AIDA64 ile Prime95 arasındaki fark ve Throttling

Harold Finch

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar,. GameGaraj Blaster 7-TN laptopu kullanıcısıyım. İşlemcim Intel i7 9750H, ekran kartım ise GTX 1660 Ti. Geçen gün termal macun değişimi ve fan/soğutma bloğu temizliğinden sonra birkaç benchmark testi çalıştırarak sistemi test etmek istedim fakat bir sorun fark ettim. Sıcaklıklarda zaten sorun yoktu ve eski sıcaklıklara oranla çok bir şey değişmedi (günlük kullanımda, bu sıralar oyun oynamıyorum) CPU sıcaklığım bilgisayar yeni açıldığında boşta 35-40 derece, tarayıcı 40-45 ve Primr95'te Full yükte 70 derece civarlarında geziyor. AIDA64 çalıştırdığımda ise tam yükte sıcaklıklar 90-95 derece arasında gidip geliyor ve overthrottling yüzde 20 25'lere kadar çıkıyor. Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde iki benchmark da CPU'yu tam yükte kullanıyor. Bu 25 derecelik farka sebep olan şey tam olarak nedir ve endişelenmeme gerek var mı? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba arkadaşlar,. GameGaraj Blaster 7-TN laptopu kullanıcısıyım. İşlemcim Intel i7 9750H, ekran kartım ise GTX 1660 Ti. Geçen gün termal macun değişimi ve fan/soğutma bloğu temizliğinden sonra birkaç benchmark testi çalıştırarak sistemi test etmek istedim fakat bir sorun fark ettim. Sıcaklıklarda zaten sorun yoktu ve eski sıcaklıklara oranla çok bir şey değişmedi (günlük kullanımda, bu sıralar oyun oynamıyorum) CPU sıcaklığım bilgisayar yeni açıldığında boşta 35-40 derece, tarayıcı 40-45 ve primr95'te Full yükte 70 derece civarlarında geziyor. AIDA64 çalıştırdığımda ise tam yükte sıcaklıklar 90-95 derece arasında gidip geliyor ve overthrottling yüzde 20 25'lere kadar çıkıyor. Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde iki benchmark da CPU'yu tam yükte kullanıyor. Bu 25 derecelik farka sebep olan şey tam olarak nedir ve endişelenmeme gerek var mı? Şimdiden teşekkürler.

Prime 95 cihaza daha fazla yük bindiriyor günlük kullanımda senin zar zor bindirebileceğin kadar Prime 95 ile testte daha fazla dereceye çıkması gayet normal.
İyi sosyaller.

Herkese merhaba arkadaşlar,. GameGaraj Blaster 7-TN laptopu kullanıcısıyım. İşlemcim Intel i7 9750H, ekran kartım ise GTX 1660 Ti. Geçen gün termal macun değişimi ve fan/soğutma bloğu temizliğinden sonra birkaç benchmark testi çalıştırarak sistemi test etmek istedim fakat bir sorun fark ettim. Sıcaklıklarda zaten sorun yoktu ve eski sıcaklıklara oranla çok bir şey değişmedi (günlük kullanımda, bu sıralar oyun oynamıyorum) CPU sıcaklığım bilgisayar yeni açıldığında boşta 35-40 derece, tarayıcı 40-45 ve Primr95'te Full yükte 70 derece civarlarında geziyor. AIDA64 çalıştırdığımda ise tam yükte sıcaklıklar 90-95 derece arasında gidip geliyor ve overthrottling yüzde 20 25'lere kadar çıkıyor. Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde iki benchmark da CPU'yu tam yükte kullanıyor. Bu 25 derecelik farka sebep olan şey tam olarak nedir ve endişelenmeme gerek var mı? Şimdiden teşekkürler.
Asıl Prime 95 ile daha da sıcak olması lazım. AIDA64 stres testinde sürekli aynı derecede bir çalışma durumu varken Prime 95 sıralı testlere göre farklı değerler verebiliyor. Ne uzunlukta yaptınız Prime 95 testini?

Asıl Prime 95 ile daha da sıcak olması lazım. AIDA64 stres testinde sürekli aynı derecede bir çalışma durumu varken Prime 95 sıralı testlere göre farklı değerler verebiliyor. Ne uzunlukta yaptınız Prime 95 testini?

