ADSL'den VDSL'e geçişte santral uzaklığı sebebiyle düşük hız

Mustafa Aşkın

Decapat
Arkadaşlar selamünaleyküm. Dün itibari ile ADSL'den VDSL'e geçiş süreci yaptım müdürlüğe gidip. 12'lik paketten 35'lik pakete geçtim.

İnanılmaz bir şekilde download 22 upload 0.8 geliyor. Arıza kaydı oluşturdum dün. Teknik ekip (2 kişi) bugün itibari ile geldi.
Hattım evde, onlarda da bu değerlerde gözüküyor. Santrale gittiler, santralde hattım sağlam yani bu hız alınabilir.
800 metre mesafe yüzünden böyle bir sorun nasıl yaşanabiliyor?

ISS'yi aradım, nadir görülüyor dendi. Santral uzaklığından hızınızı alamamanızı istemeyiz dediler.
11 yıldır aynı kabloyu kullanıyorum. Yeni bir hat yani kablo çekip deneseler belki sorunu bizzat kablo ile de çözebilirdik ki ekip o kadar rahat ki, diksiyonsuz ve sorun çözme odaklı değiller.

Yeni bir kablo çekilme ihtimali vs diye konuştum, yok kardeşim iyi günler dendi.
Lütfen bilen arkadaşlar şu konuya açıklık getirsin. Rica ediyorum çok saçma.
ADSL'den VDSL'e geçiş yaptım kablomun da yenilenmesi yani portun da değişmesi gerekmiyor mu?

Son düzenleme:
Arkadaşlar selamünaleyküm. Dün itibari ile ADSL'den VDSL'e geçiş süreci yaptım müdürlüğe gidip. 12'lik paketten 35'lik pakete geçtim.

İnanılmaz bir şekilde download 22 upload 0.8 geliyor. Arıza kaydı oluşturdum dün. Teknik ekip (2 kişi) bugün itibari ile geldi.
Hattım evde, onlarda da bu değerlerde gözüküyor. Santrale gittiler, santralde hattım sağlam yani bu hız alınabilir.

ISS'yi aradım, nadir görülüyor dendi. Santral uzaklığından hızınızı alamamanızı istemeyiz dediler.
11 yıldır aynı kabloyu kullanıyorum. Yeni bir hat yani kablo çekip deneseler belki sorunu bizzat kablo ile de çözebilirdik ki ekip o kadar rahat ki, diksiyonsuz ve sorun çözme odaklı değiller.

Yeni bir kablo çekilme ihtimali vs diye konuştum, yok kardeşim iyi günler dendi.
ADSL'den VDSL'e geçiş yaptım kablomun da yenilenmesi yani portun da değişmesi gerekmiyor mu?

Bizde ADSL'den VDSL'e geçerken kablo ve port değişmişti.

Port zaten değişmiştir ve sağlıklı bir VDSL hat için Max. 500 metre tavsiye ediliyor.

Arkadaşım yaklaşık 500 metre uzak ben ise 800 metre.
Arkadaşım 35 dow 5 upl alır iken ben yerlerdeyim.
Arkadaşıma birçok işlem yapıldı yeni kablo çekildi.
Ben ise 11 senelik aynı kabloyu kullanıyorum.
Kutudan 30 metre uzaktayım. Kutu da santrale 750 metre uzaklıkta. Ben de ortalama 800 diyorum işte.
ISS aradım hocam kablo değişiyor haliyle dediler. Ama değişen bir şey yok.
Port zaten değişmiştir ve sağlıklı bir VDSL hat için Max. 500 metre tavsiye ediliyor.

Ayrıca port modem arayüzünde VDSL olarak gözüküyor onda sıkıntı yok.
Ama bana internet kutusundan gelen kablo değişmedi. Sıkıntı burada.
Hala gri aynı kabloyu kullanıyorum.

Arkadaşım yaklaşık 500 metre uzak ben ise 800 metre.
Arkadaşım 35 dow 5 upl alır iken ben yerlerdeyim.
Arkadaşıma birçok işlem yapıldı yeni kablo çekildi.
Ben ise 11 senelik aynı kabloyu kullanıyorum.
Kutudan 30 metre uzaktayım. Kutu da santrale 750 metre uzaklıkta. Ben de ortalama 800 diyorum işte.
ISS aradım hocam kablo değişiyor haliyle dediler. Ama değişen bir şey yok.

Ayrıca port modem arayüzünde VDSL olarak gözüküyor onda sıkıntı yok.
Ama bana internet kutusundan gelen kablo değişmedi. Sıkıntı burada.
Hala gri aynı kabloyu kullanıyorum.
Kablo değiştiğini bilmiyorum, bende VDSL hatta geçiş yaptığımda kablo değişmedi, 625 metre uzaktayım ve 39 Mbps download, 7 mbps upload hız alabiliyorum. Mesafe uzadıkça hızda ciddi manada düşüyor. Netspeed - Limitsiz Mutluluk Linkten alabileceğiniz max. hızı sorgular mısınız?

Kablo değiştiğini bilmiyorum, bende VDSL hatta geçiş yaptığımda kablo değişmedi, 625 metre uzaktayım ve 39 Mbps download, 7 Mbps upload hız alabiliyorum. Mesafe uzadıkça hızda ciddi manada düşüyor. Netspeed - Limitsiz Mutluluk linkten alabileceğiniz Max. Hızı sorgular mısınız?

Maalesef oturduğumuz yerde adresler güncel olmadıgından dolayı bir bilgi çıkmıyor.
Yeni bir modeme geçip onun ile deneyeceğim. Ardından olmayacaksa da 35'ten 24e düşüreceğim.
Onda bile para isteyecekler gibi duruyor.

Normal şartlarda ADSL'den VDSL'e geçerken kablo değişmez yani senin dediğin o gri kablodan(telefon kablosundan) VDSL hizmeti alabilirsin. Ama kablo senin de dediğin gibi eski olduğu için değişmesi sana yarar sağlar. Eğer bağlı olduğun portta sıkıntı yoksa, kabloyu da değiştirip sorun düzelmezse kablonun geldiği kutuda problem vardır. Yani iş TT'ye kalıyor.

Hat değerlerini atar mısın? O mesafeden VDSL pek sağlıklı olmaz.

Aynı şekilde hemen hemen aynı mesafeden bir arkadaşım tam paket değerlerini alıyor. 5 upload alıyor.
Acaba diyorum eve tesisat falan mı talep etsem.
Bir şekilde şu internetim 5 uploadı görmeli ki 35'lik pakette görüyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    65,6 KB · Görüntüleme: 75
  • Adsız.png
    Adsız.png
    234,2 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı