Prime95 mi, AIDA64 mü?

Kaan Suna

Hectopat
Merhaba başlıkta belirttiğim gibi sorum bu şekilde.
Elimde R5 5600X işlemci var ve 4.6GHz 1.25V ayarladığımda AIDA64 testinde 60-62 derece civarında alırken Prime95 testinde 90 derece üstüne çıkıyor. Soğutucu olarak SilverStone PF240 kullanıyorum. Sizce AIDA64 testine güvenip değerleri tutmalı mıyım?

Prime95 Aida64'e göre daha çok yük bindirir sisteme. Daha çok zorlar. Normal kullanımların Prime95 zorlaması kadar olmayacaktır tahminimce.

Normalde Prime95 önerilir. Kendi işlemcimi de bu şekilde test etmiştim. He hangi oyunda o değerleri gördünüz derseniz? Hiçbirinde görmedim. 10-15 dakikalık Aida64 testinden sağlıklı çıkıyorsa sorun yok bence. Zaten sorun olursa bir oyunda ya da yük gerektiren bir işlemde kendini belli edecektir.

Cinebench R23 öneririm. Daha stabil değerler alabilirsiniz.
1608421489346.png

Cinebench R23 testinde aldığım sonuç. Puan olarak da 11579 puan aldım.

Normalde Prime95 önerilir. Kendi işlemcimi de bu şekilde test etmiştim. He hangi oyunda o değerleri gördünüz derseniz? Hiçbirinde görmedim. 10-15 dakikalık Aida64 testinden sağlıklı çıkıyorsa sorun yok bence. Zaten sorun olursa bir oyunda ya da yük gerektiren bir işlemde kendini belli edecektir.
34 dk boyunca test etmiştim.

Prime95 işlemciyi %100 yoruyor. Aida64 işlemciyi o kadar zorlamıyor. Birde Prime95 bu testi yaparken asal sayılar ile ilgili bir işlem yapıyordu sanırsam, algoritması öyleydi. Mersenne sayıları, lucas-lehmer testi falan öyle bir şeyler vardı ama araştırmak gerek.

Geri
Yukarı