AIDA64 Stability Test Rehberi

işlemci evet bariz bir şekilde çok ısınıyor sebebi yok muhtemelen kronik birşey aynı model notebookların hepsinde var bu sorun ama 5 yıldır kullanıyorum maşallahı var allaha şükür iyi dayandı. oyunlarda herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar csgo pubg ve gta v gibi oyunları şuan sorunsuz oynuyorum.
cevabınız için ve ilginiz için teşekkürler.

Tek fanlı kasa kullanıyorum.Sıcaklık biraz düşük geldi bana.

aida.png

@BilgisayarKurdu Hocam test yaparken garip hatalarla karşılaştım. M2 SSDden aida portable çalıştırıyorum. C ve D diski started yazıyor 1 dakika sonra D diski (D diski SATA HDD C diski N2 SSD mp510) finished oluyor 1 dakika sonra da C diski finished oluyor testi durdurmak için stop'a bastığımda linkteki gibi hata almaya başlıyorum ( https://drive.google.com/open?id=12SVzWm6K1hsdq1GbRn54CLaRRmgYoPsC ). D diskini çıkartıp denediğimde ise her 30 saniyede bir C diski (M2 SSD MP511) started finished oluyor ve sürekli devam ediyor. Testi durdurdugumda ise bir hata vermiyor. D diskinde (SATA HDD) problem var mı diye farkli bir pc de denedim (ondaki C diski SATA SSD) onda finished started olayı C diski için olmuyor (sadece D diski yani SATA HDD finished oldu o ama tekrar started olmadı) SATA SSDyi alıp M2 SSDnin oldugu bilgisayara takıp öyle denedim (yani aida64ü ve sistemi SATA SSD den çalıştırdım) bu sefer hepsi (SATA HDD, SATA SSD, M2 SSD) started ve finished yapıyor(HDD started finished yapıyor mu emin değilim) ama testi bitirmek icin stop yaptığımda bir problem çıkmıyor. sorun anakartta mı yoksa M2 SSD de mi? (tüm sürücülere Hdtune pro ile test yaptım hepsi yeşildi ama M2 SSD için healt yerine bakamıyorum bomboş gözüküyor SATA SSD için warning var HDD için ise hepsi ok) (bu hata xmp açıkken de var kapalıyken de ve sanal belleği açtığımda bir problem yok) ( bu arada tüm kutuları işaretliyorum)

Sistem:
3900x
Be Quiet! BN284 Straıght Power 11 80+ Gold 850W
Asus Crosshair viii hero
TridentZ 3600mhz cl16 36gb
Asus rog 2080S o8G
Be Quiet dark rock pro 4

Son düzenleme:
BB30B60C-2B10-46EA-8107-D13F53300212.jpegF6ED3027-6A86-4B8B-8612-AECA4E23C648.jpeg

Hocam işlemci Ryzen 7 2700x. Üstteki resimlerde Core Performance Boost kapalı şekilde 10 dk boyun test ettim değerler bu şekilde. Ancak elimle kasa içine dokunduğunda yada herhangi bir yerinde 100 derecelik bir sıcaklık hissetmiyorum. İşin bana saçma gelen yanı işlemci o kadar sıcaklığa ulaşıyorsa anakart nasıl o kadar serin kalıyor.
Core Performance Boost açıkken de test ettim yine aynı değerleri alıyorum. Testi kapattığımda ise bir anda CPU sıcaklığı 50 dereceye düşüyor. Oyunlarda ortalama 65-70 arası geziniyor. Bu şekilde kullanmamda bir sıkıntı olur mu ?
58D4BFBE-AA1E-4D33-A692-D045088F7655.jpegBF40354C-9BF1-441F-809E-C751DC881AC7.jpeg

Sistemi yeni kurdum macun kendi soğutucusuna yapılı halde geldi. Kasa bu şekildeyken testi yaptım.

Eki Görüntüle 486751Eki Görüntüle 486752

Hocam işlemci Ryzen 7 2700x. Üstteki resimlerde Core Performance Boost kapalı şekilde 10 dk boyun test ettim değerler bu şekilde. Ancak elimle kasa içine dokunduğunda yada herhangi bir yerinde 100 derecelik bir sıcaklık hissetmiyorum. İşin bana saçma gelen yanı işlemci o kadar sıcaklığa ulaşıyorsa anakart nasıl o kadar serin kalıyor.
Core Performance Boost açıkken de test ettim yine aynı değerleri alıyorum. Testi kapattığımda ise bir anda CPU sıcaklığı 50 dereceye düşüyor. Oyunlarda ortalama 65-70 arası geziniyor. Bu şekilde kullanmamda bir sıkıntı olur mu ?
Eki Görüntüle 486754Eki Görüntüle 486755

Sistemi yeni kurdum macun kendi soğutucusuna yapılı halde geldi. Kasa bu şekildeyken testi yaptım.
occt ile de test yaptın mı?