Bende konuyu tekrar okuduğumda yanlış yorum yazdığımı fark ettim muhtemelen yaptığı testlerin süreleri eşit değil.

Hocam sıcaklıklarda gariplik var, Prime daha fazla yük bindiriyor normalde. Ben aida64 ile 60, prime95 ile 85'leri görüyorum. Prime algoritması nedeniyle çok daha fazla yük bindiriyor.
Prime testi başlatırken test edilecek kısımları soruyor size. Small test yapıyor olmayasınız?

Blend (all of the above) diye bir seçenek var prime95'te, oradan yapmanız lazım.

Hocam sıcaklıklarda gariplik var, Prime daha fazla yük bindiriyor normalde. Ben aida64 ile 60, prime95 ile 85'leri görüyorum. Prime algoritması nedeniyle çok daha fazla yük bindiriyor.
Prime testi başlatırken test edilecek kısımları soruyor size. Small test yapıyor olmayasınız?

Blend (all of the above) diye bir seçenek var prime95'te, oradan yapmanız lazım.
yok hocam, dediğiniz gibi blend (all of the above) testi yapıyorum.

Testler uzun süreli testler değiller (pek vaktim yok maalesef) ama testi açar açmaz fanlar maksimum devirde dönüyor ve işlemci sıcaklığı sabit bir değere çakılıp kalıyor 20-30sn içerisinde. Adil olması açısından her birini 5'er dakika yaptım.
Testler sırasıyla prime95 blend, aida64 sadece cpu ve prime ile adil olması için cpu, fpu, cache ve memory seçili bir test. Sırasıyla sabitlendikleri sıcaklıklar da şöyle;
prime95: 78-79
aida64 cpu:85-86
aida64 cpu, fpu, cache ve ram:92-93

Dosya Ekleri

• PRIME95 TEST.png
    PRIME95 TEST.png
    667,9 KB · Görüntüleme: 25
  • aida only cpu.png
    aida only cpu.png
    171,7 KB · Görüntüleme: 18
  • aida cpu fpu cache ram.png
    aida cpu fpu cache ram.png
    173,6 KB · Görüntüleme: 30
Yok hocam, dediğiniz gibi blend (all of the above) testi yapıyorum.

Testler uzun süreli testler değiller (pek vaktim yok maalesef) ama testi açar açmaz fanlar maksimum devirde dönüyor ve işlemci sıcaklığı sabit bir değere çakılıp kalıyor 20-30sn içerisinde. Adil olması açısından her birini 5'er dakika yaptım.
Testler sırasıyla Prime95 blend, AIDA64 sadece CPU ve Prime ile adil olması için CPU, fpu, cache ve Memory seçili bir test. Sırasıyla sabitlendikleri sıcaklıklar da şöyle;
Prime95: 78-79
AIDA64 CPU: 85-86
AIDA64 CPU, fpu, cache ve RAM: 92-93

Garip hocam halbuki Prime 95'in daha fazla zorlaması lazım.

@Harold Finch

Garip hocam halbuki Prime 95'in daha fazla zorlaması lazım.

Evet hocam, garip olan zaten bu, ben de anlayamadım. Oyun oynadığım zaman stutter ya da takılma pek yaşamıyorum, bilgisayardan da memnunum fakat hazır termal macun değişmişken birkaç benchmark yapayım dedim ve oluşan fark çok garip geldi. İngilizce olarak arattığımda ise dediğiniz gibi Prime95'in gerçeklikten uzak ve işlemciyi aşırı yoran bir benchmark olduğu yazıyor.

@Harold Finch

Evet hocam, garip olan zaten bu, ben de anlayamadım. Oyun oynadığım zaman stutter ya da takılma pek yaşamıyorum, bilgisayardan da memnunum fakat hazır termal macun değişmişken birkaç benchmark yapayım dedim ve oluşan fark çok garip geldi. İngilizce olarak arattığımda ise dediğiniz gibi Prime95'in gerçeklikten uzak ve işlemciyi aşırı yoran bir benchmark olduğu yazıyor.

Evet hocam yazan doğru gerçek kullanımda sizin PC'yi bu kadar zorlamanıza imkan yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı