreneceğiz bakalım. Teşekkürler cevaplarınız için.

Ekipler kaç gündür gelmiyordu ve az önce bir TurkNet çalışanı beni aradı. Santrale çok uzak olduğum için 13 Mbps hız alacağım ve VDSL kullanamayacağımı söyledi. Santrale olan uzaklığım da 400 metre. Normal şartlarda alabileceğimi düşünüyordum ama alamadığım söylendi. Sonuç olarak: Başvuru esnasında bana santrale 50 metre uzaklıkta olup 85Mbps hız alabileceğim boş portun da olduğu söylenmişti. Bütün internet altyapı sorgulama sitelerinde de bu durum doğrulanıyordu. (Netspeed, Türk Telekom, TurkNet vs.) Fakat aboneliğim başladıktan sonra bana altyapınız aslında VDSL desteklemiyor santrale uzaksınız gibi bir şey söylenmesi beni çok sinirlendi. Sorun tamamen Türk Telekom'da bunu da biliyorum ama bana vadedilen hiçbir şey gerçekleşmedi. Aklıma takılan bir diğer şey altyapı sorgulaması için adres datalarında bir yanlışlık mı var yoksa benim sokağıma yapılması gereken santral yapılmadı ve sisteme yapıldı diye mi geçildi? Şu an ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok.

Bulunduğum yerde cogunlukla müstakil evler var sanmıyorum ama yarın ekiplerin geleceği söylendi öğreneceğiz bakalım. Teşekkürler cevaplarınız için.

Ekipler kaç gündür gelmiyordu ve az önce bir TurkNet çalışanı beni aradı. Santrale çok uzak olduğum için 13 Mbps hız alacağım ve VDSL kullanamayacağımı söyledi. Santrale olan uzaklığım da 400 metre. Normal şartlarda alabileceğimi düşünüyordum ama alamadığım söylendi. Sonuç olarak: Başvuru esnasında bana santrale 50 metre uzaklıkta olup 85Mbps hız alabileceğim boş portun da olduğu söylenmişti. Bütün internet altyapı sorgulama sitelerinde de bu durum doğrulanıyordu. (Netspeed, Türk Telekom, TurkNet vs.) Fakat aboneliğim başladıktan sonra bana altyapınız aslında VDSL desteklemiyor santrale uzaksınız gibi bir şey söylenmesi beni çok sinirlendi. Sorun tamamen Türk Telekom'da bunu da biliyorum ama bana vadedilen hiçbir şey gerçekleşmedi. Aklıma takılan bir diğer şey altyapı sorgulaması için adres datalarında bir yanlışlık mı var yoksa benim sokağıma yapılması gereken santral yapılmadı ve sisteme yapıldı diye mi geçildi? Şu an ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-07-20 104751.png
    Ekran görüntüsü 2022-07-20 104751.png
    638,9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Geri
Yukarı