ADSL'den VDSL'e geçebilir miyim?

mr karahanlı

Hectopat
Yer
Denizli/Pamukkale
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Geçenlerde altyapı sorgulayayım dedim. İlk taşındığımızda en fazla 13 Mbps veren altyapım şimdi 73 Mbps veriyor. Dedim sitede yanlışlık var herhalde. Yok her sitede 73 Mbps gösteriyor. Müşteri hizmetlerini aradım ben VDSL geçmek istiyorum internetten sorgulattığımda VDSL altyapım var dedim. Onlarda mümkün olabileceğini hafta içi ararsam beni VDSL'e geçirebileceklerini söylediler. Ama aklımda şüphe var. Hat değerlerim hakkında bir şüphe var. Hat değerlerimin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum yani desteklediği maksimum hızdan bahsediyorum. Bu hat değerleri VDSL geçtikten sonra değişir mi? VDSL modem aldıktan sonra değişir mi? VDSL geçmemde bir sıkıntı var mı? Hat değerlerimi atıyorum VDSL geçtiğimde ne kadar hız alabilirim yardımcı olur musunuz? çünkü VDSL geçtiğimde de 8 Mbps hız almak istemiyorum.

313.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçenlerde altyapı sorgulayayım dedim. İlk taşındığımızda en fazla 13 Mbps veren altyapım şimdi 73 Mbps veriyor. Dedim sitede yanlışlık var herhalde. Yok her sitede 73 Mbps gösteriyor. Müşteri hizmetlerini aradım ben VDSL geçmek istiyorum internetten sorgulattığımda VDSL altyapım var dedim. Onlarda mümkün olabileceğini hafta içi ararsam beni VDSL'e geçirebileceklerini söylediler. Ama aklımda şüphe var. Hat değerlerim hakkında bir şüphe var. Hat değerlerimin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum yani desteklediği maksimum hızdan bahsediyorum. Bu hat değerleri VDSL geçtikten sonra değişir mi? VDSL modem aldıktan sonra değişir mi? VDSL geçmemde bir sıkıntı var mı? Hat değerlerimi atıyorum VDSL geçtiğimde ne kadar hız alabilirim yardımcı olur musunuz? Çünkü VDSL geçtiğimde de 8 Mbps hız almak istemiyorum.

Eki Görüntüle 1048029

Hat değerleri pek iyi değil ama sanırım 24 Mbps alabilirsiniz.

Yani hat değerlerim neye bağlı? Modem kaynaklı olabilir mi? Modem değişsem geçer mi?

Hat değerlerin bölgendeki yer altı kabloların kalitesine ve saha dolabına uzaklığına saha dolabından sonraki bakır kabloların kalitesine kadar birçok değişken etkiler. Modem değişikliği bu değerlerin değişiminde etkili olmaz.
Ama VDSL kullanmak için VDSL modem almalısınız.

Saha dolabına mesafem 150 metre. Diğer söylediğin etkenler benlik değil.
Müşteri hizmetlerini aradığımda rahatlıkla 50 MBPS verebileceklerini söylediler. Tam anlamadım. Siz 24 diyorsunuz.
Altyapı sorgulama bu şekilde.

Dosya Ekleri

• 305.PNG
    305.PNG
    16,7 KB · Görüntüleme: 38
Saha dolabına mesafem 150 metre. Diğer söylediğin etkenler benlik değil.
Müşteri hizmetlerini aradığımda rahatlıkla 50 Mbps verebileceklerini söylediler. Tam anlamadım. Siz 24 diyorsunuz.

Saha dolabınız nasıl bir dolap peki?
Fiber dolap mı?

VDSL'ye geçince belki hattınızı değiştirip daha iyi bir hatta sizi bağlayabilirler.

Geçenlerde altyapı sorgulayayım dedim. İlk taşındığımızda en fazla 13 Mbps veren altyapım şimdi 73 Mbps veriyor. Dedim sitede yanlışlık var herhalde. Yok her sitede 73 Mbps gösteriyor. Müşteri hizmetlerini aradım ben VDSL geçmek istiyorum internetten sorgulattığımda VDSL altyapım var dedim. Onlarda mümkün olabileceğini hafta içi ararsam beni VDSL'e geçirebileceklerini söylediler. Ama aklımda şüphe var. Hat değerlerim hakkında bir şüphe var. Hat değerlerimin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum yani desteklediği maksimum hızdan bahsediyorum. Bu hat değerleri VDSL geçtikten sonra değişir mi? VDSL modem aldıktan sonra değişir mi? VDSL geçmemde bir sıkıntı var mı? Hat değerlerimi atıyorum VDSL geçtiğimde ne kadar hız alabilirim yardımcı olur musunuz? Çünkü VDSL geçtiğimde de 8 Mbps hız almak istemiyorum.

Eki Görüntüle 1048029

Şu anki sonuçların ADSL tanımlı olduğu için öyle VDSL porta aktarılınca hat değerlerin düzeli.

İnternetten sorgulattığımda Boş port yok diyor. Acaba bu yüzden mi hat değerlerim şuan hala ADSL. Yeni bir port açtırabilirim kolayca açabiliyorlar galiba.
Saha dolabınız nasıl bir dolap peki?
Fiber dolap mı?

VDSL'ye geçince belki hattınızı değiştirip daha iyi bir hatta sizi bağlayabilirler.
Hocam muhtemelen Tip-7 dolap.

İnternetten sorgulattığımda boş port yok diyor. Acaba bu yüzden mi hat değerlerim şu an hala ADSL. Yeni bir port açtırabilirim kolayca açabiliyorlar galiba.

Zaten port olmadığı için şu an altyapın ADSL büyük ihtimal port açtırabilirsen açtırıp portunu VDSL aktarılmasını sağla o zaman düzelir.

Geri
Yukarı