Teste başlarken GPU seçtiğimde şu uyarıyı veriyor, "The Windows video driver Timeout Detection and Recovery delay (TdrDelay) value is configured too low. It may cause the video driver to be reset while running the AIDA64 System Stability Test."

Bu ne demek ve nasıl düzelte bilirim acaba?

TdrDelay dediği value GPU sürücüsünün yanıt verememe durumunu ifade ediyor. Bazen GPU sürücüsü belirli bir süre yanıt veremediğinden sinyal gider, sonra tekrar gelir. Bunun olabileceğine dair bir uyarı; bu kanıya da bahsettiği TdrDelay değeri üzerinden ulaşıyor olsa gerek.

Güncel olmayan bir sistem mi kullanıyorsun bilmiyorum ancak testi bu şekilde çalıştırabilirsin. Bu uyarıyı atlamanı sağlayacak bir buton geliyordur diye tahmin ediyorum. Tamam deyip geçebiliyorsan geç.

Merhabalar ben yeni bir sistem aldım ve testlerden çok anlamadığım için video izleyip ona göre bir şeyler yapmaya çalıştım FurMark ve Prime95 aynı anda açarak 1 saat bıraktım geri döndüğümde herhangi bir mavi ekran ya da kapanma olmamıştı fakat FurMark takılmış sabir duruyordu. Ardından AIDA64 testi yaptım 10 dk boyunca sonuçlar şu şekilde yorumlar mısınız? Bir de bu testleri aynı anda mı yapmak lazım yoksa ayrı ayrı mı?

Sistem
Anakart: MSI B450M-A PRO Max
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB
RAM: XPG 8x2 16 GB Gammix D30 3000MHz
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Ventus XS OC 6 GB
SSD: Toshiba M.2 SSD 500GB RC500 NVMe
stabilitytest.png

Merhabalar ben yeni bir sistem aldım ve testlerden çok anlamadığım için video izleyip ona göre bir şeyler yapmaya çalıştım FurMark ve Prime95 aynı anda açarak 1 saat bıraktım geri döndüğümde herhangi bir mavi ekran ya da kapanma olmamıştı fakat FurMark takılmış sabir duruyordu. Ardından AIDA64 testi yaptım 10 dk boyunca sonuçlar şu şekilde yorumlar mısınız? Bir de bu testleri aynı anda mı yapmak lazım yoksa ayrı ayrı mı?

Sistem.
Anakart: MSI B450M-A PRO Max.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB.
RAM: XPG 8x2 16 GB Gammix D30 3000MHz.
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Ventus XS OC 6 GB.
SSD: Toshiba M.2 SSD 500GB RC500 NVMe
stabilitytest.png

Ek olarak unigine heaven Benchmark testi yaptım sonuçlar şu şekilde yorumlarsanız sevinirim. Yani asıl sorum şu çok anlamadığım için yeni bir bilgisayarda sanırım heyecan yaptım verdiğim paranın karşılığını alabiliyor muyum diye, ya da her şey normal mi acaba diye :) anlatamadıysam kusuruma bakmayın.
Sistem.
Anakart: MSI B450M-A PRO Max.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB.
RAM: XPG 8x2 16 GB Gammix D30 3000MHz.
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Ventus XS OC 6 GB.
SSD: Toshiba M.2 SSD 500GB RC500 NVMe.

stabilitytest.png

Ek olarak unigine heaven Benchmark testi yaptım sonuçlar şu şekilde yorumlarsanız sevinirim. Yani asıl sorum şu çok anlamadığım için yeni bir bilgisayarda sanırım heyecan yaptım verdiğim paranın karşılığını alabiliyor muyum diye, ya da her şey normal mi acaba diye :) anlatamadıysam kusuruma bakmayın. (Sıcaklık değerleri 70'lerde gezdi en fazla 78'i gördü)

heaven.png

Son düzenleme:
Bu test yalnızca sıcaklıklar hakkında fikir veriyor bizlere. İşlemci sıcaklık değerlerinde bir problem görünmüyor, çok iyi değerler.
Önemli olan eş zamanlı olarak tüm çekirdeklerdeki yük durumunu kontrol etmek ve Benchmark testleri ile gerçek performans verilerine bakmak.

Sıcaklık tarafında bir problemin yok şu an. Son olarak güzel bir sistemin var, problem yaşamadıkça beyninizin size oynadığı oyunlara müsaade etmeyin :) Anın tadını çıkarın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı