Aile baskısı

Hocam umutsuzluk vermek istemem ama eğer babanız size böyle davranıyor ise iyi zamanında yanına gitseniz bile büyük ihtimalle dayak ve küfürle karşılaşırsınız.

Yok bazen oturup sohbette ediyor bazen ise aşırı kindar oluyor bir türlü çözemedim 2-3 aydır dayaktan sıyrıldım gibi.

Aynı kaderi paylaşıyoruz benim de abim böyle okul masraflarını çıkar diyor tek kuruş almadım 2 yazdır. Her gün gidip gelip bağırıyor patronuda bir anneme sövmediği kaldı babamda yok zaten.

18 yaşınıza gelince yüzüne tükürüp gitmek en mantıklısı, ben olsam polisi ararım böyle böyle derim bu kadar korkak olmayın, size bu yaşattıklarınızı geriye alamazsınız.

Büyük ihtimalle 2 sene sonra şehir dışında bir liseye gideceğim.

Öncelikle hayırlı bayramlar. Lütfen, ciddi konuşalım. 13 yaşındayım. Okul notu olarak sadece bu sene teşekkür aldım, o da bilgisayar yasakları yüzünden, Zoom'a giremedim diye. Hocalar zaten az çok ailemi anlamış olmalı. Gene de başarılı diye güzel not vermişler.
Neyse, yaklaşık 3 senedir yaz tatili yaşamadım. Sürekli yanında çalıştırdı. Dayak, küfür, artık alıştım. Yanındaki elemanlar bile dövüyor, bağırıyor, çağırıyor.
Şimdi ise bu sene okuldan sonrada geleceksin falan diyor. Sabah 7'de kalkıp gece 12'ye kadar işteyim. Bir gün çok yoruldum, yarım saat dinlendim. Dükkanda yoktu, bir öldürmediği kalmıştı o an. "gel paranı topla, bize yük olma, okul masraflarını çıkar." diyor lakin bir kuruş bile alamadım. Günde zorla 15-16 saat çalıştırıp arkamdan herkese; "çalışmıyor, ne yapsam bunu..." daha küfürleri de var da, anlatmam uygun olmaz galiba. 2700'e açılmamak için yalvaran bir bilgisayar aldı, bir yıl çalıştırdı. "ben senin yaşındayken aileme bakıyordum, amcan okuyup çalışıyordu, sen hiç babana acımıyor musun? Bütün gün evdesin. İşe gel, canımı sıkma." diyor her gün.

1980'de yaşadıklarını niye bana yaşatmak istiyor, suçum ne? Evlat değil, köleyim resmen. Daha anlatabileceğim çok şey var. Ben onlardan hiçbir zaman daha fazlasını istemedim. 2.000.000 TL'lik dükkanı varken 2 bin TL çöp aldı. En kötü erkek odasını aldı, en kötü interneti aldı, bir kere bile itiraz etmedim. 2 bin TL bilgisayar aldı, onu bile yasakladı. Benim suçum ne?

Sana tavsiyem lise sınavında güzel bir lise kazanıp onun yurdunda kalmaya bak hem ailen zeki biri olduğunu düşünür ve üstüne gelmemeye başlar.

Maksimum Türk ailesi zekası, hem çocuk yap sonra kendi paranı kazan, sonra çalıştır, kusura bakma da kendine köle mi getiriyorsun bu hayata? biraz büyüyün sonra yine aynı terane ise elinizden gelen her şeyi yapın şikayet edin sizde onla uğraşın görsün bakayım nasılmış, kendilerine zamanında ne yapılırsa çocuğa da onu yapıyorlar, yazarken sinir krizi geçirdim bu nedir?

Öncelikle hayırlı bayramlar. Lütfen, ciddi konuşalım. 13 yaşındayım. Okul notu olarak sadece bu sene teşekkür aldım, o da bilgisayar yasakları yüzünden, Zoom'a giremedim diye. Hocalar zaten az çok ailemi anlamış olmalı. Gene de başarılı diye güzel not vermişler.
Neyse, yaklaşık 3 senedir yaz tatili yaşamadım. Sürekli yanında çalıştırdı. Dayak, küfür, artık alıştım. Yanındaki elemanlar bile dövüyor, bağırıyor, çağırıyor.
Şimdi ise bu sene okuldan sonrada geleceksin falan diyor. Sabah 7'de kalkıp gece 12'ye kadar işteyim. Bir gün çok yoruldum, yarım saat dinlendim. Dükkanda yoktu, bir öldürmediği kalmıştı o an. "Gel paranı topla, bize yük olma, okul masraflarını çıkar." diyor lakin bir kuruş bile alamadım. Günde zorla 15-16 saat çalıştırıp arkamdan herkese; "çalışmıyor, ne yapsam bunu..." daha küfürleri de var da, anlatmam uygun olmaz galiba. 2700'e açılmamak için yalvaran bir bilgisayar aldı, bir yıl çalıştırdı. "Ben senin yaşındayken aileme bakıyordum, amcan okuyup çalışıyordu, sen hiç babana acımıyor musun? Bütün gün evdesin. İşe gel, canımı sıkma." diyor her gün.

1980'de yaşadıklarını niye bana yaşatmak istiyor, suçum ne? Evlat değil, köleyim resmen. Daha anlatabileceğim çok şey var. Ben onlardan hiçbir zaman daha fazlasını istemedim. 2.000.000 TL'lik dükkanı varken 2 bin TL çöp aldı. En kötü erkek odasını aldı, en kötü interneti aldı, bir kere bile itiraz etmedim. 2 bin TL bilgisayar aldı, onu bile yasakladı. Benim suçum ne?
Hayatın farkında, yaşına göre olgun birine benziyorsun. Zamanında aileni düzeltmek için çabalayıp sonuç alamadıysan daha da çabalamana lüzum yok. Ekonomik özgürlüğünü kazandığın an bas git, en mantıklısı.

Yeni konular

Geri
Yukarı