İnceleme Aerocool CS106

Merhaba. Bugün sizlere, sevseydim doya doya anlatacağım, ancak sevmediğim için nefret ede ede anlatacağım kasa modeli olan CS106'nın incelemesini paylaşacağım.

Kasayı Hepsiburada satıcısından 949 TL'ye aldım, 1 günde geldi.

Bütün eksilerini madde madde açıklayacağım, bu kasa upuzun inceleme yazılmayı bile hak etmiyor.

Artıları
  • 24L olmasından ötürü oldukça portatif ve hafif bir kasa. İstediğiniz yere gidin, yanınızda götürebilirsiniz.
  • Dahili olarak 1 adet 120mm fan ile geliyor. Normalde bu kasa, Aerocool'un sitesinde fansız olarak gözüküyor ancak ülkeye göre aksesuar değişikliği olabiliyormuş.
  • 140x150x86 ATX PSU standartlarının dışında olan bir model kullanmama rağmen sığmama gibi bir durum olmadı. Merak edenler için taktığım güç kaynağı MSI MPG A650GF, ölçüleri ise sırasıyla 160x150x86.
Eksileri (Say say bitmiyor, başlıyoruz.)
  • Eğer 150-155mm civarlarında bir hava soğutma kullanıyorsanız, yandaki ızgaraya fan takamıyorsunuz. (Sitesinde soğutucuya bağlı olduğu belirtilmiş, bu yüzden tasarımsal hata diyemeyiz ama eksi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.)
  • Ekran kartını 250mm'den büyükse ve hava soğutma kullanıyorsanız, takamıyorsunuz. Takmanız için anakartı çıkarıp ekran kartını çapraz bir şekilde sokup ondan sonra anakartı montajlamanız gerekmekte. Evet, yazdığımı doğru okudunuz.
  • 250mm'den büyük bir ekran kartı taktıysanız ve 2 slot ise öndeki fanı içeriye takamıyorsunuz, zorunlu olarak dışarı takıyorsunuz.
  • Ekran kartınız 250mm'den uzunsa ve kalınsa, güç kablosunu takmakta zorlanabilirsiniz. Ben 15-20 dakikada zor taktım.
  • Bu kasanın 286mm GPU desteğinin gerçek olduğuna inanmıyorum, çünkü 257mm olan 2080 Super Ventus XS'imi bile takarken anam ağladı, zar zor giriyor. Zaten 2. maddede yazdığım komiklik, bu konunun tuzu biberi.
  • Kasa bana kalırsa Mini ITX formatı düşünülerek üretilmiş ama son anda hadi Micro ATX desteği de sunalım gönüller bir olsun kafasında gibi. Çünkü Micro ATX anakart bile zar zor giriyor. Ek olarak ekran kartınız kalınsa kasaya sığmayabilir, çünkü GPU için ayrılan bölme 4 slot olsa da en üstteki boş gibi, en azından benim GPU modelim oraya denk gelmiyor, dolayısıyla 4 slotun 2 ve 3 numaralı yerlerine denk geliyor ve altta sadece incecik bir yer kalıyor, ve bir sonraki maddede diyeceğim konuya geliyor olay.
  • Kasada sadece 2 yere disk takılabiliyor. Birisi 2x120mm fan desteği bulunan ön panelin üst kısmında yer alan dikey konum, diğeri ise kasanın zemini. Bir önceki maddede belirttiğim detaya gelelim. Ekran kartınız kalınsa bu aşağıdaki boşluğa SSD girmiyor :D Girse de SATA güç kablosu, ekran kartına sürtüyor. Hangi akla hizmet en aşağıya SSD koyma fikrini düşünmüşler derseniz, yine bir önceki maddede belirttiğim "Mini ITX formatı düşünülerek üretilmiş." kapısına çıkıyor. Çünkü Mini ITX bir anakartta orası bomboş olur ve yayıla yayıla kullanılır.
