Aile baskısı yüzünden derslerden nefret etmek

Ya çıldıracağım artık. Ben yapacağım dedikçe yine hevesimi kırıyor, hakaretlere boğuyor, ceza veriyor. Nefret ediyorum bu derslerden, bu MEB'den, babamın baskılarından, hakaretlerinden. Günde 8 saat aralıksız ders çalışmamı istiyor. Geçen gün bir sınava girmiştim, matematikte bildiğiniz manyak sorular vardı. Uzaktan eğitimdeyiz, hoşunuza mı gidiyor anlamıyorum ki öğrencilerin içinden geçmek. Canım babam gördüğü her sınava kayıt ettiriyor, sınavı hazırlayan muhteşem insanlar da zevkle deyipucuk sorular soruyor. Her sene dereceye giren ben, 50 sorudan 34 net yapabildim anca. Genel katılımda 1441 kişi girmiş, 360. olmuşum. Şimdi yorum yapmak istemiyorum kimine göre iyidir kimine göre çöptür, fakat 1 hafta boyunca hakaret yemeyi mi hak ettim ben bu dereceden? Her gün bağırıyor, sürekli derste miyim diye beni teyit ediyor, oyun oynamama bile izin vermiyor. Şimdi de ikinci sınavlar isteğe bağlı diye, beni ikinci sınava da sokacakmış. Çıldıracağım, uzaktan eğitimde bir zıkkım anlaşılmıyor işte anla artık. Neden mükemmel ve hatasız olmak zorundayım ben? Neden her hatamda küfürlere, hakaretlere, cezalara mahkum ediliyorum? Her seferinde aynı şey oluyor, bıktım artık. Eskiden dersleri çok severdim, hiç kaçırmazdım, şimdi nefret ediyorum derslerden. Ödev görünce çıldıracak gibi oluyorum. Ama biliyor musun, beni sen nefret ettirdin derslerden. 100 puanlı sisteme geçtikten beri, 4. sınıftan beri nefret ediyorum derslerden. Öğretmenleri dinlemek bile istemiyorum. Her an yalan söylüyorum ve bununla gurur da duyuyorum. Çünkü ben her gün 8 saat isteksizce çalışsam, senin gibi bir ruh hastasından farkım kalmaz. Ben de bir pislik gibi yaşamayı, yalancı olmayı seçiyorum. Çünkü birilerine kızmak, onları üzmeyi sevmiyorum. Belki cehenneme gidecek olsam bile, ben çocuğumu nefret ettirmeyeceğim hayattan. Eğer beni rahat bıraksaydın, belki şu an her sınavdan birinci olacaktım. O bırakamadığım bilgisayarı, telefonu, tableti, sen zorlayarak aldırdın. Çünkü ben biliyorum, bırakamayacağım eğer alırsam bunu. 3 yıl boyunca telefonu da reddettim, al işte, aldım da ne oldu, bana bir katkısı mı oldu? Bu evden ayrılana kadar da yalan söylemeye, ders çalışmamaya devam edeceğim. Asosyalin teki olacağım. Evet, hedefim bu. Akrabalarım da bu kadar ders çalıştırılmaz, çok boğuyorsun onları dedikçe, onlara da küfür etme noktasına geliyor. Neyse, biraz içimi dökeyim dedim. Ha burada çocuğu olan varsa da lütfen diğer eleştirilere açık olsun. Bir de şu videoyu bırakayım, belki işinize yarar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer tek problemin babansa ve annen böyle değilse annenle bu durumu gizlice konuşup. Bir haftalığına kaybolma numarası yapabilirsin. Ya da yine annenle anlaşıp kavga ile evden gitme numarası da yapabilirsin. Ters tepme olasılığı var ama belki de bu baskıyı bitirir.

Bu dönemde ailelerin genel problemi. Zannediyorum sizden büyük yardımcı olabilecek bir kardeşiniz yok. Allah kolaylık versin. Benim kardeşim de bir sene hazırlık okudu lise 1'e gidiyor. Babam ilk başta bu şekilde davranıyordu. Çok bunalmış olacak ki gelip bana anlattı. Her gün sayfalarca ödev veriyorlarmış. Okulun müdür yardımcıları derse girmedikleri zaman babamı arıyorlarmış. Çok sinirlendim. Sosyal bilimler lisesine giden bir çocuğa fizik kimya biyoloji dersi veriyorlar. Üstüne girmeyince de babayı arıyorlar. Böyle saçma bir sistem içerisinde uzaktan eğitim olmasa bile çocuklar okumaya çalışıyor.
Dönem başında gittim okuluna, idari personelin okula gitmesi zorunluymuş. Konuştum müdür yardımcısıyla. Dedim fizik, kimya, biyoloji derslerine kardeşim girmeyecek. Babamı da aramayın onu ben çalıştıracağım. Zaten hocalar bir şey anlatamıyor uzaktan eğitim de işe yaramıyor dedim. İlk başta burun kıvırdı. Olmaz öyle şey falan dedi. Bal gibi de olur. Konuştum ikna ettim. Şimdi fen derslerini ben veriyorum. TYT denemesi çözdürdüm geçen 105 net yaptı. Sınıf rehber hocasına denemeyi gönderdim saçma sapan konuşuyor bu yaştaki çocuğa deneme çözdürülür mü diye. Dedim sen çözdürmüyorsun da ne oluyor tersledim biraz. Babamı aramış 🤣 Babam da tabi bana hak verdi. Tabi kendinden de sorumluluk kalkıyor bir nebze. Artık üniversite sınavına kadar kardeşimi özel çalıştıracağım. Allah ağabeyi ablası olmayanlara kolaylık versin bizim elimizden ablamız tuttu biz de kardeşimizin elinden tutacağız inşallah.
Benim abilerimi anlatsam... Mideni bulandırmak istemiyorum.
Hocam Discord'ları yazar mısınız samimi insanlara benziyorsunuz sizleri eklemek isterim.
Ceza alacaksın yapma lütfen...

Ben anlıyorum. Canım sıkıldı seninle uğraşayım, nasıl olsa bana bir şey yapamazsın, ben dinen korunuyorum, sıkıyorsa bana bir şey yap mantığı.
Bazı çocuklara da baskı yapmazsan çalışmıyorlar. Aile de iyiliğini düşünüyor aslında.

Bazı çocuklara da baskı yapmazsan çalışmıyorlar. Aile de iyiliğini düşünüyor aslında.
Kendimden örnek vereyim. İlkokul ve Ortaokulda çok başarılıydım. Bir kere bile takdir etmedi. Bu senem çok berbat geçtiği için bir vatan haini ilan etmedikleri kaldı.

Kendimden örnek vereyim. İlkokul ve Ortaokulda çok başarılıydım. Bir kere bile takdir etmedi. Bu senem çok berbat geçtiği için bir vatan haini ilan etmedikleri kaldı.
Ailendir kardeşim. Bir şey diyemem. İdare ediver. Tatlı bir dille baskı yapmamaları gerektiğini de söyleyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı