AIDA64 Stability Test Rehberi

Bu test yalnızca sıcaklıklar hakkında fikir veriyor bizlere. İşlemci sıcaklık değerlerinde bir problem görünmüyor, çok iyi değerler.
Önemli olan eş zamanlı olarak tüm çekirdeklerdeki yük durumunu kontrol etmek ve Benchmark testleri ile gerçek performans verilerine bakmak.

Sıcaklık tarafında bir problemin yok şu an. Son olarak güzel bir sistemin var, problem yaşamadıkça beyninizin size oynadığı oyunlara müsaade etmeyin :) anın tadını çıkarın.

Cevabınız için teşekkür ederim, haklısınız fazla da kurcalamamak lazım gibi :). Son olarak grafik testi için ne dersiniz ( unigine heaven Benchmark)

Merhabalar yeni bir sistem toplamış bulunmaktayım ve AIDA64 testlerine tabii tuttuğumda aldığım sıcaklık değerleri bana biraz fazlaymış gibi geldi. 10 Dk'lık test sonuçlarını paylaşıyorum anlayanlar yardımcı olursa sevinirim.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 2600X 3.6GHz
GeForce GTX 1660 Ti
ASRock B450M hdv-r4.0
HyperX DDR4 8 GB RAM
Adata SU360 480GB SSD

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    29,1 KB · Görüntüleme: 59
Cevabınız için teşekkür ederim, haklısınız fazla da kurcalamamak lazım gibi :) Son olarak grafik testi için ne dersiniz ( unigine heaven Benchmark)
Alıntılarının altında kalmış o sebeple göremedim ilk bakışta :) Kontrol ettim, 1080P Ultra Extreme ayarlar için gayet normal - yerinde değerler almışsın.
Merhabalar yeni bir sistem toplamış bulunmaktayım ve AIDA64 testlerine tabii tuttuğumda aldığım sıcaklık değerleri bana biraz fazlaymış gibi geldi. 10 Dk'lık test sonuçlarını paylaşıyorum anlayanlar yardımcı olursa sevinirim.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 2600X 3.6GHz
GeForce GTX 1660 Ti
ASRock B450M hdv-r4.0
HyperX DDR4 8 GB RAM
Adata SU360 480GB SSD
95W 12nm bir işlemci kullanıyorsun. Wraith Spire soğutucu ile birlikte geliyor, soğutma bloğu 1 avuç içi kadar olduğundan bazı senaryolarda ısınması kaçınılmaz oluyor. Max Boost hıza çıktığında bilhassa problem yaratmaya başlıyor.

El mahkum değiştireceksin o soğutucuyu.

Alıntılarının altında kalmış o sebeple göremedim ilk bakışta :) Kontrol ettim, 1080P Ultra Extreme ayarlar için gayet normal - yerinde değerler almışsın.

95W 12nm bir işlemci kullanıyorsun. Wraith Spire soğutucu ile birlikte geliyor, soğutma bloğu 1 avuç içi kadar olduğundan bazı senaryolarda ısınması kaçınılmaz oluyor. Max Boost hıza çıktığında bilhassa problem yaratmaya başlıyor.

El mahkum değiştireceksin o soğutucuyu.

Evet dediğiniz gibi kendi soğutucusu biraz küçük.Bildiğim kadarıyla işlemcinin %100 kullanımında alınan değerler bunlar o yüzden bu kadar fazla olabilir mi ? Çünkü oyunlarda 65 derece üstüne çıktığını görmedim henüz. Ayrıca bir sorum daha olacak voltaj değerlerinde bir anormallik var mı sizce çünkü zaman zaman kasanın metal aksamına dokunduğumda küçük çarpmalar oluyor.

İşlemci voltaj değeri ne kadar yüksek olursa olsun bu durum; kasaya dokununca çarpılmana sebep olmaz. Senin problem yüksek ihtimalle binanızda topraklama hattı bulunmaması, sağlıklı çalışmaması veya kasada kısa devre olması gibi durumlar ile alakalıdır.

Sıcaklıklar normal kullanımda bu kadar yüksek olmaz doğru.

İşlemci voltaj değeri ne kadar yüksek olursa olsun bu durum; kasaya dokununca çarpılmana sebep olmaz. Senin problem yüksek ihtimalle binanızda topraklama hattı bulunmaması, sağlıklı çalışmaması veya kasada kısa devre olması gibi durumlar ile alakalıdır.

Sıcaklıklar normal kullanımda bu kadar yüksek olmaz doğru.
Konu ile alakasız yerlere gidiyor ama bilginiz varsa yardımcı olur musunuz ? Binada toprak hattı var prizlerin içine baktım ama sağlıklı çalışması konusunda bir fikrim yok. Ayrıca asıl sormak istediğim kasada kısa devre varsa bunun tespitini nasıl yaparım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

İlk aşama karanlık bir ortamda kontrol kalemi ile kasanın iç metal aksamına dokunup kontrol etmek.
Ufak da bir ışık varsa orada bir anormallik vardır. Binada topraklama hattı varsa; kullandığın üçlü prizin sağlıklı bir topraklama yapısı olup olmadığına bakarsın. Onda da sorun yoksa anakartın yükseltme vidalarının yalnızca uygun noktalarda ve eksiksiz takılıp takılmadığına bakarsın. ATX anakart kullanıp da Micro ATX deliklerinde yükseltmeler bulunuyorsa bu bile, denk geldiği bölgeye göre değişmekle beraber kısa devrelere - kaçaklara sebep olabiliyor.

Daha birçok parça ufaklı büyüklü kaçaklara sebep olabilir. Parçalar tarafında sıkıntı yoksa ilk akla gelen güç kaynağı olacaktır, farklı bir güç kaynağı ile deneme imkanınız varsa deneyebilirsiniz.

Ancak bunlar aşama aşama gidilecek, sırayla denenmesi gereken detaylar. Birden 5. kontrolü yapmana gerek yok. Sıra sıra git, zahmete sokma kendini.

İlk aşama karanlık bir ortamda kontrol kalemi ile kasanın iç metal aksamına dokunup kontrol etmek.
Ufak da bir ışık varsa orada bir anormallik vardır. Binada topraklama hattı varsa; kullandığın üçlü prizin sağlıklı bir topraklama yapısı olup olmadığına bakarsın. Onda da sorun yoksa anakartın yükseltme vidalarının yalnızca uygun noktalarda ve eksiksiz takılıp takılmadığına bakarsın. ATX anakart kullanıp da Micro ATX deliklerinde yükseltmeler bulunuyorsa bu bile, denk geldiği bölgeye göre değişmekle beraber kısa devrelere - kaçaklara sebep olabiliyor.

Daha birçok parça ufaklı büyüklü kaçaklara sebep olabilir. Parçalar tarafında sıkıntı yoksa ilk akla gelen güç kaynağı olacaktır, farklı bir güç kaynağı ile deneme imkanınız varsa deneyebilirsiniz.

Ancak bunlar aşama aşama gidilecek, sırayla denenmesi gereken detaylar. Birden 5. kontrolü yapmana gerek yok. Sıra sıra git, zahmete sokma kendini.
Cevaplarınz için çok teşekkür ederim söylediklerinizi sırasıyla deneyim sonuca ulaşmaya çalışıcam.Umarım Psu kaynaklı değildir.

Overclock ve Soğutma bölümüne açılan konularda sürekli bu değerlere ihtiyaç duyulduğu için zırt bırt uğraşmamak amacı ile böyle bir rehber hazırladım :)
Benim de, sizin de işinizi kolaylaştıracak.
Adsız.png

Testi yaptım ama korkumdan 31 saniye açık bırakabildim sadece ilk 10 saniyede direkt 100 dereceye fırladı ve fan dönmesinden zemin titredi 3 senedir kullanıyorum hiçbir değişiklik yapmadım pc de İşlemci modeli i7 4770 3.90 ghz

22nm Haswell işlemci kullanıyorsun, stok fan ile bu seviyelere çıkması yine beklenen bir durum.
Fan dönmesi ile zeminin titremesi sahnesini gözümde canlandırıyorum da :D Gülesim geliyor affola :)

Yeterli performansa sahip bir işlemci, işini görecektir birkaç sene daha; soğutucu tarafında iyileşmeye gidersen kullanmaya devam edebilirsin problem yaşamadan.

Geri
Yukarı