  • Öne 2x120mm fan takmak isterseniz ikisini içeri almayı da yapamıyorsunuz, ikisini dışarı almayı da yapamıyorsunuz. Hadi içten 2x120 takılamamasını anladık GPU'ya çarpıyor da dıştan 2x120mm takılamamasına "Neden?" dediğinizi duyar gibiyim. Bunun da sebebi, kasanın I/O portlarının üste taktığınız fana değmesinden ötürü ön panelin kapanmaması :D Abi hiç mi denemediniz öne fan takıldığında kapağın kapanıp kapanmadığına? İnsan bi' dener, ona göre bu desteği belirtir. Bu arada özellikle baktım sitesine, alttaki fanın içten sığmayabileceğini belirtmişler ama üsttekinin sığmayacağını belirtmemişler. Rezillik.
  • Modüler bir güç kaynağınız varsa uzak durun. Çünkü modüler güç kaynaklarına göre bir kablo kanalı yapılandırması yok. Bir de üstüne güç kaynağınızın kabloları kalınsa al başına bela.
  • Kablolaması rezalet. Hiçbir şeyi saklayamıyorsunuz. Her şey ulu ortada. Arka kısımdaki boşluk yetmiyor, kasa çok küçük olduğu için o kısmın biraz daha büyük yapılması gerekiyor, çünkü oradan başka kabloların saklanabileceği yer yok.
  • I-SI-NI-YOR! Köpek gibi ısınıyor. Tamam, kabul edilebilir bir ısı olsa kabulüm ancak bu kabul edilebilir bir ısı değil. Öne 2 adet 120mm 105 CFM değerinde fan taktım ve %75 devir bastım, ona rağmen GPU sıcaklıklarım 80'in altına inmiyordu. Furmark'ta 85 GPU, 103 hotspot görüyorum. Forza 5'te 85 dereceleri görüyorum. BF5 Online'da 85 dereceleri görüyorum. FIFA 23'te 77 dereceleri görüyorum. CPU'dan yana bir problem yok, çünkü SE-224-XT işini fazlasıyla yerine getiriyor. Daha önce hava akışı kötü kasalar da geçti elime ancak bu ekstra kötü. Ön paneli sökerseniz veya ön panel tasarımına modifikasyon yaparsanız bu durum değişir ancak stok haliyle sıcaklık değerleri berbat. NOT: Isınacağını zaten biliyordum, yorumlarda "Böyle bir kasanın serin çalışmasını beklemeniz hata." gibi bir yorum yazacaklar için şimdiden söyleyeyim. Airflow odaklı düşünenler için değil zaten.
  • PCI-e slotları patlatmalı. Yıl olmuş 2023, hala PCI-e slotlarını kırmakla uğraşıyoruz ekran kartı takmak için.
Sonuç: İade edebilirsem iade etmeyi deneyeceğim, iade olmazsa 2. elden satmaya çalışırım veya kasayı çöpe atarım, bilmiyorum. Çöp karıştıranlar bile almaz bence bu kasayı, bilmiyorum. Ya da alır, bundan iyi teneke parası çıkar...

ALMAYIN.

Merak edenler için fotoğraflarını ekleyeyim.

1696268989256.png

Lancool II Mesh ile arasındaki büyüklük kıyaslaması;

1696269017532.png

1696269030361.png

Son düzenleme:
Cs-109 beyaz kullanıyorum. Micro atx anakart tam sıfır oturuyor. Anakartımın tüm sata kabloları sağa doğru olduğu için kasanın sacını kesmek zorunda kaldım yankeski ile. Bir de kule tipi soğutucu ile kurulumda biraz yordu. Başka hiç problem yaşamadım. Ön panel komple mesh olunca mis gibi hava alıyor. Bu kadar küçük hacimde tam boy bileşenlerin sığacağı kasa yok ülkede.

Dosya Ekleri

• IMG-20240128-WA0011.jpg
    IMG-20240128-WA0011.jpg
    82,4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı