ADSL'den VDSL'e geçiş, tesisat yenilemesi ve hat değerleri

Pek bilmiyorum, kusura bakmayın. Modemimde DSL girişi var sadece, router mı almam gerekecek? O zaman bana baya pahalıya patlar. DSL uçlu bir kablo çekemez miyim?
Yok Yok router falan almayacaksın zaten soketleri kesiyor elektrikçi bağlarken. İçinden iki tel bağlıyo. Bu kabloyu kullanmakta ki amaç hem dayanıklı olması hem de sinyal gürültü ve manyetik alandan etkilenmemesi için.

1. Altyapısal desteğini teknik olarak sadece kablolarını yenileyerek yapabilirsin. Bağlı olduğun ankastre kutusundan modemine kadar eksiz bir kablo çekmen gerekiyor.
2. Hat değerlerin iyi görünüyor.
3. Kablolarında ek var. Dalgalanma ve kopma yapabilir ama ne sıklıkla yaşarsın bilinmez.
4. Tavsiyem; dalgalanma ve kopma sorunu yaşamıyorsun kablona temiz bir ek yapman. 3. fotoğraftaki siyah TT kablosu 100 mbps destekliyor. O kablodaki ek kısmını kopar, direkt kabloya uç tak, bunun için de pense gerekiyor.
5. Modem ara yüzündeki atanabilir hız sana verilebilecek en yüksek hızı göstermiyor. Ben de aynı marka modem kullanıyorum, farklı ayarlarda farklı yanıltıcı değerler gösteriyor.

Yok yok, router falan almayacaksın zaten soketleri kesiyor elektrikçi bağlarken. İçinden iki tel bağlıyor. Bu kabloyu kullanmaktaki amaç hem dayanıklı olması hem de sinyal gürültü ve manyetik alandan etkilenmemesi için.
Evet, elektrikçi de ucuna rj11 çakarım, sorun olmaz dedi.
1. Altyapısal desteğini teknik olarak sadece kablolarını yenileyerek yapabilirsin. Bağlı olduğun ankastre kutusundan modemine kadar eksiz bir kablo çekmen gerekiyor.
2. Hat değerlerin iyi görünüyor.
3. Kablolarında ek var. Dalgalanma ve kopma yapabilir ama ne sıklıkla yaşarsın bilinmez.
4. Tavsiyem; dalgalanma ve kopma sorunu yaşamıyorsun kablona temiz bir ek yapman. 3. fotoğraftaki siyah TT kablosu 100 mbps destekliyor. O kablodaki ek kısmını kopar, direkt kabloya uç tak, bunun için de pense gerekiyor.
5. Modem ara yüzündeki atanabilir hız sana verilebilecek en yüksek hızı göstermiyor. Ben de aynı marka modem kullanıyorum, farklı ayarlarda farklı yanıltıcı değerler gösteriyor.
3.fotoğraftaki siyah kablodan kastın nedir, hangisi? Ben direkt ana kutudan çekmek istiyorum, 30-40TL fazla veririm daha sağlam olsun. Diğer kablolara da güvenmiyorum, bir zaman sonra sıkıntı çıkartır. Hangi kutudan direkt çektireyim?

Evet, elektrikçi de ucuna rj11 çakarım, sorun olmaz dedi.

3.fotoğraftaki siyah kablodan kastın nedir, hangisi? Ben direkt ana kutudan çekmek istiyorum, 30-40TL fazla veririm daha sağlam olsun. Diğer kablolara da güvenmiyorum, bir zaman sonra sıkıntı çıkartır. Hangi kutudan direkt çektireyim?
Modeminden çıkan kablo hangi kutuya gidiyorsa o kutudan kablo çektirebilirsin. Yukarıdan aşağı paylaştığın 3. fotoğraftaki sağ taraftaki siyah kablodan bahsediyorum. Yeni kablo çekmesi, işçiliği vs pahalı gelebilir. O siyah kablonun anladığım ve gösterdiğin kadarıyla iki eki var. Birinci ek kablo modeme girmeden önce, ikinci ek ise bina dışında. Bina dışındaki eki usulü ile onarıp, modeme yakın eki ise kaldırıp siyah kablonun ucuna direkt uç takarsan daha sağlıklı olur. Bence, paran cebinde kalır.

Modeminden çıkan kablo hangi kutuya gidiyorsa o kutudan kablo çektirebilirsin. Yukarıdan aşağı paylaştığın 3. fotoğraftaki sağ taraftaki siyah kablodan bahsediyorum. Yeni kablo çekmesi, işçiliği vs pahalı gelebilir. O siyah kablonun anladığım ve gösterdiğin kadarıyla iki eki var. Birinci ek kablo modeme girmeden önce, ikinci ek ise bina dışında. Bina dışındaki eki usulü ile onarıp, modeme yakın eki ise kaldırıp siyah kablonun ucuna direkt uç takarsan daha sağlıklı olur. Bence, paran cebinde kalır.
O siyah kablonun bağlandığı kutu ile, o kutunun bağlandığı; üstünde "TELEFON" yazan kutunun arasındaki mesafe 5 metre falan. 5 Metre kablo da maksimum 20TL tutar. O "TELEFON" yazan kutudan direkt cat6 kablo çeksem daha sağlıklı değil mi?

Yapabilirsin. Boş port varsa olur. Kullandığın siyah kablo iyi aslında. Siyah kabloya sadece bir ek yaparak istediğini yaparsın.
O siyah kablo dediğinizi hala anlamadım ben :D 3.fotoğrafta gri kabloyla, kırmızı bantla birleştirilmiş siyah kabloyu diyorsunuz sanırım. E o kablo iyiyse neden hat değerleri o kadar iyi değil? Benim binanın dışında saçma bir bağlantı dediğim yer yüzünden mi?

Geri
Yukarı