Aile Baskısı hakkında konuşalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendi zamanlarında ki dersi yaptığımızı 4 işlem gibi işlemleri felan yaptığımızı düşünüp neyi yapamıyorsun diyorlar. Onlara yaptığım dersi anlatayorum kolay değil düşündüğünüz gibi diyorum. Anlatınca biz nerden bilelim büyümüşüz biz artık diyorlar. Ya da sana hoca anlatıyor diyorlar. İşlerine gelincede derslerim çok iyiydi benim küçükken diyorlar. Matematiği anlamaya çalışıyorum o bilgileri aklımda tutmaya çalışıyorum edebiyatı öğrenmeye çalışıyorum onu aklımda tutmaya çalışıyorum nereye kadar? Bunun üstüne sınav stresi. Canlı dersten bir şey anlıyamıyoruz zaten. Ben kimyager olmak istiyorum Edebiyatım iyi değil sınavda edebiyatı yapamıyorum diye isteğim mesleğe sahip olamıyacağım mesela. Kimyager olunca zaten Romanlarla kitaplarla iş yapacağız sanki.

"İyiliğimizi düşünüyorlar" lafı komik olmuş doğrusu.

Kendi yapamadıkları şeyleri bana yaptırmaya çalışıyorlar, arkadaşlarım ile arama giriyorlar, zaten sadece 9-10 tane falan arkadaşım var.

Derslerin ya da diğer durumların onların zamanında olduğu kadar kolay olduğunu zannediyorlar.

İlginç.

Benimki yine iyi, bazı aileler 10 numara 5 yıldız psikopat yetiştirmeye çalışıyor.

"İyiliğimizi düşünüyorlar" lafı komik olmuş doğrusu.

Kendi yapamadıkları şeyleri bana yaptırmaya çalışıyorlar, arkadaşlarım ile arama giriyorlar, zaten sadece 9-10 tane falan arkadaşım var.

Derslerin ya da diğer durumların onların zamanında olduğu kadar kolay olduğunu zannediyorlar.

İlginç.

Benimki yine iyi, bazı aileler 10 numara 5 yıldız psikopat yetiştirmeye çalışıyor.

Erkekler ile kızları bir tutmadıkça bu bireyler çocukları yerine kendileri psikopat olur, oluyorlar zaten. Aile baskısını o kadar önemli bulmuyorum, cahillik seviyesi bana göre daha önemli. Tüm bu sorunlar cahillikten başka bir şey değil.

Tüm sorunlara cahillik yol açıyorken ilim irfan öğrenmek inanınki gerek psikopatlık gerek de şiddetin hepsini bitiriyor.

Aslında kız ya da erkek fark etmeksizin çocuklar baskı altına alınmamalıdır. Çocuklar baskı altında büyürse hep öyle devam eder ve açıkçası korkak, çekingen ve cesaretsiz oluyorlar. Aileler birçok zaman aslında iyilik yapmak için baskı uyguluyorlar aslında onlar öyle zannediyor. Gerçekten çocuğunun iyiliğini istediği için baskı yapan aileler var ama maalesef aileler sonra ki evreyi ve evreleri düşünmüyor. Televizyonlar da görüyorum hep çocuk daha 13-23 yaş arasın da ve evden kaçıyor. Ve birçoğu aile baskısından kaçıyor. Sonra da anne ve babası çocuğum evden kaçtı diye televizyonlara kadar çıkıyor. Türkiye de birçok ailenin yaptığı yanlış şeylerden birisi de bu. Çocuğuna baskı yaparak onun iyiliğini istemek. Ama çok da başı boş bırakmamak gerekiyor. Etrafta hala birçok kötü niyetli insan dolu. O yüzden ne aileler çocuklarına haddinden fazla baskı yapmalı ne de çocuklar bir şeyleri çok fazla abartmalı.

Ülkenin %70'i cahil olduğu için bu söylediğiniz beni biraz korkuttu doğrusu.

Kenar mahalle sayılabilecek yerde 20 yıldır öğretmenlik yapıyor, oradaki insanların yaşamları aslında şiddeti açıklıyor. Devlet şu an ülkemize destek vermiyor, bu çocuklar da eve gidince yiyecek bir şeyleri maalesef ki olmuyor. Ailesi de bu konuda onu hırsızlık gibi yüz kızartıcı suçlara yönlendiriyor. Bu saydıklarımın hepsi eğitimle giderilebiliyor. Ha bu anlatıklarım yalan değil bizzat ben gittim kendi gözümle gördüm, eğitimimi o okulda kenar semtlerde aldım. Şu an en aşağıdakilerin ne yaşadığını en üsttekilerin de ne yaşadıklarını biliyorum. Onun için kimse onlara doğuştan kusurlu bakmasınlar, hayat kimseye adil değil. Yani demek istediğim netice olarak cahil olarak kimse doğmuyor, yaşam şartları belirliyor. O çocuklar eğitim aldığında ne kadar masum oluyorlar orasını görmek ayrı bir şevk ve zevk oluyor benim için.

“Konuşalım” serisi devam ediyor.

Hadi şimdi de “aile baskısı” hakkında konuşalım.

Not: Bir dahakine ne konuşalım?

Mesleğime bile karışıyorlar. Sevdiğim mesleği yapamaz mıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı