AIDA64 Stability Test Rehberi

Oyunlarda çok fazla FPS düşmesi yiyorum neredeyse sinirden bilgisayarı kıracağım.
Sorun galiba aşırı ısınma ama daha geçen hafta temizlik ve macun değişimi yaptım şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.
Sıcaklıklar fazla. Yeni temizlik yapsan bile bazen termal macun az veya çok olabiliyor ve bu sıkıntı. Tekrar macun sürmeni ve denemeni tavsiye ederim. Düzelmezse eğer donanımsal bir sıkıntı vardır.

Hocam ben de oyunu açıktan bir süre sonra kalıcı FPS düşüşü yaşıyorum. 10 dakika boyunca AIDA64 testini yaptım. Sonucu ekliyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• sst.PNG
    sst.PNG
    126,4 KB · Görüntüleme: 96
AIDA64 Extreme Edition programının deneme sürümüne sahip olmayanlar için resmi sayfasından linklere ulaşabilirsiniz : Downloads | AIDA64
15.8MB büyüklüğündeki AIDA64 Extreme Edition exe uzantılı kurulum dosyasına bu linkten direkt olarak ulaşabilirsiniz : http://download.aida64.com/aida64extreme560.exe

Programın kurulum aşaması oldukça basit olduğu için ilgili bölümleri es geçiyorum.

Araçlar sekmesinden > kararlılık testi seçeneğine geliyoruz :

Eki Görüntüle 131981

Henüz test başlamadığı için işlemler kısmı boş görünecektir :

Eki Görüntüle 131982

Kırmızı ok ile gösterilen "statistics" seçeneği ile anlık olarak sıcaklık değerlerini, maksimum ve minimum sıcaklık değerlerini görebiliriz.

Eki Görüntüle 131983

Sıra geldi yük altına sokacağımız birimleri belirlemeye :

Eki Görüntüle 131984

• CPU : Merkezi işlem birimimiz, mutlak işaretli bulunmalı.
  • Fpu : Merkezi işlem biriminin matematiksel hesaplamalardan sorumlu kısım.
  • Cache : Bildiğiniz üzere işlemcimizin ön belleğine verilen isim L1-L2-l3
  • System Memory : Anlaşılacağı üzere RAM belleklerimizden bahsediliyor.
  • Local disk : Yerel disk yani HDD veya SSD gibi depolama aygıtları.
  • GPU : Grafik işlemcimiz.
Dolayısıyla sistemi tam anlamı ile yük altına sokmak için local disk hariç tüm işaretleri seçiyoruz, maksimum sıcaklık değerlerini de bu şekilde anlayacağız. İsteyen RAM bellekleri de devre dışı bırakabilir, işlemci sıcaklığına etkisi olmayacaktır.

Eki Görüntüle 131986

Sol alt köşedeki start tuşuna basıyoruz ve test başlıyor.
  • 1 numaralı bölümde yapılan işlemler kasa bir biçimde belirtiliyor.
  • 2 numaralı bölümden sıcaklık değerlerini kontrol edebilirsiniz > statistics sekmesi.
  • 3 numaralı bölüm > elapsed time : Test başlayalı aradan geçen zaman.
bellekleri ve işlemciyi yük altına soktuğumuz için Görev Yöneticisi'nden de görüleceği üzere büyük bir kaynak tüketimi söz konusu oluyor. RAM bellekler teste dahil edilirse sistem doluluktan ötürü mecburen HDD'yi kullanmak zorunda kalacaktır, bu da test esnasında belirgin kasma ve donmalara neden olacaktır. HDD de teste tabii tutulursa daha büyük kasmalar yaşanabilir.

Eki Görüntüle 131987

Test sırasında oyun oynayamayız bilginize.

En son aşamada ise 10 dakika aranın ardından stop butonuna tıklıyoruz. Bilgisayar kendine gelecektir hemen :) üst kısımda testin durdurulduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.
Orta kısımda sıcaklık ortalama - Max,min değerleri yer alacaktır. En alttan ise geçen zamanı hesap edebilirsiniz. 10 dakika test süresi yeterlidir arkadaşlar.

Günün sonunda sizden istenen bilgi aşağıdaki gibidir :

Eki Görüntüle 131988

Umarım faydalı bir rehber olmuştur :)

Merhaba, test esnasında maksimum 40'lı dereceler mi gördünüz cidden ve normali bu mudur?

Boştaki hali ve yük altındaki halini attım. İyi mi sizce? Herhangi bir kapanma vb şey olmadı.

Dosya Ekleri

• stabilitytest-boş.png
    stabilitytest-boş.png
    27,2 KB · Görüntüleme: 59
  • stabilitytest-Yük.png
    stabilitytest-Yük.png
    35,5 KB · Görüntüleme: 70
Merhaba,

Sistemim Ryzen 5 7500F - 4060 Ti 8 GB - 16 GB DDR5 RAM

Şimdi ID-Cooling SE-214-XT soğutucu takıp AIDA64 stres testi yaptım. Sonuçlar ekteki gibi. Max değerler nasıl?

95-97 derece gibi bir sonuç veriyordu daha önce stok fanla.

STRES TESTİ.png

Geri
Yukarı