Aile baskısı ile mezuna kalmak mı yoksa 2 yıllık seçip gitmek mi?

Kinesit

Picopat
Arkadaşlar maalesef ülkemizde birçok genç gibi ben de bunu yaşıyorum. Ailem hep işe gir çalış modunda. Bu sene istediğim bölüm olmayacak gibi o yüzden 2 yıllık seçip bir yola gireceğim. Mezuna kalsam kesin başarabilirim ama bu baskı hafife alınacak baskı değil. Ekonomik problemler işin içine girince daha kötüleşiyor olay. En mantıklı kararı verdiğimden şüphem yok.

Ben de isterim 3k dan ilk 100 için mezuna bırakanlar gibi olmayı ama maalesef biz en başta aileden kaybediyoruz.

Sizin fikirlerinizi merak ettim konuşalım.

Ekonomik ve psikolojik durumum kaldırır derseniz, yeniden hazırlanın. Okul kaçmıyor, 1 sene sabretmek size güzel şeyler kazandırabilir. Tabii sene sonunda iyi bir okul ve bölüme girebilecekseniz.

Kardeşim üniversite farklı bir olay. 4 yıl okuyunca kimse sana altın tepside iş imkanı sunmuyor. Ben iç mimarlık mezunuyum 4 yıllık. Arkadaşımda 2 yıllık itfaiye mezunu o 63 puanla memur oldu ben özel sektörde sürünüyorum :)
Tamamen TR özeti bu aynı şeyi söylemeye geliyordum. Üniversite için ilk 30 binden aşağısını başarabileceğine inanıyorsan mezuna kal. Yoksa hiç kasma 1 senen daha önemli hayata diğerlerinden erken başlamış olursun.

Dört yıllık bölüm istersen de DGS ile geçebilirsin aslında. Baskı altında olmak psikolojik olarak yıpratır insanı.

Evet kesinlikle öyle. Mesela annem ve babam çalışıyor. Benim evde ders çalışmam bile göze batıyor. Annen çalışırken sen evde yatıyorsun oluyor. Elleri ekonomik olarak zora girince bana baskı yapılmaya başlanıyor. Bu sene tam 5 kez yaşadım aynı olayı. Yani boş boş yapamazsın demelerine kulak asacak kadar prenses psikolojim yok çok şükür ama ekonomik durum üstünden baskı yapılıyor.

Arkadaşlar maalesef ülkemizde birçok genç gibi ben de bunu yaşıyorum. Ailem hep işe gir çalış modunda. Bu sene istediğim bölüm olmayacak gibi o yüzden 2 yıllık seçip bir yola gireceğim. Mezuna kalsam kesin başarabilirim ama bu baskı hafife alınacak baskı değil. Ekonomik problemler işin içine girince daha kötüleşiyor olay. En mantıklı kararı verdiğimden şüphem yok.

Ben de isterim 3K'den ilk 100 için mezuna bırakanlar gibi olmayı ama maalesef biz en başta aileden kaybediyoruz.

Sizin fikirlerinizi merak ettim konuşalım.

Türk aile yapısında bir problem var bence. Abi neredeyse çoğu genç hep benzer durumları yaşıyor.

Hangi meslegi olmak istedigine gore degisir. Muhendis olup kurumsal bir yerde calismak istiyorsan mezuna kalmani oneririm 2 yilliktan sonra DGS ile gecmek daha zor bence. Ayrica bu devirde hangi genc 18 yasinda ailesinden ayrilip calisarak hayatini kazanmaya basliyor. Once ailenle bunlari konusman lazim bence. Bunun sonucunda 1 yil daha mezuna kalman bence gelecegin acisindan daha iyi olabilir. Ancak atiyorum araba mekanigi konusunda cok heveslisindir, direkt girip sanayide calismaya baslayabilirsin isini iyi yaparsan 30'una gelmeden iyi paralar kazanirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı