Aile baskısı

far3

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle hayırlı bayramlar. Lütfen, ciddi konuşalım. 13 yaşındayım. Okul notu olarak sadece bu sene teşekkür aldım, o da bilgisayar yasakları yüzünden, Zoom'a giremedim diye. Hocalar zaten az çok ailemi anlamış olmalı. Gene de başarılı diye güzel not vermişler.
Neyse, yaklaşık 3 senedir yaz tatili yaşamadım. Sürekli yanında çalıştırdı. Dayak, küfür, artık alıştım. Yanındaki elemanlar bile dövüyor, bağırıyor, çağırıyor.
Şimdi ise bu sene okuldan sonrada geleceksin falan diyor. Sabah 7'de kalkıp gece 12'ye kadar işteyim. Bir gün çok yoruldum, yarım saat dinlendim. Dükkanda yoktu, bir öldürmediği kalmıştı o an. "Gel paranı topla, bize yük olma, okul masraflarını çıkar." diyor lakin bir kuruş bile alamadım. Günde zorla 15-16 saat çalıştırıp arkamdan herkese; "çalışmıyor, ne yapsam bunu..." daha küfürleri de var da, anlatmam uygun olmaz galiba. 2700'e açılmamak için yalvaran bir bilgisayar aldı, bir yıl çalıştırdı. "Ben senin yaşındayken aileme bakıyordum, amcan okuyup çalışıyordu, sen hiç babana acımıyor musun? Bütün gün evdesin. İşe gel, canımı sıkma." diyor her gün.

1980'de yaşadıklarını niye bana yaşatmak istiyor, suçum ne? Evlat değil, köleyim resmen. Daha anlatabileceğim çok şey var. Ben onlardan hiçbir zaman daha fazlasını istemedim. 2.000.000 TL'lik dükkanı varken 2 bin TL çöp aldı. En kötü erkek odasını aldı, en kötü interneti aldı, bir kere bile itiraz etmedim. 2 bin TL bilgisayar aldı, onu bile yasakladı. Benim suçum ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
13 yaşında çalışmak kesinlikle ama kesinlikle yasak. Evladın bile olsa sigortasız çalıştıramazsın bu kesinlikle yasak, diğer sorularına gelirsem seni kimse zorla çalıştıramaz, ve elemanları dövüyor dediniz bu doğru ise neden kimse şikayetçi olmuyor? Babanızın iş yerini söyleyin de şikayette bulunalım.

"Beni dünyaya getirirken bana mı sordun?" gibi bir soru var ama siz bunu kullanırsanız, şiddetli tepkilere maruz kalabilirsiniz. Doğru düzgün bir şekilde babaniza yaptıklarınızı ve hissiyatınızı ifade etmeye çalışmaktan başka bir seçenek yok gibi.

13 yaşında çalışmak kesinlikle ama kesinlikle yasak. Evladın bile olsa sigortasız çalıştıramazsın bu kesinlikle yasak, diğer sorularına gelirsem seni kimse zorla çalıştıramaz, ve elemanları dövüyor dediniz bu doğru ise neden kimse şikayetçi olmuyor? Babanızın iş yerini söyleyin de şikayette bulunalım.

Hocam yanlış anlamadıysam diğer elemanlar da konu sahibi arkadaşı dövüyormuş, babası diğer elemanları değil.

Çünkü bizim aileleler biraz salak. Çocuk yetiştirmeyi bilmezler. Devlet zaten bu konuda yeterli değil çocuklara sahip çıkması gerek. İyi bir okul kazanıp yurtta kalmayı deneyebilirsiniz. Üniversite çağında zaten yurt ile devam edersiniz. O sıralarda iş bulup hayatınıza aileniz olmadan devam edersiniz.

Geri
Yukarı