İnceleme Ah be! RX 6500 XT

Bir hevesle aldım, bir umutla dediler bana güçlü kart, FSR ile çok rahat oynarsın. Ama demediler PCI 3 ise alma bu kart o zaman çöp işte.

MSI Mech 2X 6500XT...

Crash, crash, crash... HDMI no Signal, watman, 64 Bit.

2 hafta sadece 2 haftada tamam satıyorum kafi teşekkürler.

Biraz ani bir giriş oldu biliyorum ama yani PCI 3 mü anakart 1060 3 GB al daha iyi. Assetto Corsa da bile kafa kafaya FPS'ler veriyorlar. Marvel Spider-Man oynanış videosu ile benim bilgisayarımda ki FPS arasında en az 15 FPS fark var. Kart düzgün çalışamıyor PCI 3 ile.

Evet az tüketiyor, fanları sesiz, oyun oynatıyor, FSR var yoksa RSR var. Varda var kartta ama Marvel Spider-Man'de 30 FPS ortalama var kasma var donma var.

Dying Light 2 oynadım 1070 ile kafa kafaya yarışıyor, FSR güzel çalışıyor, oyun güzel gözüküyor. FPS düşmesi vs. olmuyor o konuda akıcı. Performansı alıyorsunuz. Ama bazı oyunlarda iş değişiyor.

Kart gücünü veremiyor kısaca, hem ucuz sistem için olsa da, fiyatı uygun olsa da, illa PCI 4 uyumlu anakart istiyor, o zaman özellikleri ile daha güzel kart olduğunu internetten yapılan testlerden gördüm. Özellikle benim sistemim ile, PCI 4 arasında 10 - 15 FPS fark açık ara bulunmakta. Ama rakiplerine bakınca, 1650S, 1660, RX 5500 XT onlar daha mantıklı, encode var, FSR açık yazılım NVIDIA da da var artık. Xess de açık yazılım NVIDIA kartlarında kullanılabilir olacak.

Muadillerine karşı alınması mantıksız bir kart. Ben ucuza aldım, kullandım, ama hiç memnun kalmadım, watman sorunları, görüntü donması, uyumsuzluklar, illa PCI 4 ile kullan diyor.

Diğer RX 6500 XT sahiplerine yorumlara bekliyorum siz bu sorunları yaşamamış olabilirsiniz. Ama ben yaşadım üstelik kart 3 aylık daha yeni. Isı değerli test değerleri gayet iyi ki Dying Light 2'yi 60 FPS FSR balance, high 1080p oynatması da iyi, ama bence PCI 3 varsa mantıksız alınmamalı.

Kart piyasa da 3000 TL uygun satışı var sıfırı 3550TL gibi fiyatları gördü. Bu konuda alıp kullanmak bence mantıklı kart kazım mı gördü diye düşünmek yerine RX 6500 XT almak mantıklı. 4 GB olması çok sorun olur mu sanmıyorum oyunlarda performansı veriyor. Eğer PCI 4 ise 1660S yok ediyor. Kartı alabilirsiniz ama ben memnun kaldım mı benim anakart ve sistemin ile hayır kalmadım.

Hocam GPU gücü 1650 Super'e denk bir kart yani oyunlara göre + - ilerliyor hani hataları sürücü sorunları WattMan vs onlarda haklısınız ancak GPU gücü olarak çok da ederini veriyordur.
FSR'yi ben 1660 Super ile de kullanıyorum çok memnunum daha NVIDIA'nın yaptığını denemedim bile.

Bir de sisteminiz imzadaki gibi ise bence 8 GB RAM'i 2x8 Dual yapmanızı öneririm 16 ya yükseltin Ryzen Dual RAM de daha çok performans veriyor. İşlemci artık yavaştan miladı geçiyor. R5 1600 bende kullandım artık yeni oyunlarda stutter vs yapabiliyor. Zorlanıyor. Tek çekirdek hızı çok düşük kalıyor. İlk çıktığında çok iyiydi.

Hocam GPU gücü 1650 Super'e denk bir kart yani oyunlara göre + - ilerliyor hani hataları sürücü sorunları WattMan vs onlarda haklısınız ancak GPU gücü olarak çok da ederini veriyordur.
FSR'yi ben 1660 Super ile de kullanıyorum çok memnunum daha NVIDIA'nın yaptığını denemedim bile.

Bir de sisteminiz imzadaki gibi ise bence 8 GB RAM'i 2x8 Dual yapmanızı öneririm 16 ya yükseltin Ryzen Dual RAM de daha çok performans veriyor. İşlemci artık yavaştan miladı geçiyor. R5 1600 bende kullandım artık yeni oyunlarda stutter vs yapabiliyor. Zorlanıyor. Tek çekirdek hızı çok düşük kalıyor. İlk çıktığında çok iyiydi.
Hocam sistemi yükseltiyorum. 16GB 8x2 yapacağım. Performası iydi dediğim gibi ama muadilleri ve PCİ3 olayı kartı bitirmiş.

Kart piyasa da 3000 TL uygun satışı var sıfırı 3550TL gibi fiyatları gördü. Bu konuda alıp kullanmak bence mantıklı kart kazım mı gördü diye düşünmek yerine RX 6500 XT almak mantıklı. 4 GB olması çok sorun olur mu sanmıyorum oyunlarda performansı veriyor. Eğer PCI 4 ise 1660S yok ediyor. Kartı alabilirsiniz ama ben memnun kaldım mı benim anakart ve sistemin ile hayır kalmadım.

PCI-e 4.0'da bile 1660S'e yaklaşamıyor. 1650S'e denk oluyor. Fazla yüceltmeyelim kartı.

Yeni konular

Geri
Yukarı